Szczyrk coraz częściej wzbudza zainteresowanie wśród turystów. Zachwyca o każdej porze roku licznymi atrakcjami. Szlaki turystyczne, trasy narciarskie i rowerowe, fantastyczne propozycje dla dzieci oraz dorosłych np. kolejki i gondola, muzeum górskie, skocznie, galeria sztuki, sanktuarium z magicznym źródełkiem. Jednak wszystko kiedyś się kończy, również niespodzianki w każdej miejscowości. To wtedy turyści zastanawiają się nad zwiedzaniem otoczenia miejsca noclegowego. Okolice Szczyrku atrakcje — zachwycają! Poznaj atrakcje, do których warto zaglądnąć przy okazji pobytu w szczyrkowskim miasteczku.
Okolice miasta Szczyrk – najbliższe atrakcje
Widziałeś już wszystkie atrakcje w Szczyrku? Teraz czas na okolice górskiej miejscowości. Do dzieła! Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje miejsc, w których z pewnością nie będziesz narzekał na nudę. Poznaj atrakcje w okolicach Szczyrku.
- Chata na Groniu (Bystra — ok. 5 km)
Idealny pomysł na cudowną wycieczkę z dziećmi. Chata na Groniu to gwarancja pięknych widoków i możliwość odpoczynku od zgiełku codzienności. To zarówno obiekt noclegowy, jak i gastronomiczny.
- Ścieżka Dydaktyczno-Przyrodnicza „Dolina Zimnika” (Lipowa – ok. 11 km)
Przyjemne miejsce, aby delektować się pięknem przyrody i pospacerować. To ścieżka nie tylko krajobrazowa, ale również edukacyjna. Obejmuje 7 przystanków o różnych walorach przyrodniczych, jak i dydaktycznych.
- Aquapark Leśna (Leśna — ok. 15 km)
Kompleks rewelacyjnych basenów. Znajdują się tutaj zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a ponadto: zjeżdżalnie, bicze wodne, urządzenia do masażu, sauna fińska i parowa.
- Golgota Beskidów (Radziechowy – ok. 16 km)
Droga krzyżowa, która prowadzi aż na szczyt Matyska (609 m n.p.m.), w którym można odpocząć i zadumać się pod Krzyżem Milenijnym. Wśród niesamowitych krajobrazów – na całej drodze krzyżowej widoczne są emocjonalne rzeźby. Na szczycie można podziwiać Beskid Żywiecki i Śląski.
- Bunkry w Węgierskiej Górce (Węgierska Górka – ok. 25 km)
Zwane również „Westerplatte Południa”. To w tym miejscu dawniej polscy żołnierze opierali hitlerowski atak. Znajdują się tutaj bunkry z 1939 roku i niesamowita trasa spacerowa, edukacyjna, widokowa. Pięć masywnych schronów bojowych to niesamowita atrakcja w okolicach Szczyrku.
- Bulwar nad Sołą (Węgierska Górka – ok. 25 km)
Przy okazji zwiedzania Bunkrów, warto również skierować krok w stronę Bulwar nad Sołą. To urokliwe miejsce z deptakiem nad rzeką – idealne do odpoczynku i rekreacji. Bulwar to również: most łukowy, fantastyczny park, a także basen rekreacyjny, boisko, amfiteatr i plac zabaw.
Bielsko-Biała, czyli okolice Szczyrku atrakcje
Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu. To właśnie Szczyrk należy do powiatu bielskiego. Miejscowość położona jest 20 km od szczyrkowskiego miasta i uznawana jest za jedno z najlepiej rozwijających się gospodarczo miast w Polsce. Bielsko-Biała zachwyca nie tylko zapierającą dech w piersiach architekturą, ale również miejscami, do których chętnie się wraca. To tutaj również ukryte są ciekawe niespodzianki pod hasłem: „okolice Szczyrku atrakcje”.
Co można zobaczyć i zwiedzić w Bielsku-Białej? Do dyspozycji turystów i mieszkańców jest m.in. Zamek Książąt Sułkowskich, który znajduje się w centrum miasta. To zdecydowanie najstarsza i największa budowla zabytkowa w Bielsku. Podobno dawniej w miejscu zameczka znajdywał się grodek rozbójników napadających na tamtejszych kupców. Niedaleko budowli znajduje się rynek miasta, którego cały układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. Ta przestrzeń prezentuje się magicznie wieczorną porą. Liczne bary, restauracje, puby w okolicach rynku wpływają na pozytywną atmosferę tego miejsca.
W Bielsku-Białej znajduje się również Dom Tkacza – zrekonstruowany dom z XVIII wieku i warsztat sukienniczy, a także Stara Fabryka z zabytkowymi maszynami włókienniczymi. Lubisz sztukę współczesną? Koniecznie zajrzyj do Galerii Bielskiej BWA. W mieście kryje się również coś dla miłośników motoryzacji – Muzeum Fiata 126P. Ponadto Bielsko zachwyca fantastycznymi spektaklami w Teatrze Polskim, a także w Teatrze Lalek Banialuka oraz doskonale zorganizowanymi wydarzeniami rozrywkowymi w Bielskim Centrum Kultury. Jesteś w Bielsku-Białej? Przyjdź i zobacz nowy obiekt na mapie miasta. Cavatina Hall to nowoczesna sala koncertowa, której awangardowa forma architektoniczna zachwyca nieszablonowymi kształtami.
Co jeszcze w okolicach Szczyrku w Bielsku-Białej?
Bielsko-Biała spójnie komponuje się w otoczenie gór. To z bielskiej perspektywy można podziwiać pasmo Beskidu Śląskiego i Małego w nieco innym wydaniu niż ze szczyrkowskich szczytów. W Bielsku znajdują się: kolej linowa Szyndzielnia o łącznej długości tras 1810 m i z zjawiskową więżą widokową, ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec” z fenomenalnym torem saneczkowym, Kozia Górka (ulubiony szlak pieszych wycieczek dla rodzin z dziećmi), kompleks Enduro Trails dla kolarzy górskich.
W bielskim Studio Filmów Rysunkowych nakręcono m.in. Bolka i Lolka, Porwanie Baltazara Gąbki, a także Reksia. Świat bajki zaprasza na zwiedzanie najmłodszych, a Bielsko-Biała zachęca do robienia zdjęć z rzeźbami ulubionych bohaterów bajek animowanych (szlak postaci bajkowych – Bajkowe Bielsko-Biała). W mieście wybudowano Galerię Sfera — centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe oraz Gemini Park Bielsko-Biała — nowoczesne centrum handlowe, obok którego znajduje się fantastyczna atrakcja dla dzieci – Park w Deche (park edukacyjno-rekreacyjny).
W Bielsku-Białej dzieci nie mają prawa się nudzić! Bielskie Błonie wraz z placem zabaw, mini golfem i parkiem linowym, liczne kryte i otwarte baseny (np. Pływalnia Troclik), escape roomy, Ninja Park Jumpownia, Arena Zoltar – centrum rozrywek interaktywnych, Sala Zabaw dla Dzieci Zabawowo, czy też Park Zabaw Szósty Zmysł to tylko nieliczne propozycje dla najmłodszych.
Nie bez powodu Bielsko nazywane jest przez wielu Małym Wiedniem w Beskidach, przypominając turystom architekturę na styl austriacki. Warto dodać, że Bielsko-Biała cudownie prezentuje się zimą! Magiczne dekoracje świąteczne w tym mieście wygrywają niejedne plebiscyty i zachwycają spragnionych piękna turystów.
Żywiec — miasto, które warto odwiedzić!
15 km od Szczyrku znajduje się Żywiec — miejscowość znana w całej Polsce przede wszystkim z fenomenalnego Muzeum Browaru Żywiec. To magiczne i tajemnicze miejsce, które przenosi w świat 160-letniej tradycji piwa. Do miasta przyjeżdżają turyści, którzy pragną poznać atrakcje w okolicy Szczyrku, aby podziwiać najcenniejsze zabytki skupione wokół Rynku w Żywcu np. przepiękny ratusz, dzwonnica, fontanna, charakterystyczny napis „Żywiec”. Tutaj zawsze tętni życie!
