Góra Żar atrakcje i cudowne widoki

 

W Beskidzie Małym (niecałe 30 km od Szczyrku) znajduje się góra, która w średniowieczu była miejscem kultu bogini Żywi. Góra Żar i atrakcje w jej otoczeniu, co roku przyciągają tysiące turystów. To punkt na mapie w okolicach Szczyrku, który zdecydowanie warto odwiedzić! A dlaczego? O tym przekonacie się, czytając dalszą część artykułu.

 

Jak dojechać do atrakcji Góry Żar?

Trasę ze Szczyrku do Góry Żar pokonacie samochodem w około 40 minut. Po drodze mijając następujące miejscowości: Buczkowice, Rybarzowice, Zarzecze, Tresną, Czernichów, Międzybrodzie Żywieckie. To niezwykle malownicza trasa, której widoki na Jezioro Żywieckie, wywołują szczery uśmiech.

U podnóża góry znajdują się płatne parkingi. Nie można tutaj narzekać na brak miejsc. Jednak uwaga: dolny parking – bliżej stacji jest droższy, a nierzadko przy wjeździe i wyjeździe zdarzają się awarie np. automatycznego szlabanu. Nieco wyżej (około 100 m) znajdują się kolejne, tańsze i wychwalane propozycje parkingowe.

 

mapa pokazuje Google maps i Góra Żar atrakcje
Trasa Szczyrk – Góra Żar

 

Podbijamy szczyt! Kolejką, czy na pieszo?

Góra Żar osiąga 761m n.p.m. i sama w sobie jest fantastyczną atrakcją dla turystów. Ze szczytu rozprzestrzenia się wspaniała panorama na: Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie oraz Magurkę i Chrobaczą Łąkę. Na Górę Żar, gdzie znajduje się również elektrownia szczytowo-pompowa, można wyjść pieszo. Mamy do wyboru dwa szlaki: czarny – wzdłuż torowiska ok. 2 km, czerwony – z Żarnówka Mała, przy koronie Zapory Porąbka ok. 4 km.

To, co najmocniej przyciąga odwiedzających to kolej linowo-terenowa na Żar. Wagoniki są wręcz magiczne i stanowią niecodzienną atrakcję dla dzieci oraz doskonałą propozycję dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Kolej oznacza całoroczną atrakcję o długości 1200 metrów. Wjazd na szczyt góry w wagoniku zajmuje 5,5 minuty. Co istotne dla rowerzystów: na pokład kolejki można zabrać również rower.

Szczyt Góry Żar to idealne miejsce na odpoczynek w otoczeniu górsko-jeziornych widoków, ale również szansa na zjedzenie smacznego posiłku w restauracji lub obejrzenie stacji meteorologicznej.

 

Kolejka na Górę Żar jako główna atrakcja Góry Żar
Źródło: strona PKL

 

Góra Żar atrakcje, które czekają na turystów!

Jesteście w Szczyrku i planujecie wycieczkę na Górę Żar w poszukiwaniu atrakcji? Doskonale! Tutaj czeka na Was jeszcze więcej niespodzianek. Góra Żar jest znana z lotniska i profesjonalnej szkoły szybowcowej. Pod Żar przybywają osoby, które pragną rozpocząć swoją przygodę z paralotniarstwem. Żar to również świetna propozycja dla rowerzystów górskich! Ze szczytu prowadzą trasy do kolarstwa grawitacyjnego o różnym stopniu trudności. Jeśli przyjechaliście w okolice Góry Żar zimą, to znajdują się tutaj trzy, krótkie trasy narciarskie:

  • Nr 1- główna, czerwona, 1600 m długości,
  • Nr 2 – niebieska, 300 m długości,
  • Nr 3 – niebieska, 600 m długości.

 

Czy słyszeliście o Trollandi? Warto zaglądnąć do parku linowego z dzieciakami, bo to doskonałe miejsce, aby pobudzić endorfiny oraz pozytywną adrenalinę. Niezwykłe przeszkody, bezpieczny system ciągłej asekuracji i gwarancja doskonałej zabawy – cechy charakterystyczne dla parku. Trollinkowo oznacza przestrzeń niezapomnianych przygód dla najmłodszych. Park dostępny jest dla dorosłych oraz dzieci od 8 roku życia. Dla maluchów od 3 roku życia przygotowano mini park linowy.

 

atrakcje w Międzybrodziu Żywieckim dla dzieci i dorosłych
źródło: Trollandia

 

Góra Żar i atrakcje – komu polecane?

Góra Żar to miejsce polecane dosłownie wszystkim bez wyjątku! Tutaj azyl odnajdą dorośli i moc radości – najmłodsi. To świetna przestrzeń dla miłośników aktywnego spędzania czasu, ale również zakochanych w ciszy i cudownych, górskich krajobrazach. Szukacie miejsca w okolicy Szczyrku na całodniowy wypad? Góra Żar – atrakcje to opcja idealna! Poznajcie również inne atrakcje w okolicach Szczyrku.