Jak nie marnować życia? Wyciskaj z chwili, jak najwięcej!

Jak nie marnować życia? Wyciskaj z chwili, jak najwięcej!

O życiu każdy z nas napisze inaczej. Dla jednych to najcudowniejszy dar, szczęście w najczystszej postaci. Inni twierdzą, że życie to tylko przykry obowiązek, który trzeba wypełnić. Niektórzy doszukują się w każdych dniach: pięknych emocji, nowych marzeń i celów. W tym samym czasie ktoś inny modli się, aby dzień szybko się zakończył. Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek czytasz te słowa, pamiętaj, że liczy się każda sekunda, w której jesteś. Mam nadzieję, że dziś krzykniesz: Wiem, jak nie marnować życia!

 

Kiedy marnuje swoje życie?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Czy można powiedzieć, że marnujemy życie w momencie, kiedy osiągamy największe sukcesy zawodowe? Oczywiście, że można. A czy osoba leżąca dniami i nocami na łóżku, wpatrzona w telewizor może twierdzić, że doskonale potrafi zarządzać czasem i nie marnuje życia? Tak, może się tak zdarzyć.

Mamy różnorodne priorytety i potrzeby. Nie czujemy się jednakowo w tych samych miejscach. Nie nawiązujemy tych samych relacji z tymi samymi ludźmi. Chcemy czegoś innego, pragniemy czegoś odmiennego. A więc od życia, czasu i od siebie oczekujemy innych doznań.

Ogółem mówiąc: marnować, to nie wykorzystywać w pełni możliwości życia. To zużywać chwile:

niewłaściwie, nieefektywnie, bez pożytku i jakiejkolwiek zmiany.

Marnując życie „po swojemu”, odczuwamy smutek, przygnębienie, frustracje, złość, a czasem nawet depresję.

 

Określ swoje marzenia, cele, pragnienia, do których dążysz

To właśnie cele, spełnianie marzeń to  sens codzienności. Dążąc do naszych pragnień krok po kroku, a więc dzień za dniem, nigdy nie powiemy, że marnujemy życie. Nasze starania i efekty działań są odczuwalne szczególnie dla nas. Sprawiają radość, podnoszą na duchu. Gdy bierność nie zwycięża nad aktywnością, to wszystko jest w porządku.

Poczuj w sobie niepohamowaną chęć odczuwania sukcesu. Spełniaj marzenia i zbliżaj się do realizacji tego, co od lat ukryte w Twojej głowie. Marzysz o górach? Wbijaj w Beskidy, Szczyrk już czeka na Ciebie.

 

Szczyrk, czyli miasto, w którym ukryta jest niesamowita radość.
Beskidzki raj, czyli szczyrkowskie miasteczko.

 

Marnuje życie? Nie! Każdego dnia czuje się lepszą wersją siebie

Jeżeli marnuje życie, to znaczy, że tkwię w miejscu. Tu nawet nie chodzi o to, że się cofam, po prostu nic nie robię. Dlatego dzisiaj zachęcam do odkrywania lepszej wersji siebie każdego dnia. Może piękniejszej, może sprawniejszej, może mądrzejszej? Jest wiele możliwości, aby dążyć do „własnego” ideału. Gdy czujemy się lepiej we własnej skórze i sami z sobą, to życie nabiera blasku. Otrzymujemy wypracowaną energię, być może zmieni się nasze nastawienie na bardziej pozytywne i już na pewno nie powiemy: „marnuję swoje życie”.

 

Jak nie marnować życia? Znajdź swoją motywację i inspirację

Zainspiruj się, aby życie nabrało sensu i barw. Nie potrafisz sam cieszyć się życiem? Nie wiesz, z czego tu się cieszyć, gdzie odnaleźć barwy w szarej rzeczywistości?  To pamiętaj, że są tacy, co wiedzą. Ba! Oni tak się jarają życiem, że często jest to dla nas nieprawdopodobne. Nie musimy być tacy, jak inni, ale warto odszukać inspiracji, gdy jej brak. Sprawdź, gdzie można odnaleźć iskierkę radości i nadziei na lepsze jutro. Poczytaj, posłuchaj, oglądnij – ZAINSPIRUJ SIĘ.

