Magiczny spacer w Malinowie

Magiczny spacer w Malinowie

A co powiesz na spacer? Z dala od zgiełku szczyrkowskiego miasteczka, śmiechów i hałasów? Turyści, przyjeżdżając do Szczyrku marzą nie tylko o rozrywce, ale również o tym, aby choć na chwilę zanurzyć się w ciszy, harmonii i naturze. Osobiście polecamy spacer w Malinowie. Tam, gdzie kończy się Szczyrk jest naprawdę pięknie! Chcesz się o tym przekonać na własne oczy?

 

Jak dojechać do Malinowa?

Do Malinowa dojedziemy autobusami, wysiadając na przystanku SZCZYRK – SOLISKO. To ostatni przystanek przed Białym Krzyżem. Na Solisku z racji licznych wyciągów dostępne są również miejsca parkingowe dla samochodów. Zimą w okolicach Malinowa jest naprawdę tłoczno, ale poza sezonem wielu odnajdzie tutaj wszystko, co najlepsze. Na spacerową trasę zapraszamy w stronę ścieżki – tuż za podziemnym przejazdem obok trasy narciarskiej Golgota.

 

Coś więcej o Malinowie!

Malinów to charakterystyczne płaskie wzniesienie w Beskidzie Śląskim na terenie Szczyrku. To region, którego budują tzw. zlepieńce z Malinowskiej Skały, a przyozdabiają lasy – głównie świerkowe. Znajdziecie tutaj fantastyczne formy skalne oraz tajemnicze jaskinie np. Jaskinia Malinowska (polecamy – udostępniona do zwiedzania). Najpopularniejszym miejscem w okolicy jest Malinowska Skała (1152 m n.p.m), czyli jedna, gruba ławica skalna o formie rozczłonkowanej ambony. Do tego bardzo urokliwego miejsca prowadzą różne ścieżki i nic w tym dziwnego, ponieważ skała stanowi fantastyczny punkt widokowy, z którego zachwycają widoki na Skrzyczne, Klimczok i Czantorię.

 

Malinów w Szczyrku i Malinowska Skała
Źródło: onetpodróże.pl

 

Najwyższe szczyty Malinowa są popularne wśród turystów, a te niższe? Ukrywane przez tamtejszych mieszkańców. Oczywiście pół żartem, pół serio, ale rzeczywiście mało kto wie, że dolne partie Malinowa to idealne miejsce na popołudniowy spacer.

 

Gdzie na spacer w Malinowie?

Tak naprawdę to zależy, czego oczekujesz! Możesz przedostać się na szczyt czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej, ale również zielonym szlakiem z polecanego dzisiaj Soliska. Taka trasa to 3 km i śmiało pokonasz ją w około 1 godziny i 45 minut. Podczas takiej przygody z pewnością odkryjesz piękno zlepieńców.

Jeśli jednak nie masz ochoty na podbijanie Malinowa, a liczysz na chwilę odpoczynku, przyjemny spacer wśród kojącej duszę natury i szumiącego Potoka Malinów, to polecamy ścieżkę rozpoczynającą się powyżej Soliska. Za tunelem kierujemy się cały czas w górę, prostą i łagodną ścieżką idealną dla dzieci oraz osób starszych. Całej trasie nieustannie towarzyszy szum górskiego potoku i dźwięk ćwierkających ptaszków. Punktem orientacyjnym jest mostek prowadzący przez rwącą wodę, do którego wiodą charakterystyczne, betonowe płyty. Przez mostek prosto w stronę lasku, a następnie z powrotem w kierunku miejsca rozpoczęcia przygody w malowniczym Malinowie, lecz tym razem po drugiej stronie rzeki! Cała trasa to około godzinki przyjemnego spaceru w otoczeniu, w którym można na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego.

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *