Pierwsza pomoc w górach – co musisz wiedzieć?
#Artykuł partnera
Troska o bezpieczeństwo w górach jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego podróżnika. Pamiętaj o tym, że odpowiednie przygotowanie nie tylko ochroni Cię przed wieloma niebezpieczeństwami, ale także umożliwi pomoc innym na szlaku. Zastanawiasz się, co musisz wiedzieć przed wyruszeniem w podróż? Już dziś dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy w górach!
Pamiętaj o apteczce!
W każdym plecaku górskim powinna znaleźć się odpowiednio przygotowana apteczka pierwszej pomocy. Powinna zawierać wszystkie najważniejsze przybory i leki, które pozwolą poradzić sobie w nagłej sytuacji. Pamiętaj o zapakowaniu najważniejszych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, opatrunków oraz preparatów do dezynfekcji ran. Dzięki temu poradzisz sobie z urazami mechanicznymi oraz mniej poważnymi zadrapaniami. Warto zabrać także lateksowe rękawiczki jednorazowe, które pozwolą na pomoc obcym osobom bez ryzyka kontaktu z krwią poszkodowanego. Rękawiczki zapobiegną jednocześnie przenoszeniu zabrudzeń do rany.
W Twojej apteczce powinna znaleźć się również chusta trójkątna, którą możesz wykorzystać w czasie urazu ręki. Warto zadbać przy tym o spakowanie folii NRC, chroniącej zarówno przed zimnem, jak i przed gorącem. Ułatwia ona zachowanie odpowiedniej temperatury ciała i świetnie sprawdza się w czasie oczekiwania na przybycie służb ratunkowych. Jednym z największych zagrożeń w górach pozostają częste zmiany pogody – w Twoim plecaku powinna znaleźć się tym samym dobra kurtka przeciwdeszczowa – damska i męska wersja spełniają te same standardy.
Najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy w górach
Odpowiednie zachowanie ma kluczowe znaczenie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedzialności i empatii. Jeśli widzisz kogoś, kto potrzebuje pomocy, podejdź i zapytaj, jak się czuje. W razie konieczności powiadom odpowiednie służby i zaczekaj z poszkodowanym, aż do czasu przybycia ratowników. Warto pamiętać także o tym, że w górach bardzo szybko dochodzi do wychłodzenia organizmu. Pamiętaj o tym, aby okryć poszkodowanego folią NRC (patrz wyżej).
W razie wypadku swoje działania rozpocznij od oceny sytuacji oraz sprawdź stan poszkodowanego. Jeśli potrzeba, przeprowadź resuscytację krążeniowo-oddechową (ucisk klatki piersiowej, oddechy zastępcze) oraz opatrz rany. W przypadku złamań i kontuzji usztywnij kończyny. Pamiętaj jednak o tym, aby nie nastawiać ich samodzielnie. Koniecznie zawiadom także służby ratunkowe, które udzielą profesjonalnej pomocy oraz zajmą się transportem pacjenta. Górskie służby ratunkowe możesz wezwać w razie wypadku, wystąpienia choroby wysokościowej, katastrof naturalnych oraz jeśli zgubisz się na trasie. Numery telefonów to: 985 lub 601 100 300.
Jak zapobiegać wypadkom?
Każda osoba planująca wędrówkę w górach powinna zadbać o własne bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych aspektów pozostaje poruszanie się wzdłuż wyznaczonej trasy. Pamiętaj również o tym, aby unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami w razie spotkania. Jednym z największych zagrożeń pozostają także nagłe zmiany pogody. Dlatego tak ważną kwestią pozostaje zakup odpowiedniej odzieży i wyposażenia. W ofercie specjalistycznych sklepów znajdziesz obuwie, śpiwór oraz plecaki górskie. W czasie wycieczki najlepiej sprawdzą się profesjonalne buty z bieżnikiem i dodatkową ochroną stawu skokowego. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wypadku na śliskiej nawierzchni.