A gdy już się zainspirujesz, odnajdź swoją motywację. Motywacja sprawia, że odnajdujemy siłę, aby zmienić myśli w czyn. Kiedy zapragniesz pięknego życia, dzięki silnym motywatorom, osiągniesz to, o czym marzysz. Nie stracisz wiary we własne możliwości i codziennie będziesz dokonywać fantastycznych rzeczy.

 

Nie można marnować czasu – masz dla kogo/ dla czegoś żyć

Często brak bliskości budzi przygnębienie, odbiera radość życia. To, że nie mamy drugiej, bliskiej osoby nie oznacza, że wkrótce nie pojawi się ktoś wyjątkowy na naszej drodze. Jestem nawet przekonana, że na każdego z nas czeka bratnia dusza. Potrzebujemy czasu, aby się o tym przekonać. Podarujesz go sobie?

Życie to nie tylko ludzie, chociaż oni odgrywają dla nas największą rolę. Możesz żyć dla: zwierząt, marzeń, czy wyższych celów. Zawsze jest coś lub ktoś dla kogo warto żyć. Wspominając o człowieku pamiętaj, że jest wielu potrzebujących. Już wkrótce możesz powiedzieć: „nie będę marnować swojego życia, bo jestem blisko tych, którzy tego potrzebują – dzieci z domów dziecka, seniorów w domu opieki, bezdomnych i bezbronnych”. Nic  nie działa  tak satysfakcjonująco na człowieka, jak poczucie bycia potrzebnym. Kiedy czujemy, że mamy wpływ na kogoś, dajemy dobro, pomagamy, jesteśmy dla kogoś wsparciem, życie nabiera sensu.

 

Rodzina sprawia, że chce się żyć!
Nic nie działa tak satysfakcjonująco na człowieka, jak poczucie bycia potrzebnym. / fot. Canva

 

Uzależniasz się – marnujesz czas i życie

UZALEŻNIENIA to temat, o którym coraz częściej się mówi. Pułapka uzależnień czeka na nas na każdym kroku. Niektórzy nie mogą żyć bez nikotyny, alkoholu, heroiny, a nawet drugiego człowieka. Uzależnienie to również zachowania, przed którymi uzależniony nie może się powstrzymać. Gra na komputerze? Hazard? Seks? Wszystko może zdobyć nad nami kontrolę.

Kiedy dajemy się omotać – uzależnić, czujemy że tracimy własne życie. Na początku i owszem jest fajnie, ale później świat wywraca się do góry nogami. Tracimy: pieniądze, znajomych, głębsze uczucia. Stajemy się zniewoleni, a to już podstawa, aby stwierdzić, że marnujemy swoje życie. Jak nie marnować życia? Ciesz się życiem i KONTROLUJ GO. Nie pozwól, aby coś lub ktoś decydował za Ciebie. Nie ignoruj przyjaciół, bo to oni często alarmują, gdy dostrzegają, że dzieje się niedobrze. Uzależnienie niszczy człowieka i obiera – jak dla mnie – jedną z ważniejszych wartości, czyli WOLNOŚĆ.

 

Nie marnuje życia i nie przejmuje się opiniami innych

Znam osoby, które tracą czas na rozmyślaniu: „co ludzie powiedzą?”. Nie skupiają się na sobie, a na odbiorze swojego zachowania przez innych. Inni są ważniejsi, niż oni sami. Dlatego swój cenny czas (który przecież mogą wykorzystać najpiękniej, jak to możliwe!) poświęcają na analizowanie zdania innych.

W tym przypadku lepiej zastanowić się, co zrobić, aby z każdego dnia wycisnąć, jak najwięcej. I kiedy stworzymy własną listę zadań do wykonania na dobry dzień. W ten sposób dojdziemy do wniosku, że przejmowanie się opinią innych to nie jest priorytet. Czynność ta nie znajduje się nawet na szarym końcu naszej stu-punktowej listy.

