Sowa z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu

 

Szczyrk macie już w jednym palcu? Szukacie atrakcji w okolicy miasta? Mamy dla Was kolejną propozycję na fantastyczny spacer wśród barwnej przyrody i niesamowitych — sympatycznych zwierzaków. Leśny Park Niespodzianek to ogród zoologiczny zajmujący obszar 15 ha. Przestrzeń obrazuje naturalny świat leśnych zwierząt i od 1 sierpnia 2002 roku zachwyca dzieci oraz dorosłych. Tutaj poczujecie emocje, które sprawiają radość i na długo zapadają w pamięci. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Ogród zoologiczny: miejsce, w którym zwierzęta przyglądają się ludziom. (Julian Tuwim)

 

Jak dojechać do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu?

Park z zachwycającymi zwierzętami znajduje się w Ustroniu (Zdrojowa 16, 43-450), czyli 32 km od Szczyrku. Po drodze mijamy popularne miasteczko turystyczne — Wisłę. Trasę można pokonać w około 30 minut, przejeżdżając przez malowniczą Przełęcz Salmopolską. Niesamowite widoki zapierają dech w piersiach! Ustroń wraz ze Szczyrkiem, Wisłą, Istebną i Brenną tworzy Beskidzką Piątkę, czyli mikroregion turystyczny oraz projekt, którego celem jest promocja Beskidów. Park jest czynny przez cały rok. Na terenie kompleksu obowiązuje zakaz wprowadzania pupili, bo zwierzęta z Leśnego Parku Niespodzianek nie lubią konkurencji.

 

Trasa ze Szczyrku przez Wisłę do Leśnego Parku Niespodzianek
Trasa Szczyrk – Leśny Park Niespodzianek

 

Jakie zwierzęta w ogrodzie zoologicznym w Ustroniu?

W parku na 3,5 km ścieżek można spotkać aż 30 gatunków zwierząt. Żubry, jelenie, alpaki, muflony, dziki, daniele to tylko nieliczne zwierzaki, które czekają na Waszą uwagę. Nie zdziwcie się, gdy trasę przebiegną króliki albo rozlegnie się z oddali chrumkanie świnek wietnamskich. Sympatyczne kozy, zaradne szopy, sprytne żbiki? Aparat w gotowości! Aktorów pierwszego planu jest tutaj zdecydowanie więcej.

Ogród zoologiczny stanowi miejsce hodowli i utrzymywania gatunków dzikich zwierząt w celu ich ochrony poza środowiskiem naturalnego występowania (ochrona ex situ), prowadzenia badań naukowych, edukacji oraz publicznej ekspozycji tych gatunków dla osób zwiedzających.

 

Dziki w parku zoologicznym w Ustroniu
Źródło: lesnypark.pl – zwierzęta w Leśnym Parku w Ustroniu

Pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów

W Leśnym Parku Niespodzianek królują ptaki. Uwielbiacie sowy? Doskonale, bo tutaj sowie piękno zachwyca na każdym kroku! Płomykówka, Puszczyk uralski, Puszczyk brunatny, Sowa śnieżna, Puchacz europejski i wirginijski to ptaki o przenikliwym spojrzeniu oraz doskonałym wzroku, których niesamowite pokazy lotów można podziwiać w sowiarni.

Nad parkiem szybują imponujące ptaki drapieżne. Sowy, bieliki, myszołowy, orły, jastrzębie i wiele innych gatunków możecie zobaczyć na wyciągnięcie ręki. Podczas pokazów przybliżane są najważniejsze informacje o drapieżnikach od lat fascynujących człowieka. Sokolarnia naprawdę robi wrażenie!

 

Bajkowa aleja dla najmłodszych oraz Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej

Jak nazwa parku wskazuje, ogród zoologiczny to liczne niespodzianki. Znajduje się tutaj aleja z 11-nastoma ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek. To mega atrakcja dla najmłodszych, ale nie tylko. Bajkowy świat fantastycznie przywołuje wspomnienia. Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej to z kolei miejsce dla miłośników zwierząt Ameryki Północnej, Afryki i Europy oraz ciekawskich świata. W leśnej przestrzeni odkrywane są największe tajemnice.

 

Plan kompleksu leśnego parku w Ustroniu
Źródło: lesnypark.pl – plan parku w Ustroniu

 

Atrakcyjny kompleks — niesamowite wrażenie!

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to kompleksowa przestrzeń, która zapewnia wszystko, co potrzebne (np. bezpłatny parking, toalety, punkty gastronomiczne, plac zabaw),  aby spędzić przyjemny oraz komfortowy czas z całą rodziną. Tutaj nuda nie istnieje! Fantastyczny spacer ze zwierzętami i edukacja poprzez zabawę to doskonała recepta na niezapomniane chwile. Uwaga: dla grup powyżej 20 osób stworzono możliwość organizacji grilla z rezerwacją! Poznajcie również inne atrakcje w okolicach Szczyrku.