
Szczyrk jako wyjątkowe miejsce na mapie Polski
Szczyrk to nietuzinkowy punkt na mapie. Miejsce, w którym można zakochać się bez reszty. Tutaj: wspaniale się dorasta, perfekcyjnie odzyskuje energię do działania, cudownie spaceruje z dziećmi i zwierzakami, fantastycznie spędza wolny — aktywny urlop, a jeszcze lepiej odpoczywa… gdzieś wysoko! W górach. Dla turystów Szczyrk stał się malowniczą przestrzenią, do której warto zaglądnąć chociaż raz w życiu. W tym miejscu czuć magię przyciągania! Sprawdź, dlaczego Szczyrk to miasto, obok którego ciężko przejść obojętnie.
Szczyrk, gdzie na mapie?
Szczyrk znajduje się w Południowej części Polski, a dokładniej w województwie śląskim — powiecie bielskim. Z jednej strony Szczyrk sąsiaduje z Wisłą (tą od Małysza!), a z drugiej strony z Buczkowicami. Górskie miasteczko położone jest zaledwie około 18 km od Bielska-Białej i Żywca (browar itd.) oraz 80 km od Katowic z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach.
Miasto obtoczone jest malowniczymi górami — Beskidami, a konkretniej Beskidem Śląskim w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Najwyższy i najpopularniejszy szczyt w Szczyrku to Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Inne, charakterystyczne szczyty to np. Klimczok, Malinowska Skała, Magura. Wzdłuż szczyrkowskich terenów przepływa rwąca, górska rzeka znana wszystkim jako Żylica.

Położenie geograficzne Szczyrku – konkrety
Niegdyś wieś, a aktualnie miasto Szczyrk, odnajdziemy na mapie poszukując miejsca przecięcia południka 19° długości geograficznej wschodniej oraz równoleżnika 49°31’ szerokości geograficznej północnej. Dzięki wspaniałym walorom przyrodniczym obszar ten stał się obiektem badań miłośników gór oraz geografów.
Szczyrk należy do Makroregionu Karpackiego, a dokładniej Regionu Beskidu Śląskiego, dlatego głównie szczyty gór tworzą jego granice. Od strony północnej otaczają go: Magura, Klimczok oraz Trzy Kopce. Stamtąd grzbiet opada w stronę Przełęczy Karkoszczonki, aby ponownie wznieść się łagodnie na północ ku Beskidowi. Dalsza granica przebiega na południowy zachód od strony Hyrcy, na Kotarz i Grabową. Następnie biegnie poprzez malowniczą Przełęcz Salmopolską oraz Malinowską Skałę (masyw o ciekawej formie, zbudowany ze zlepieńców). Swój bieg powoli kończy na północnym wschodzie, ciągnąc granicę grzbietem Małego Skrzycznego, aby wreszcie sięgnąć ku najwyższemu szczytu Beskidu Śląskiego – Skrzyczne.
Tutaj warto zatrzymać się na chwilę, gdyż jest to miejsce zasługujące w szczególny sposób na uwagę. Skrzyczne to szczyt, który osiąga 1257 m n.p.m., dzięki czemu należy do Korony Gór Polskich. Swoją nazwę szczyt zawdzięcza (według podania zawartego w „Dziejopisie Żywieckim”) skrzeczeniu żab, które podobno zamieszkiwały stawy, znajdujące się między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Ze szczytu Skrzycznego przy dobrej widoczności można zaobserwować wspaniałe widoki, które rozpościerają się na Kotlinę Żywiecką, Klimczok, Pilsko (najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego), Babią Górę, a także zarysy Tatr. Granica Szczyrku ciągnie się jednak dalej. Opada w kierunku północnym, aby zakończyć swój bieg na Skalitym.
7 powodów, dla których warto odwiedzić szczyrkowskie miasteczko!
Tak naprawdę znam tysiące powodów, dla których Szczyrk może stać się Twoim wymarzonym miejscem do spędzenia wakacji, ferii, krótszych i dłuższych urlopów. Wybrałam tylko nieliczne z nich, o kolejnych dowiesz się, jak odwiedzisz miasto stworzone nie tylko dla mieszkańców.
1. Zapierające dech w piersiach góry i widoki
To, co tutaj się dzieje to prawdziwa uczta dla zmysłów! Beskidy prezentują się fenomenalnie o każdej porze roku. Szczyrk z każdej strony obtoczony jest górami. Możesz podziwiać nieziemskie widoki nie tylko z najwyższych, szczyrkowskich szczytów, ale również z okna swojego pokoju. Panorama miasta — uspokaja, motywuje i czaruje. Przyjedź do Szczyrku i poczuj ten czar na własnej skórze.

2. Przesympatyczni mieszkańcy Szczyrku
Szczyrkowianie to po prostu górale z krwi i kości. Uparci, ale niesamowicie gościnni. Każdy turysta poczuje się w mieście jak u siebie w domu. Tutaj nikt nie popatrzy na Ciebie spod byka, no, chyba że faktycznie zaszalejesz. Góralski humor i góralskie trunki to jest to!
3. Wyjątkowa przestrzeń dla miłośników białego szaleństwa!
Szczyrk to raj dla narciarzy, snowboardzistów, dzieci z saneczkami, miłośników zaśnieżonych, górskich widoków. Liczne ośrodki narciarskie, górki i pagórki zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. To miejsce, w którym ciężko się nudzić! Lubisz magiczne spacery wśród górskich klimatów, gdy płatki śniegu spadają na Twoje czoło? Szczyrk już na Ciebie czeka.

4. Przepyszne jedzenie dla każdego
Góralskie jedzenie? Nowoczesna kuchnia? Meksykańskie propozycje? Domowe jedzonko? Sushi, fast food? Oscypki, żeberka, burgery, jagnięcina, pierogi… tutaj Twoje kubki smakowe poczują, co to raj w gębie. W Szczyrku jest po prostu pysznie! Co więcej, w mieście możesz liczyć na fantastyczną obsługę. Chcesz poznać ciekawe, gastronomiczne miejsca na mapie Szczyrku i wyjątkowe potrawy? Koniecznie zerknij do: ATRAKCYJNE SMAKI.
5. Mega atrakcje w Szczyrku dla dzieci i dorosłych
Atrakcji dla dzieci i dorosłych w Szczyrku jest naprawdę wiele! To miasto uwielbiają rodziny, ponieważ przy odrobinie chęci, można tutaj spędzić czas pełen radości i niezapomnianych wrażeń. Szczyrkowskie miasteczko wykreowało wiele miejsc dla DZIECI i DOROSŁYCH, aby odpoczynek w górach kojarzył się z tym, co najpiękniejsze!
6. Noclegi dostępne na każdą kieszeń
Nie trać czasu i już dziś zarezerwuj wymarzony nocleg! Z pewnością pozytywnie zaskoczy Cię baza noclegowa Szczyrku. W mieście znajdują się zarówno luksusowe hotele, jak i domki na wyłączność oraz pokoje dostępne w kwaterach prywatnych. Cenisz sobie obiekty z basenem? Preferujesz domowe śniadania? Marzysz o ciszy lub spokoju? Szukasz miejsca z licznymi udogodnieniami? Spędź wolne tam, gdzie najwygodniej.
7. Aktywność w górach!
Jeśli lubisz ruch na świeżym powietrzu, to koniecznie zawitaj do Szczyrku. To, że w sezonie zimowym można tutaj aktywnie spędzić czas to oczywiste! Ale niemniej inaczej wygląda sytuacja w kolejnych miesiącach. Wędrówki po szlakach turystycznych, szalona jazda na rowerach, nordic walking, pływanie, paralotniarstwo, wrażenia dla miłośników jednośladów… wbijaj w okolice Skrzycznego i po prostu baw się dobrze!

Największe atrakcje miasta Szczyrk
Szczyrk zachwyca o każdej porze roku. Zimą do odwiedzenia miasteczka turystycznego zachęcają nowoczesne ośrodki narciarskie: Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, Ośrodek Narciarski COS, które wspólnie mogą pochwalić się łączną długością tras ponad 40 km. W mieście każdy znajdzie swoją – idealną zimową przestrzeń, nawet dzieci rozpoczynające przygodę z zimowymi sportami. Ogromną popularnością w Szczyrku cieszy się Kompleks Skoczni Narciarskich Skalite, a także kuligi, basen, zakryte atrakcje np. BeskidartS Przestrzeń Twórcza, Bator Art Gallery, tężnia solankowa, Chata Tajemnic, Muzeum Górskie.
Gdy temperatura topi ostatni płatek śniegu, na turystów czekają liczne trasy narciarskie i trasy rowerowe. Ogromną atrakcją są kolejki krzesełkowe i gondola. Dzieci w mieście odnajdą liczne place zabaw, a także miejsca, które wywołują niezapomniane emocje (np. Park Linowy Szczyrk – Base Camp, Szyszka Park, Wodna Zjeżdżalnia). Szczyrk to wspaniałe szczyty: Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Kotarz, Malinowska Skała i urokliwe miejsca: Sanktuarium na Górce, Plac św. Jakuba, Schronisko na Skrzycznem, Chata Wuja Toma. Warto przyjechać do górskiego, szczyrkowskiego miasteczka po niezapomniane wspomnienia.

Gdzie w góry? Do Szczyrku!
Szczyrk to kompleksowa, górska przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od wieku, czy też kasy w portfelu. Bo można skorzystać z noclegu luksusowego hotelu, ciesząc się z mega atrakcji i najdroższych restauracji. Ale można również zanocować u szczyrkowskiego gospodarza oraz wyruszyć całą rodziną w góry całkowicie za free – przeżywając niezapomniane emocje i smażąc kiełbaski na ognisku. W Szczyrku ciężko o nudę! W wysokim sezonie turystycznym miasto organizuje fantastyczne eventy (np. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Jakubowe Święto, SnowFest Festival, koncerty). A poza tym szczyrkowskie miasteczko jest doskonałą bazą wypadową do licznych atrakcji w okolicy.
FAQ Szczyrk
Ilu turystów przyjeżdżających do Szczyrku, tyle szybkich zagadnień i krótkich odpowiedzi dotyczących miasteczka. Na portalu atrakcjewszczyrku.pl nie zostawimy Was z pytaniami bez odpowiedzi. Poniżej odpowiedzieliśmy na najczęstsze zagadnienia z Google.
- Co oznacza Szczyrk?
Istnieje kilka wytłumaczeń, co oznacza Szczyrk. Osobiście najbardziej podoba mi się odpowiedź, że nazwa miasta wzięła się od charakterystycznego szczyrkania dzwoneczków na szyjach wypasających się owiec. Inna hipoteza głosi, że Szczyrk nazwę odziedziczył po piaszczysto-gliniastej glebie.
- W jakim województwie leży Szczyrk?
Oczywiście miasto leży w województwie śląskim. Chociaż wielu mieszkańców twierdzi, że zdecydowanie bliżej im do małopolskiej kultury.
- Szczyrk w jakich górach?
Szczyrk to Beskid Śląski, czyli pasmo górskie, które należy do Beskidów Zachodnich.
- Jak dojechać z Bielska-Białej do Szczyrku?
Samochodem z Bielska-Białej do Szczyrku można dojechać w około 20 minut, kierując się w stronę: Bystrej, Mesznej, Buczkowic. Do Szczyrku bez problemu można dotrzeć Komunikacją Beskidzką, czyli autobusem z dworca PKS Bielsko-Biała. A może taksówka? To najdroższa opcja około 100 zł.
- Szczyrk, kiedy otwarcie sezonu zimowego i zamknięcie?
W Szczyrku otwarcie sezonu najczęściej jest równoznaczne z pojawieniem się pierwszego śniegu. O otwarciu sezonu najszybciej informuje Ośrodek Narciarski Biały Krzyż. Sezon narciarski najczęściej rozpoczyna się w grudniu, a kończy pod koniec marca.
- Ile km tras narciarskich w Szczyrku?
W Szczyrku jest aż 40 km tras narciarskich! Najwięcej tras znajduje się na terenie Szczyrk Mountain Resort. Koniecznie przeczytaj: Szczyrk, gdzie na narty? Poznaj szczyrkowskie ośrodki.
- Jakie banki w Szczyrku?
W Szczyrku placówki bankowe ma PKO Bank Polski (Beskidzka 12 – budynek Galeria Żylica) i Bank Pekao (Beskidzka 67 – naprzeciwko Placu Jakubowego).
- Szczyrk z psem, czy warto?
Szczyrk to miasto przyjazne dla rodzin z psami. Z pieskiem można wyjść (a nawet wyjechać!) w góry, pospacerować po szczyrkowskim deptaku, wynająć wygodny nocleg, odpocząć na górskiej łące, zjeść w wielu lokalach gastronomicznych.
- Szczyrk, gdzie nad wodę?
W Szczyrku wielu turystów odpoczywa wzdłuż rzeki Żylicy. Relaksujące się osoby zobaczymy niedaleko deptaku lub obok wodospadu w Szczyrku. Nieco wyżej (wzdłuż ulicy Akacjowej) również znajduje się fantastyczne miejsce na letni odpoczynek. Warto jednak dodać, że niedaleko Szczyrku znajduje się sztuczny zbiornik wodny Jezioro Żywieckie, gdzie fantastycznie udać się po zastrzyk wodnej energii!
- Gdzie na dyskotekę w Szczyrku?
Obecnie jest kilka możliwości. Pierwszą propozycją jest Disco Jama, która mieści się w Góral Spa&Wellness. W popularnym Hotelu Meta również odbywają się liczne dyskoteki. Niesłabnącą popularnością cieszy się również Alisa Music Club na ul. Beskidzkiej 45.
- Skąd na Skrzyczne?
Tak naprawdę na Skrzyczne można wyruszyć z wielu miejsc w Szczyrku. Nawet z oddalonej Przełęczy Salmopolskiej. W atrakcjewszczyrku polecamy trasę niebieską i zieloną, na temat których więcej przeczytasz TUTAJ!
- Ile km tras narciarskich w Szczyrku?
W Szczyrku jest aż 40 km tras narciarskich! Najwięcej tras znajduje się na terenie Szczyrk Mountain Resort. Koniecznie przeczytaj: Szczyrk, gdzie na narty? Poznaj szczyrkowskie ośrodki.
- Szczyrk, jakie sklepy w mieście?
Szczyrk to miejscowość turystyczna, w której nie brakuje większych i mniejszych sklepów. Znajdują się tutaj dwie Biedronki, sklep Polo, dwa sklepy Delikatesy Centrum, Żabki na każdym kroku i mniejsze sklepiki. News: w 2023 roku w Buczkowicach (2,5 km od Szczyrku) otworzono Lidla.
- Czy osoba na wózku inwalidzkim wyjedzie kolejką gondolową w Szczyrku?
Oczywiście! Osoba na wózku inwalidzkim bez problemów wyjedzie kolejką gondolową na Halę Skrzyczeńską. A nawet jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje, to obsługa kolejki zawsze pomaga.
Masz inne pytania dotyczące Szczyrku?
Koniecznie napisz komentarz pod artykułem, a odpowiedzi w FAQ Szczyrk udzielimy najszybciej,
jak to tylko możliwe (zazwyczaj w ciągu 48 godzin)!
Planujesz przyjazd do szczyrkowskiego miasteczka? Ten portal jest właśnie dla Ciebie!