Skocznie narciarskie – kompleks Skalite

Skocznia w Szczyrku
fot. Skocznia Szczyrk / atrakcjewszczyrku.pl

Skocznie Szczyrk znane są pod pełną nazwą: Kompleks Skoczni narciarskich „Skalite“. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta, które nie posiada własnego adresu, ale znajduje się  przy ul. Sportowej, nieopodal amfiteatru i Deptaku Żylica. Nie sposób ominąć miejsca, na którym odbywają się najważniejsze wydarzenia w skokach narciarskich. Wystarczy skierować wzrok na przeciwną stronę od charakterystycznego, drewnianego kościółka (Sanktuarium św. Jakuba Apostoła).  Warto dodać, że Skalite (864 m n.p.m.) to nazwa górskiego, szczyrkowskiego szczytu, notabene znajdującego się ponad kompleksem.

 

Trzy skocznie w Szczyrku przyciągają turystów

Skocznie w Szczyrku to jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Obiekt stanowią trzy, całoroczne skocznie:

  • mała skocznia narciarska (K-40), HS-44,
  • średnia skocznia narciarska (K-70), HS-77,
  • normalna skocznia narciarska (K-95), HS-106.

Przez cały rok odbywają się tutaj treningi, a także zawody najwyższej rangi. Dokładnie 1472 – tyle widzów mieszczą trybuny przy sportowym obiekcie. Kompleks należy do Centralnego Ośrodka Sportu. Przestrzeń tworzą nie tylko skocznie, ale również: budynek startowy dla zawodników, wieża sędziowska i dwuosobowa kolejka linowa,  która jest w stanie przewieźć 409 skoczków na godzinę. To profesjonalne miejsce: naśnieżane, zraszane, oświetlane. Kompleks fantastycznie prezentuje się wieczorną porą!

Tuż obok skoczni znajduje się Muzeum Górskie w Szczyrku, które  zdecydowanie warto odwiedzić!

 

Co się wydarzyło na skoczniach narciarskich Skalite?

Turyści często odwiedzają skocznie, a szczególnie podczas długo wyczekiwanych wydarzeń np.  Puchar Beskidów, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, FIS Cup, Letni Puchar Kontynentalny kobiet (2011 rok), Mistrzostwa świata weteranów (9 marca 2012), Letnie mistrzostwa Polski w skokach (2022 rok). W 2024 roku Szczyrk zorganizował Puchar Świata w Skokach narciarskich – wydarzenie, na które przyjechało tysiące kibiców i najlepsi zawodnicy. Niestety, z powodu złych warunków atmosferycznych (silny wiatr), zawody zakończyły się po pierwszej serii.

Na skoczniach w Szczyrku odbywają się niektóre punkty programu SnowFest Festival. To zimowy festiwal muzyki i rozrywki, który zamienia szczyrkowskie miasteczko w radosny, zimowy kurort! Pokazy skoków i akrobacji na desce, zawody w pokonywaniu  rekordów prędkości oraz przyśpieszenia… tego nigdy tutaj nie brakuje.

Rekordy są ustanowione po to, aby je później pobijać — Robert Johansson.

 

Skocznie Szczyrk i ciekawostki:

  • Historia Skalite sięga 14 lutego 1937 roku. To wtedy miejsce wyróżniało się tylko jedną skocznią, na której rozegrały się pierwsze zawody zorganizowane przez WKS Bielsko-Biała.
  • Pierwsza skocznia umożliwiała skoki na odległość 40 m.
  • 116 m to nieoficjalny rekord zimowy osiągnięty w 2011 roku przez Krzysztofa Leję (LOTOS Cup).
  • Oficjalny rekord skoczni w okresie letnim ustanowił Maciej Kot – 106 m.
  • W 2008 roku na kompleksie miały odbyć się Mistrzostwa Świata Juniorów. Ostatecznie zostały przeniesione do Zakopanego z powodu braku śniegu.
  • W lipcu 2010 roku nastąpiło otwarcie najmniejszej skoczni  K40.
  • W marcu 2011 roku na skoczni rozegrano konkurs Letniego Grand Prix.
  • W 2018 roku kompleksowi nadano nazwę Beskidzkich Olimpijczyków.

Galeria Skocznie Szczyrk

Skocznia Szczyrk – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Skocznia – Szczyrk 2 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Obok Amfiteatru w Szczyrku

Dojazd

Obok Amfiteatru w Szczyrku