Żywiec dla turystów to również Pałac Habsburgów w Żywcu otoczony pięknym parkiem, w którym spacer to prawdziwa przyjemność. Najmłodszych miasto zaprasza do Stajni Miejskiej i Mini Zoo w Żywcu — zwierzątka z niecierpliwością czekają na wszystkich gości. Co jeszcze można zwiedzić w mieście? Propozycji jest naprawdę wiele, a jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc są Park miniatur Ziemi Żywieckiej, Muzeum Miejskie i Stary Zamek w Żywcu – najstarszy obiekt świecki w mieście.
Do Żywca warto zawitać latem. Znajduje się tutaj Jezioro Żywieckie, czyli sztuczny zbiornik wodny – raj dla wędkarzy i miłośników wodnej rekreacji. Z centrum Żywca bieg rozpoczynają różne szlaki górskie. Obok Amfiteatru w Żywcu rozpoczyna drogę szlak na malowniczy szczyt Grojec. Nieopodal Żywca znajduje się Góra Żar z atrakcyjną koleją linową-terenową.
Wisła i Ustroń, czyli ciekawe atrakcje w okolicach Szczyrku
Obok Szczyrku na mapie znajdziemy słynną Wisłę jako miasto Adama Małysza oraz Ustroń (kolejna mega ciekawa miejscowość i atrakcje w okolicy Szczyrku). Wisła to przede wszystkim miejscowość idealna dla miłośników zimowego szaleństwa. Znajduje się tutaj Ośrodek Narciarski Stożek, a także stacje: Soszów, Cieńków, Nowa Osada. Przyjeżdżając w to miejsce, warto zatrzymać się przy rynku w Wiśle, obok którego rozciąga się deptak z licznymi knajpkami, barami i restauracjami, a także profesjonalny Amfiteatr, który może pomieścić nawet 2500 widzów.
Co jeszcze warto zobaczyć w mieście? Kompleks skoczni narciarskich i rewelacyjne Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego. Chcesz wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą? Koniecznie zajrzyj do Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. Wisła to również Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy, a także niecodzienne walory przyrodnicze: Dolina Białej Wisełki (przepiękna trasa spacerowa), Barania Góra (najwyższy szczyt w Wiśle), Jezioro Czerniańskie (sztuczny zbiornik wodny), malowniczy Wodospad w Wiśle.
Jeśli poszukujesz atrakcji dla dzieci, to poznaj Szlak Niedźwiadka w Wiśle, którego cechą charakterystyczną są kamienne rzeźby niedźwiadków. Najpopularniejszy zwierzak znajduje się w Parku Kopczyńskiego. Wisła to również górskie szlaki turystyczne idealne na piesze wycieczki, z których niektóre kierują w stronę Szczyrku na Przełęcz Salmopolską (Wisła Uzdrowisko PKP – Trzy Kopce Wiślańskie (1 h 30 min), Przełęcz Salmopolska (3h).
Szukasz atrakcji nieopodal Szczyrku? Kolejne propozycje czekają na Ciebie w Ustroniu. Tutaj na moc emocji można liczyć w Górskim Parku Równica, gdzie znajduje się: całoroczny tor saneczkowy, kino sferyczne, quady, kino 7D i plac zabaw dla dzieci. Punktem obowiązkowym do odwiedzin w Ustroniu jest Leśny Park Niespodzianek, czyli przepełniony pozytywną energią ogród zoologiczny, w którym można podziwiać np. jelenie, żubry, daniele i ptaki drapieżne. Tutaj również znajduje się Bajkowa Aleja.
Jeśli Ustroń, to również Ośrodek narciarski Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu, a także coś dla pasjonatów jednośladów Rdzawe Diamenty — Muzeum Motocykli. Ustroń znany jest z licznych sanatoriów. To tutaj kręcono program telewizyjny Sanatorium Miłości! Odwiedzając to miasto, warto odwiedzić Pijalnie Wód Mineralnych. Magiczne wody są źródłem sił i zdrowia.
Okolice Szczyrku i atrakcje? Na naszym portalu poznasz ogromny turystyczny potencjał Podbeskidzia. Sprawdź, gdzie warto zawitać przy okazji odwiedzin w szczyrkowskim miasteczku.