 

Wyobraźnia i pasja to nadprzyrodzona moc człowieka

Kiedy inni nic nie robią, wielu marzy – wykorzystuję swoją wyobraźnię na maksa. To nasza fantazja ma ogromną moc. Udowodniono niejednokrotnie, że przyciągamy to, o czym myślimy. Niektórzy mogą sądzić, że marzenia i wykorzystywanie wyobraźni w wolnych chwilach to strata czasu. Ja wiem, że w tym momencie działam i przybliżam do siebie wszystko, co najpiękniejsze.

Nie wiesz, jak cieszyć się z życia? Odnajdź swoją pasję, dzięki której zyskasz niesamowitą moc nadawania barw monotonnym dniom. Wykorzystaj swoją wyobraźnię do spełniania marzeń i życia efektywnie pięknego.

 

pasja napędza do działania i czerpania z życia, jak najwięcej!
Odnajdź swoją pasję, dzięki której zyskasz niesamowitą moc nadawania barw monotonnym dniom. / fot. Canva

 

Nie mogę zapomnieć o przeszłości – marnuję swoje życie

Nie dla każdego przeszłość zapisała się na kolorowych kartkach. Czasami życie powodowało ból, cierpienie, rozgoryczenie. Ciężko od tego uciec. Jeszcze ciężej dać szansę kolejnym dniom stać się najpiękniejszymi, które do tej pory przeżyliśmy.

Wiesz, jak nie marnować życia? Po prostu nie zerkaj codziennie w przyszłość. Nie potrafimy zaufać ludziom i uwierzyć, że może być inaczej, czyli po prostu dobrze. Nie możemy tkwić w tym w nieskończoności. Oczywiście, wszystko wymaga pracy. Nawet pożegnanie się z przeszłością potrzebuje czasu na: analizę, przepracowanie trudnych momentów i słowa „żegnaj i daj mi w końcu żyć”.

Podobnie jest z błędami, które popełniliśmy w przeszłości. Marnuję swoje życie, bo myślę o tym, że kiedyś zrobiłem to, tamto i siamto źle. Błędów nie cofniesz, możesz się wyłącznie na nich uczyć. Tylko wtedy, gdy zaczniemy żyć tu i teraz, odmienimy naszą codzienność. Naucz się zarządzać czasem, patrzeć pozytywnie w przyszłość i żyć pełnią życia, bo chyba o to w tym wszystkim chodzi.

 

Nie wstydzimy się i prosimy o pomoc, czyli wskazówka jak nie marnować życia

„Nie wstydzę się prosić,  jeśli czujesz, że nie dajesz sobie rady, również poproś o pomoc”. To zdanie przesiąknięte słowem „prosić” jest celowe. To nic złego oczekiwać od kogoś pomocy. Każdy z nas od czasu do czasu prosi. Każdy z nas od czasu do czasu pomaga. To jest życie oparte na przyjaźni, zaufaniu i wsparciu.

Gdy tylko w życiu jest gorzej, coś się nie układa i nie potrafisz poradzić sobie z problemami, najlepiej  skonsultuj się z kimś bliskim lub specjalistą. Warto czasami poznać inny punkt widzenia, aby poukładać w głowie swoją układankę. Nie jesteśmy nieomylni i nie możemy wszystkiego wiedzieć. Popełniamy błędy, wpadamy w labirynty i mamy prawo szukać rozwiązań oraz najlepszego wyjścia.

 

Wiem, kiedy marnuje swoje życie, dlatego robię wszystko, aby temu zapobiec

Jak nie marnować życia? Najlepszym sposobem jest uśmiech. Jeżeli masz swoją metodę na wyciskanie życia jak cytrynki, napisz w komentarzu. Potrzebujemy tego! Prokrastynacja to ciągłe pozostawianie rzeczy na później. Ty nie zwlekaj, działaj, bo życie pełne radości czeka na wyciągnięcie ręki. Przeczytaj również: Jak zmienić swoje życie na lepsze? Wypróbuj 12 sposobów.

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *