Widok na zaporę w Tresnej jesienną porą.

 

Są takie miejsca, które warto zobaczyć, podążając do dalszego punktu docelowego. Planujesz zwiedzić Żywiec, Tresną, Międzybrodzie Bielskie, Górę Żar, a może Bielsko-Biała? Koniecznie przejazdem zaznacz na mapie „Zapora Tresna”, a nie pożałujesz, jeśli  poszukujesz fantastycznych widoków i chwili wytchnienia. 

 

Jak dojechać do Zapora Tresna?

Jak sama nazwa atrakcji wskazuje, zapora znajduje się w miejscowości Tresna przy drodze wojewódzkiej numer 948, a to około 18 km od Szczyrku. Zbliżając się do budowli hydrotechnicznej, po drodze mijamy następujące miejscowości: Buczkowice, Rybarzowice, Łodygowice i Zarzecze. Najszybciej do zapory w Tresnej można dojechać samochodem ok. 24 minut, jednak wielu turystów ze Szczyrku wybiera inny rodzaj transportu. Rowerem jest znacznie przyjemniej i aktywniej, a trasa z punktu A-B zajmuje  około godziny jazdy. 

 

Trasa do Zapora Tresna
Trasa Szczyrk – Zapora Tresna

 

Czym jest zapora w Tresnej? 

Zapora to obiekt budowany w poprzek, pod którym znajdują się zbiorniki gromadzące wodę, wykorzystywaną do różnych celów. Zapora w Tresnej  została wybudowana w latach 1960-1966, a jej najwyższy punkt sięga 39 metrów. W tym samym czasie wzniesiono również Elektrownię Wodną Tresna. Co bardzo ciekawe: po wybudowaniu zapory powstało Jezioro Żywieckie w wyniku spiętrzenia rzeki Soły, a także doszło do zalania częściowo m.in. Starego Żywca, Tresnej i Zarzecza. 

 

Z technicznych informacji:

„Zapora w Tresnej jest określana jako ziemno-narzutowa z rdzeniem glinianym. Długość korony wynosi 300 metrów, a jej szerokość 10 metrów. Posiada 3-przewodowy spust denny, dzięki czemu przepustowość zapory wynosi 730 m³/s”.

 

Za co turyści pokochali to miejsce?

Zapora Tresna cieszy się bardzo dobrą opinią zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Dlaczego przyjeżdżający dobrze wspominają to miejsce? Powodów jest naprawdę wiele, a oto główne:

  • W niskim sezonie cisza i spokój. 
  • Przy tamie można pozostawić samochód.
  • Idealne miejsce na odpoczynek w otoczeniu Beskidów.
  • Fantastyczne widoki na jezioro Żywieckie, rzekę Sołę, górę Żar i cudowne, leśne szczyty. 
  • W okolicy można popływać na rowerkach i kajakach, a także zjeść pyszne jedzenie.
  • W sezonie miejsce to tętni życiem i pozytywną energią.

 

Zapora i widok na Beskidy.
Zaznacz na mapie „Zapora Tresna”, a nie pożałujesz. / fot. Google Maps

 

Zapora w Tresnej polecana jest jako atrakcyjny dodatek do każdej wycieczki, ale nie jako główny punkt dnia. Dlaczego? Nie potrzeba dużo czasu, aby zobaczyć i poczuć magię tego miejsca. Poznajcie również inne atrakcje w okolicach Szczyrku.