Jak ubrać się w góry, czyli górski outfit

Jak ubrać się w góry, czyli górski outfit

Piesze, górskie wędrówki to zawsze niesamowita przygoda! Każda pora roku w górach odsłania swoje najlepsze karty. Górskie szczyty dają wiele radości, ale również stawiają przed podróżnikami liczne pytania. Bo nie liczy się tylko gdzie iść, ale również jak iść! Zastanawiasz się, jak ubrać się w góry, aby czuć komfort i bezpieczeństwo?  Przeczytaj nasz mini poradnik dotyczący idealnego outfitu w górskim wydaniu i rusz w góry — ubrany jak człowiek!

 

Czy nieodpowiednie ubranie na szlaku to duży problem?

Niejednokrotnie w wiadomościach możemy usłyszeć o turystach ubranych w słynne klapki albo o śmiałkach – zimową porą (bez żadnych przygotowań) podbijających szczyty bez koszulek i w krótkich rękawkach. Nieodpowiedni ubiór w czasie górskich wędrówek to czasem kwestia spontaniczności, a czasem lekkomyślności. Warto jednak pamiętać, że w górach panują inne warunki niż na nizinnych terenach. Występują większe różnice temperatur, porywiste wiatry, a pogoda nierzadko ulega błyskawicznym zmianą. Odzież w góry to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa!

Niedostosowane do wędrówek po nierównym terenie obuwie może być przyczyną odparzeń, odcisków na stopie, a także zwichnięć, nadwyrężeń i złamań. Brak czapki? To narażenie głowy na kontakt z nadmiarem promieni słonecznych, wiatrem, opadami. Wypad w góry bez kurtki w deszczową porę? Choroba gwarantowana! Właściwy ubiór zapewnia komfort cieplny, chroni przed czynnikami atmosferycznymi i uwalnia maksymalną radość z górskich wycieczek.

 

Górsko, modnie i komfortowo — połączenie idealne

Świat mody sięga również w górskie klimaty! Ubranie w góry powinno być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne i nie krępujące ruchów. Ważne, aby materiał, z którego powstała odzież posiadała właściwości termoregulacyjne i oddychające, chroniąc przed wychłodzeniem oraz przegrzaniem. Skóra pod ubraniem powinna jak najdłużej pozostać sucha, aby uniknąć nieprzyjemnych otarć podczas wędrówki.

Współcześnie na szlaku można nie tylko czuć się dobrze w wygodnym ubraniu, ale również fantastycznie wyglądać. To doskonała informacja przede wszystkim dla Pań, dla których komfort jest równie ważny jak estetyka. Modną i stylową odzież turystyczną proponują w swoich ofertach znane marki np. 4F, The North Face, czy Jack Wolfskin.

 

Jak ubrać się w góry? Komfortowo
W górach zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

 

Sekret idealnej odzieży w góry? Trzy warstwy!

Nie wiesz, co ubrać w góry? Postaw na trzy warstwy. To najpopularniejsza koncepcja, która zakłada, że ubiór w góry powinien składać się z: warstwy zewnętrznej, warstwy środkowej, warstwy wewnętrznej. Poznaj krótką charakterystykę poszczególnych warstw i mądrze przygotuj się na pieszą, górską wędrówkę.

  • Warstwa wewnętrzna — to bielizna, która bezpośrednio przylega do ciała.  Oczywiście  produkt może być wykonany z różnego materiału, dostosowanego do temperatury na zewnątrz. Za doskonałą warstwę wewnętrzną uznaje się specjalistyczną część garderoby, bo termoaktywną — idealną w góry, zwłaszcza zimą. To produkt, który przede wszystkim optymalnie odprowadza wilgoć, zapewniając suchość skórze i najwyższy komfort podczas aktywności fizycznej. Bielizna termoaktywna ma jeszcze jedno ważne zadanie: pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała i chroni przed wychłodzeniem podczas górskich wędrówek. Produkt najlepszej jakości nosi się jak drugą skórę – sprawdź to!
  • Warstwa środkowa — to warstwa bardzo często zwana docieplającą, ponieważ jej głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Taka odzież cechuje się oddychającym i przewiewnym materiałem. Warstwa środkowa może składać się z jednej albo dwóch warstw (w zależności od pory roku). Warto pamiętać, że lepiej ubrać dwa cienkie polary niż jeden grubszy. Takie rozwiązanie pozwala na idealną regulację ciepła. Bluza termiczna z kapturem, bluzy z power stretch’em, lekki softshell, kurtki z puchu syntetycznego oto popularne propozycje dla warstwy środkowej.
  • Warstwa zewnętrzna — jeśli zapewniliśmy sobie odpowiednią odzież: idealnie odprowadzającą wilgoć, oddychającą, gwarantującą ciepło, to czas ochronić się przed niespodziewanymi warunkami atmosferycznymi. Wiatr, deszcz, a może śnieg? Pogoda w górach cechuje się dużą zmiennością — warunki pogodowe są bardzo dynamiczne. Co wrzucić na siebie jako warstwę zewnętrzną? To może być: kurtka typu hardshell – perfekcyjnie chroniąca przed deszczem, kurtka membranowa, kurtka z ociepliną albo popularna kurtka puchowa.

 

Jak ubrać się w góry, gdy wiosna, lato, jesień, zima… 

Jak ubrać się w góry? Główna zasada głosi, że na cebulkę, czyli wielowarstwowo. Lepiej ściągać poszczególne warstwy stroju, gdy zajdzie taka potrzeba i włożyć do plecaka, niż trząść się z zimna, a później nabawić choroby. Ilość i grubość warstw bardzo często zależy również od pory roku. Sprawdź, jak ubrać się na górską, pieszą wycieczkę w poszczególnych miesiącach:

 

piękne góry i turyści w górach o zachodzie słońca
Odmienny ubiór w góry o każdej porze roku

 

Wiosna i lato

Wiosna i lato to wyjątkowo piękny czas na piesze wycieczki. To w tych miesiącach wystarczy postawić na odzież sportową – aby spędzić świetny czas w górach – której domeną jest bardzo dobra zdolność odprowadzania wilgoci, a tym samym ochrona organizmu przed przegrzaniem lub wyziębieniem. W góry zawsze zalecana jest bielizna termoaktywna, czyli po prostu oddychająca koszulka chroniąca przed nadmiarem potu – idealna dla aktywnych. Pamiętaj o wygodnych spodniach, które nie krępują ruchów, oddychają, są elastyczne i szybko schną. Oczywiście wiosną i latem mogą to być już krótkie spodenki. Istotną kwestią jest „coś” co zapewni warstwę termiczną. Może to być zarówno cienka bluza i krótka przeciwdeszczowa, jak i popularny softshell. Czapka z daszkiem, kapelusz, okulary? To must have górskich stylizacji, czyli elementy chroniące przed słońcem.

Jesień

Jesień w górach jest wyjątkowo kolorowa i malownicza, a zarazem to miesiące, podczas których nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać. Może być ciepło albo zimno, słonecznie albo deszczowo. Jesienną porą w góry ubierz się na cebulkę. Kieruj się zasadą trzech warstw i sam decyduj, czego potrzebujesz w danym momencie. Co jest ważne? Bielizna termoaktywna, ciepły polar, kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem, wygodne buty o amortyzującej powierzchni, cienka czapka, która o tej porze roku może doskonale chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zima

Jak ubrać się w góry, gdy śnieg i niskie temperatury? Zimą koniecznie ubierz się zgodnie z zasadą trzech warstw, pamiętając o tym, że warstw może być nawet pięć — sześć! Lepiej ściągnąć z siebie niepotrzebną część garderoby, niż trząść się z zimna podczas wycieczki, a później?  Po prostu zachorować. Świetnym rozwiązaniem jest założenie termoaktywnych getrów i koniecznie nie zapomnij o stopach, dłoniach (miejsca, które wychładzają się najszybciej). Ciepła czapka, wygodne rękawiczki, syntetyczne skarpetki, szalik w postaci chusty lub kołnierza to podstawa! Zimą postaw na syntetyczne i termoaktywne produkty. Bawełniana odzież bardzo dobrze chłonie wilgoć, ale również bardzo długo schnie, powodując dyskomfort.

 

Odpowiednie obuwie w góry, czyli górskie must have! 

O tym, że odpowiednie buty w góry to wymóg konieczny, wiedzą już wszyscy. Tylko, co oznaczają odpowiednie buty idealne na piesze wycieczki? Coraz częściej porównuje się wysokie i niskie buty oraz stawia pytanie: które lepsze? Producenci niższego obuwia sugerują, że niższy nie oznacza gorszy, a nawet często równie dobry.  Jaka jest prawda? Wysokie buty doskonale stabilizują staw skokowy. To najlepszy z możliwych wyborów dla początkujących miłośników górskich wycieczek, a także konieczne obuwie na wycieczki w wyższe góry. Wysoka cholewka chroni ścięgna, zabezpiecza przed błotem i stabilizuje stopę podczas dłuższych wędrówek. Niższe buty to dobry wybór, aby zdobywać dolne partie górskie. Zazwyczaj taki rodzaj obuwia jest lżejszy, zapewnia większą swobodę i umożliwia szybsze poruszanie. Jakie jeszcze są odpowiednie buty w góry?

 

obuwie w góry, na liściach dębu
Obuwie w góry — gwarancja wygody i stabilności

 

Wybierając buty w góry, warto zatroszczyć się o odpowiedni rozmiar. Wbrew pozorom to nie jest tak oczywista sprawa. Rozmiar obuwia, który nosimy na co dzień, może okazać się zbyt mały, ponieważ w zimie do butów ubieramy grubsze skarpetki. A poza tym podczas wysiłku stopa najzwyczajniej może puchnąć. Zbyt duże buty? To z kolei zwiększone ryzyko kontuzji. Chcesz wybrać idealny rozmiar? Przymierz obuwie w sklepie i poproś o opinię eksperta.

Idealne buty chronią przed czynnikami atmosferycznymi (bardzo często zewnętrzna powłoka jest wykonana z syntetyków) i posiadają membranę, której zadaniem jest zatrzymanie wody przed przedostaniem się do wewnętrznej części buta oraz wypuszczenie wilgoci na zewnątrz. Warto zwrócić również uwagę na wkładkę wewnętrzną — amortyzującą, zdecydowanie podwyższającą komfort pierwszych wędrówek. Istotna jest również podeszwa — twarda, zapewniająca przyczepność i bezpieczeństwo na każdym rodzaju podłoża.

 

Cenne wskazówki dotyczące idealnej odzieży w góry

Wiemy już naprawdę wiele, ale zawsze można wiedzieć więcej! Przeczytaj jeszcze kilka wskazówek, które idealnie odpowiadają na pytanie, jak ubrać się w góry:

  • wygodnie – to podstawa! Podczas górskiej wyprawy wybieraj ubrania, które nie krępują ruchów i zagwarantują swobodę.
  • termoaktywnie – odzież termoaktywna – oddychająca to najlepszy wybór w góry.
  • mądrze – idealnie w górach spisują się lekkie, przewiewne, wodoodporne materiały.
  • bezpiecznie – odpowiednio do danej pory roku i możliwych warunków atmosferycznych.
  • kreatywnie – może wielofunkcyjna chusta? Sprawdzi się zarówno jako nakrycie głowy, szalik, opaska, ochrona przed wiatrem.
  • na cebulkę! – to jedyne rozsądne rozwiązanie.

 

Jak ubrać się w góry? To również kwestia osobistych upodobań. To, co dla jednych wydaje się idealne, dla innych może oznaczać brak komfortu. Pamiętajmy jednak, że wybierając górski outfit, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Ze szlaku nie znikniemy w dwie minuty, gdy lunie ulewa. Twoje ubranie może być nie tylko wykonane ze świetnych materiałów, ale również trwałe i modne! Komfort fizyczny, ale i psychiczny to gwarancja udanej wycieczki.

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *