Skocznie Szczyrk

źródło: wikipedia.pl

Skocznie Szczyrk?  Pełna nazwa obiektu to: kompleks skoczni narciarskich „Skalite“. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta, które nie posiada  własnego adresu, ale znajduje się  przy ul. Sportowej, nieopodal amfiteatru i Deptaku Żylica. Nie sposób ominąć skoczni, jadąc główną drogą od strony Buczkowic. Wystarczy skierować wzrok na przeciwną stronę od charakterystycznego, drewnianego kościółka (Sanktuarium św. Jakuba Apostoła).  Warto dodać, że Skalite (864 m n.p.m.) oznacza górski szczyt nieopodal skoczni.

 

Trzy skocznie w Szczyrku przyciągają turystów!

Skocznie w Szczyrku to jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Obiekt stanowią trzy, całoroczne skocznie:

 • mała skocznia narciarska (K-40), HS-44,
 • średnia skocznia narciarska (K-70), HS-77,
 • normalna skocznia narciarska (K-95), HS-106.

 

Przez cały rok odbywają się tutaj treningi, a także zawody najwyższej rangi. Dokładnie 1472 – tyle widzów mieszczą trybuny przy sportowym obiekcie. Kompleks należy do Centralnego Ośrodka Sportu. Przestrzeń tworzą nie tylko skocznie, ale również: budynek startowy dla zawodników, wieża sędziowska i dwuosobowa kolejka linowa,  która jest w stanie przewieź 409 skoczków na godzinę. To profesjonalne miejsce: naśnieżane, zraszane, oświetlane. Kompleks fantastycznie prezentuje się wieczorną porą!

 

Wydarzenia na kompleksie skoczni narciarskich Skalite?

Turyści często odwiedzają skocznie, a szczególnie podczas długo wyczekiwanych wydarzeń np.  Puchar Beskidów, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, FIS Cup, Letni Puchar Kontynentalny kobiet (2011 rok), Mistrzostwa świata weteranów (9 marca 2012), Letnie mistrzostwa Polski w skokach (2022 rok). Niemożliwym jest nie wspomnieć, że na skoczniach w Szczyrku odbywają się niektóre punkty programu SnowFest Festival. To zimowy festiwal muzyki i rozrywki, który zamienia szczyrkowskie miasteczko w radosny, zimowy kurort! Na skoczniach odbywają się pokazy skoków i akrobacji na desce, a także na nartach. Inni zawodnicy biją rekordy prędkości oraz przyśpieszenia.

 

Rekordy są ustanowione po to, aby je później pobijać – Robert Johansson

 

Skocznie Szczyrk i ciekawostki:

 • Historia Skalite sięga 14 lutego 1937. To wtedy miejsce wyróżniało się tylko jedną skocznią, na której rozegrały się pierwsze zawody zorganizowane przez WKS Bielsko-Biała.
 • Pierwsza skocznia umożliwiała skoki na odległość 40 m! Po przebudowie w 1949 roku do 70 m.
 • 116 m to nieoficjalny rekord zimowy osiągnięty w 2011 roku przez Krzysztofa Leję (LOTOS Cup).
 • Oficjalny rekord skoczni w okresie letnim ustanowił Maciej Kot – 106 m.
 • W 2008 roku na kompleksie miały odbyć się Mistrzostwa Świata Juniorów. Ostatecznie zostały przeniesione do Zakopanego z powodu braku śniegu.
 • W lipcu 2010 nastąpiło otwarcie najmniejszej skoczni o K40.
 • W marcu 2011 roku na skoczni rozegrano konkurs Letniego Grand Prix.
 • W 2018 roku kompleksowi nadano imię Beskidzkich Olimpijczyków.

 

Tuż obok skoczni w Szczyrku znajduje się Muzeum Górskie,

które przy okazji – zdecydowanie warto odwiedzić!

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Obok Amfiteatru w Szczyrku

Dojazd

Obok Amfiteatru w Szczyrku