W góry bez samochodu? 10 powodów, dlaczego to świetny pomysł!

W góry bez samochodu? 10 powodów, dlaczego to świetny pomysł!

Wielu z nas kocha góry, ale nie każdy z nas ma samochód. Czasami nasz pojazd psuje się — niefortunnie przed urlopem. Bywa również tak, że kierowanie przez całą Polskę wydaje się zbyt męczące i przerażające. W góry bez samochodu? Pewnie, że się da!  Co więcej, bezsamochodowa podróż ciągnie ze sobą korzyści. Jakie? Sprawdziliśmy to dla Was!

 

Wycieczka w góry bez samochodu. Czy to możliwe?

Zacznijmy od tego, że podróż samochodem to zawsze większa mobilność i komfort. Nie musimy czekać na nadjeżdżający autobus — martwiąc się o miejsce siedzące. Możemy jechać w każdej chwili i gdziekolwiek tylko chcemy. W samochodzie pomieścimy ogromny ekwipunek i mamy gwarancję, że podczas pobytu w górach niczego nie zabraknie! Własny środek transportu na wyłączność to: swoboda, wygoda, brak konieczności rezerwacji miejsca i biletu, oszczędność czasu (przy komplecie pasażerów w samochodzie — nierzadko pieniędzy), możliwość spontanicznej zmiany planów!

Jednak wycieczka w góry bez samochodu jest jak najbardziej możliwa! Wiele osób nawet preferuje taką formę podróżowania. Do Szczyrku przedostaniemy się komfortowo nawet z drugiej strony Polski. Rozwój kolei zdecydowanie zwiększa możliwości. Z Gdańska do Bielska-Białej dojedziemy bezpośrednio Pendolino już w niecałe 7 godzin. Następnie wystarczy przejść przez most na drugą stronę do Dworca PKS i wybrać autobus do Szczyrku. Komunikacją Beskidzką dojedziemy w około 40 minut.

 

Zatem wystarczy pół dnia lub nocy, aby dostać się znad morza w góry bez samochodu!

 

W góry bez samochodu

 

Pora roku w przypadku podróżowania bez pojazdu ma znaczenie!

Już na początku trzeba zaznaczyć: to, w jakim miesiącu planujemy jechać w góry bez samochodu, ma ogromne znaczenie. O ile – jeśli zajdzie taka potrzeba – sprzęt narciarski można wypożyczyć już na miejscu. Tak zimowe ubrania mogą być problemem. Gdy mróz i śnieg z automatu potrzebujemy więcej rzeczy oraz miejsca, aby wszystko zapakować. Letnia pogoda to głównie cienkie i przewiewne ubrania. No ewentualnie kurtka przeciwdeszczowa.

Poza tym, gdy ciepło i bez śniegu, to podróżuje się przyjemniej, wygodniej i komfortowo. Dzień jest dłuższy i całe otoczenie tak jakby sprzyjało wycieczkom w góry! Bez uczucia zimna i z lżejszym plecakiem — można więcej.


10 powodów za górami bez samochodu

Czy warto jechać w góry bez pojazdu np. autobusem lub pociągiem? Pewnie, że tak! Oto 10 powodów „za” od atrakcjewszczyrku.pl:

 

  1. Podróż pociągiem lub autokarem zazwyczaj jest zdecydowanie tańszą opcją, jeśli oczywiście nie jedziemy w góry z całą rodziną. Jednak nawet w tym przypadku warto wszystko starannie przekalkulować! Rodzinne bilety i z kartą dużej rodziny wychodzą taniej, a ceny paliwa nieustannie się zmieniają. Przejazd autostradą to nierzadko również dodatkowe koszty związane z podróżą.
  2. Podróż bez samochodu oznacza ominięcie korków i zdecydowanie krótszą trasę! To bardzo istotne, biorąc pod uwagę natężony ruch na drogach w czasie ferii lub wakacji.
  3. Rezygnacja z samochodu to troska o zdrowie! Samochody to najpopularniejsza przyczyna emisji szkodliwych substancji do atmosfery (np. PM10, PM2,5, tlenek węgla, azotu i siarki). Według danych WHO zanieczyszczone powietrze znacząco przyczynia się do utraty zdrowia, a nawet życia.
  4. Czy podróż bez samochodu oznacza mniejszy komfort? Zdecydowanie nie! W nowoczesnych pociągach i autokarach można spokojnie wyciągnąć nogi, oprzeć głowę o zagłówek, naładować telefon komórkowy lub skorzystać z czystej toalety.
  5. „Nie musisz kierować samochodem” to równoznaczne stwierdzenie z  „możesz w każdej chwili przyciąć komara”. I to jest właśnie ekstra! Przyjeżdżając w góry masz jeszcze siłę, aby tego samego dnia nie zmarnować czasu i zwiedzić okolicę.
  6. Podróż w góry bez samochodu to możliwość przeżycia  niesamowitej przygody. Nigdy nie wiadomo, co nas spotka po drodze. To również wyzwanie, które pokonane, rodzi uczucie szczęścia i spełnienia.
  7. Wycieczka bez samochodu to również szansa na spotkanie naprawdę ciekawych osób w pociągu, czy też autokarze. Kto wie, może jedziecie w to samo miejsce?
  8. Bez samochodu jest bezpiecznie i to z co najmniej dwóch powodów.  Po pierwsze wypadki z udziałem pociągów to naprawdę rzadkość w porównaniu do kolizji samochodowych. A po drugie pociąg sprzyja osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. Jazda po torach zdecydowanie uspokaja błędnik.
  9. Z ekologicznego punktu widzenia wycieczka bez samochodu naprawdę się opłaca. Podróż po szynach oznacza jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska form transportu.
  10. Podróżując pociągiem, czekają na nas naprawdę niesamowite widoki! Natura, wsie, zielone lasy, tafle lodu i co najważniejsze — z dala od autostrady. Z każdym kilometrem jest równie ciekawie. Czy już wkrótce przekonasz się o tym sam?

 

podróż bez samochodu do Szczyrku
Nieważne, jak dojedziesz w góry. Ważne, że tutaj będziesz!

 

Szczyrk zaprasza w góry, niekoniecznie z samochodem

Zimą w Szczyrku kursuje darmowa Komunikacja Beskidzka S.A, czyli autobusy, którymi można bezpłatnie przemieszczać się z przystanku do przystanku. To świetna i oszczędna propozycja dla wszystkich osób bez samochodu. Poza tym szczyrkowskie miasteczko naprawdę sprzyja wycieczkom pieszym. Kolejki, wypożyczalnie rowerów, liczne przystanki autobusowe… warto przyjechać w góry na różne sposoby! Koniecznie przeczytaj również:  Dlaczego warto jechać w góry? 10 argumentów!

 

 

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *