Dlaczego warto jechać w góry? 10 argumentów!
Każdy człowiek szuka swojego miejsca na ziemi. Miejsca, w którym: zbuduje dom, założy rodzinę i poczuje się dobrze. Wiele osób poszukuje również odskoczni od codzienności, czyli przestrzeni, gdzie można zapomnieć o problemach oraz smutkach i nabrać pozytywnej energii do działania. Bardzo często tym uzdrawiającym miejscem są wysokie tereny. Dlaczego warto jechać w góry? My wiemy o tym doskonale i mamy nadzieję, że wkrótce również Ty się o tym przekonasz.
1. Niesamowite widoki — górski krajobraz
Dla miłośników świata w najpiękniejszym wydaniu, to właśnie góry kryją w sobie najwięcej magii. W każdym miejscu w Polsce wysokie tereny wyglądają nieco inaczej, ale za każdym razem zachwycająco! Góry są przepiękne i potężne niezależnie od pory roku. Czasami tajemnicze, innym razem radosne i kolorowe, a nierzadko groźne oraz niebezpieczne. Wyjazd w góry to zawsze nieziemskie widoki, które na długo pozostają w pamięci. Beskidy, Bieszczady, a może Tatry? Polskie góry nie jedno mają imię.
2. Góry i poprawa ogólnej kondycji ciała
Piesze wycieczki po górach nie tylko poprawiają ogólną kondycję organizmu, ale również znacząco wpływają na stan zdrowia. Dlaczego warto iść w góry? Po to, aby wzmocnić stawy i mięśnie! Osoby, które kochają góry i często w nich przebywają, zazwyczaj są silniejsze oraz sprawniejsze. Poza tym wędrówki po górach wzmacniają organizm i zwiększają objętość płuc. Chcesz być zdrowszy? Zapraszamy do Szczyrku!
3. Wyciszenie i radość z kontaktu z naturą
Dla wielu wyjazd w góry i piesze wędrówki to najlepszy sposób na wyciszenie. Chociaż fantastycznie poznaje się góry w ekipie przyjaciół, to samotna wycieczka ma wiele zalet. Umożliwia relaks oraz odzyskanie harmonii i równowagi. To właśnie w górskiej ciszy można w końcu usłyszeć własne myśli! Góry to również zachwycająca natura i często wcześniej nieznany świat roślin oraz zwierząt. Podróże wśród tak cudownej scenerii wywołują uśmiech i pozwalają zbliżyć się do Matki Natury.
„Lubię góry, ponieważ sprawiają, że czuję się mały.
Pomagają mi uporządkować to, co w życiu ważne”. (Mark Obmascik)
4. Czyste powietrze tylko w górach!
Gdy smog atakuje nizinne tereny, to w górach panuje czyste powietrze. Powietrzem w górach łatwiej się oddycha, ponieważ jest rześkie, chłodniejsze i czystsze. Często mówi się, że górski powiew wiatru ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i rzeczywiście to prawda. Góry szczególnie zalecane są osobom, które mają problemy z niedokrwistością, alergiami i schorzeniami skóry (brak szkodliwych bakterii i alergenów w powietrzu). Warto przebywać zimą w górach, aby uciec przed miastem i drażniącym, duszącym, niebezpiecznym smogiem.
5. Górskie sporty — wiele możliwości
Kochasz sport i jesteś przekonany, że ruch to zdrowie? Góry oferują niesamowite możliwości! Turystyka górska, jazda na nartach i snowboardzie, kolarstwo górskie, wspinaczka, freeride, skituring, paralotniarstwo… opcji jest naprawdę wiele. Czy może być coś piękniejszego niż aktywność fizyczna w otoczeniu górskich widoków i zielonych lasów? Dla wielu szansa uprawiania różnorodnych sportów to główny powód, dla którego warto ruszyć w góry!
6. Wysokie tereny, czyli sposób na odreagowanie emocji
„Jadę w góry, bo już nie mogę wytrzymać” – słyszymy niejednokrotnie. Góry dają nie tylko święty spokój, ale również pozwalają uwolnić emocje. Gdy nikt na Ciebie nie patrzy możesz płakać i krzyczeć, możesz biegać oraz skakać, możesz odpocząć na górskiej łące… góry Cię zrozumieją. Wiele osób kieruje kroki w stronę gór, aby zrzucić ciężar ze swoich barków i wrócić silniejszym do codzienności.
„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą
– poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności”. (Jan Paweł II).
7. Górskie szlaki łączą ludzi!
Od dawna w górach panuje zwyczaj witania się z nowo napotkanymi osobami. „Cześć” i „dzień dobry” to sympatyczne i najczęściej wypowiadane słowa przez górskich turystów. To rodzaj zwyczajnej serdeczności, szacunku, a także poczucia przynależności do miłośników gór. Znajomości można nawiązać nie tylko bezpośrednio na szlaku, ale również np. w schronisku, w punkcie widokowym. Górskie klimaty mają niesamowitą moc łączenia ludzi.
8. Fantastyczne przygody w górach są na wyciągnięcie ręki
Tak naprawdę wiele zależy od człowieka. W górach każdy może przeżyć niesamowitą przygodę, jeśli tylko zechce. Szalona noc w schronisku? Nocleg pod namiotem? Obserwowanie gwiazd, gdy zapada zmrok? Wyprawa na szczyt o wschodzie słońca? Trening wyłącznie z wykorzystaniem darów natury? Ognisko i pieczenie kiełbasek w urokliwej scenerii? Górską przygodę ogranicza wyłącznie ludzka wyobraźnia.
“W ciągu miesiąca intensywnego życia w górach przeżywa się tyle, co zwyczajnie w czasie kilku lat; to jest zajęcie dla ludzi zachłannych na życie – życia człowiekowi jest za mało”. (Jerzy Kukuczka).
9. Najlepsze fotki na media społecznościowe
W górach nierzadko powstają arcydzieła, a nie zwyczajne zdjęcia. Jesienne liście, krystaliczny śnieg, wiosenne kwiaty, letni blask słońca zdobią góry o każdej porze roku. Szukasz inspiracji na Instagram lub Facebook? Koniecznie rusz w góry, zrób fotkę lub nagraj fotorelację, a później ciesz się licznymi reakcjami pod swoją twórczością. Pół żartem, pół serio — góry zasługują na miano Influencera roku!
10. Bo góry są bliżej nieba — modlitwa i medytacja
Góry są blisko nieba nie tylko fizycznie, ale również duchowo. Nierzadko między górami turyści poszukują Boga. To miejsce, które sprzyja wyciszeniu, medytacji i modlitwie. Patrząc ze szczytów w niebo, wszystko wydaje się łatwiejsze. A Twoim zdaniem, dlaczego warto jechać w góry?