Jak zmienić swoje życie na lepsze? Wypróbuj 12 sposobów

Jak zmienić swoje życie na lepsze? Wypróbuj 12 sposobów

Każdy z nas znajduje się w pewnym punkcie swojego życia. Wiemy, ile jest za nami, ale z niewiedzą spoglądamy w przyszłość. Życie jest tylko jedno i cudownie byłoby przeżyć każdy dzień, jak najpiękniej. Jednak co, jeśli nie czujemy się szczęśliwi? Najwyższy czas dowiedzieć się, jak zmienić swoje życie. Tak często tkwimy bezczynnie w beznadziejnym miejscu. Jesteśmy pogrążeni w rutynie i melancholii. Chociaż potrafimy sprecyzować powód swojego wycofania i lęku, nie potrafimy stawić mu czoła. Boimy się zmian. Dlaczego tak się dzieje?

 

Poważne zmiany są potrzebne, aby odmienić codzienność

Jeżeli coś nie idzie po naszej myśli lub po prostu odbiera nam energię, musimy zacząć działać. Nie jutro, nie za tydzień, ale tu i teraz. Nikt nie przeżyje życia za nas i nikt nie podejmie za nas – dla nas najlepszych decyzji.

Z natury nie lubimy zmian. Nawet tych, które mają ogromną szansę stać się tymi pozytywnymi. Nie chcemy zmieniać życia, bo obawiamy się nieznanego, a dobrze nam w miejscu, o którym już wszystko wiemy. Nawet jeśli niekoniecznie to przestrzeń budząca radość, czujemy się pewnie, wiedząc że nic nas nie zaskoczy. Wychodzenie poza strefę komfortu, wymaga ogromnej odwagi, ale tylko chęć poznania nowego daje człowiekowi możliwość dokonania pozytywnych zmian.

Często lęk przed porażką paraliżuje decyzję o zmianie życia. Co jeśli nie odniesiemy sukcesu? Co powiedzą znajomi, przyjaciele, gdy odnotujemy życiową porażkę? Boimy się i wolimy obserwować walkę innych w podejmowaniu nowych wyzwań, niż iść do przodu. Boimy się tego, co powiedzą inni. Strach sprawia, że staramy się nie podejmować żadnych działań, które mogą budzić ryzyko. Jednak ryzyko jest nierozerwalnym elementem sukcesu. Bez jakiegokolwiek zagrożenia, zmiany straciłyby swoją wartość.

Zmiany często kojarzą sięz ogromnymi wyrzeczeniami i ciężką pracą. Musimy być jednak świadomi, że duża zmiana składa się z wielu mniejszych, a każdy mniejszy sukces sprawia radość i napędza do dalszych działań. Stawiając jeden krok do przodu i podejmując wyzwanie, jesteśmy na najlepszej drodze, aby odkryć jak zmienić swoje życie i pokolorować każdy dzień.

 

Zmiany to często małe kroczki.
Często lęk przed porażką paraliżuje  decyzję o zmianie życia. / fot. Canva

 

Jak zmienić swoje życie? Odwaga

Upartość i konsekwencja sprawia, że ludzie dokonują niemożliwego – przekształcają szarość codzienności w najcudowniejszą, ziemską przygodę. Osoby, które chcą wiedzieć, jak zmienić swoje życie są pewne siebie i świadome, że zasługują na to, co najlepsze. Człowiek, który dąży do pomyślnych zmian, cechuje się kreatywnością, dojrzałością i świadomością. Najpiękniejszą cechą osób żyjących pełnią życia jest szacunek do każdego dnia, wynikający z wyciskania z chwil jak największej dawki pozytywnych emocji.

Jak zacząć działać? W pierwszej kolejności musisz odnaleźć źródło Twojego smutku i rozczarowania. Odkryj, gdzie tak naprawdę tkwi problem i w jakiej sferze Twojej codzienności konieczne są zmiany. To najtrudniejszy etap misji: „poprawienie jakości naszego życia”.

Gdy już wiesz, czego dotyczy problem, obierz odpowiednią strategię. Wypisz na kartce małe kroczki, które po przejściu sprawią, że osiągniesz swój wymarzony cel. Zaplanuj zmianę od A-Z i nagradzaj się po każdym sukcesie. Skup się na jednej sprawie, a nie wszystkim dookoła. Koncentracja i determinacja odgrywają w zmianach życia ogromną rolę.

Wyobraź sobie siebie po dokonaniu zmiany. Jak będziesz się czuł? Jak starania wpłyną na Twoje życie? Kreuj w swoim umyśle konkrety i podświadomie przyciągaj do siebie wszystko, co niezbędne, aby osiągnąć cel. Rozmawiaj o swoich planach z najbliższymi, bo dobrze mieć przy sobie osoby, które przytulą i będą wsparciem, nawet jeśli nie wszystko przebiegnie według Twojego planu.

A teraz najważniejsze. Zrób ten najtrudniejszy, ale najistotniejszy pierwszy krok. Potem każdy kolejny ruch będzie łatwiejszy. Odnajdź swoją motywację i przekonaj się, jak zmienić swoje życie na lepsze.

 

Wskazówki na start, czyli zacznij od początku

Zastanów się, gdzie tak naprawdę tkwi problem. Usiądź i porozmawiaj sam ze sobą. Zadaj pytania: co lubisz? Czego chcesz? Jakie są Twoje marzenia? Jak wygląda codzienność, w której człowiek się uśmiecha? Nie wystarczy wykrzyknąć: „chcę, aby moje życie było lepsze!”. Należy dokładnie sprecyzować zmiany, które pragniesz wdrożyć.

Jeżeli wkrótce rozpoczniesz walkę o piękniejszą rzeczywistość, to nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu i technice małych kroczków. Jak zmienić swoje życie na lepsze? Po prostu ZMIENIAJ, ale spokojnie z cierpliwością. Porywczość nie sprzyja lepszym zmianą. Wręcz przeciwnie może dokonać więcej szkód. Co jeszcze? Pokonuj przeszkody z uśmiechem na twarzy. Niejednokrotnie udowodniono, że radość i optymizm w działaniu, pozwala zdziałać cuda!

Przed rozpoczęciem zmian – wizualizuj. Wyobraź sobie siebie, gdy już osiągniesz cele i pragnienia. Opisz wszystkie uczucia i zastanów się, jak zmiana wpłynie na Twoją przyszłość, otoczenie, dalsze życie. To świetne ćwiczenie, aby rozwiać wszystkie wątpliwości, czy to, o czym marzymy jest słuszne. Gdzie najlepiej wizualizować przyszłość? Polecamy cisze i góry, a Szczyrk jest zdecydowanie idealnym miejscem!

 

Człowiek w górach myśli i zapomina o codzienności.
Szczyrk – idealne miejsce do zmian.

 

W jaki sposób i gdzie przeprowadzić modyfikacje życia?

 • Relacje międzyludzkie – nie wszystkie relacje z drugim człowiekiem wpływają pozytywnie na nasze życie. Niektóre są: toksyczne, zazdrosne lub uzależniające. To relacje, które odbierają energię oraz sprawiają, że nie mamy ochoty cieszyć się życiem. Jak zmienić swoje życie na lepsze? Przerwij toksyczne relacje! Na świecie jest wielu wartościowych ludzi, dlatego warto angażować się w relacje, które inspirują, a nie podcinają skrzydła, które przecież pragniesz rozwinąć.
 • Miłość – to uczucie, które powoduje, że pragniemy szczęścia. Może warto się zakochać? Ulokować uczucia można nie tylko w drugim człowieku. Może to być również miłość do domowego pupila, magii najwyższych gór, ciszy poranka… uwolnij swoje emocje. Osoby samotne, które nie potrafią odnaleźć miłości do człowieka, zwierząt, przyrody, pasji nie czują się szczęśliwe. Warto korzystać z cudownych emocji, które podarował nam świat.
 • Praca – w pracy spędzamy dużą część naszego życia. Kiedy nasze zatrudnienie wiąże się z ogromnym stresem, niezrozumieniem lub co najgorsze wypaleniem zawodowym, musimy podjąć kroki i dokonać odpowiednich zmian. Praca ma ogromny wpływ na codzienność. Może sprawiać, że wyniesiemy się na wyższy level naszego spełnienia albo pogrążymy w bezczynności, smutku i rutynie. Ciężko zmienić pracę, ale jeszcze ciężej ciągle się zamartwiać, gdy wokół nas życie, które ma ogromny potencjał.
 • Marzenia – może Twój problem tkwi po stronie marzeń? Tych niezrealizowanych. Często marzymy o czymś latami, zapominając że marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia. Pogrążeni w pragnieniach, które z dnia na dzień nie stają się bliższe, popadamy w przygnębiający stan. Pamiętaj że, aby dowiedzieć się, jak zmienić swoje życie, musisz podjąć wyzwanie i przybliżyć się do spełnienia marzeń. Podjęcie prób sprawia, że odnajdujemy radość i sens życia.
 • Moc przyciągania – jedni wierzą w nią bezgranicznie. Inni twierdzą, że to bzdura. Ja uważam, że warto spróbować. Podobno, jeżeli czegoś bardzo pragniemy, to siły wszechświata sprawiają, że „to coś” powoli się do nas przybliża. W tej teorii człowiek działa jak magnez, a jego myśli ściągają pragnienia.

 

Chcesz zmienić swoje dni? Poznaj, gdzie tkwi szczęście

 • Złe nawyki – obrać odpowiednią drogę to znaczy również pozbyć się złych nawyków. Jeżeli tak jak ja nie potrafisz znaleźć czasu dla siebie – najwyższy czas to zmienić. Jeżeli tak jak mój przyjaciel przesadzasz ze spożywaniem niezdrowego jedzenia – czas pokochać owoce i sport. Jeśli jesteś uzależniony od mediów społecznościowych, mały detoks będzie dla Ciebie najlepszą zmianą. Złe nawyki sprawiają, że niszczymy kolory naszego życia. Odbieramy sobie często zdrowie, ale również możliwość radości i wdzięczności z każdego dnia.
  Bezczynność – to bardzo depresyjny stan. Bezczynność zabija chęć dokonywania pozytywnych zmian w życiu. Bezczynni ludzie nie podejmują żadnych ruchów, są pozbawieni energii. „Jest źle to trudno i tyle w temacie” to nastawienie charakteryzujące bezczynność. Zmieniać życie to działać, podejmować wyzwania, cieszyć się z każdego nawet najdrobniejszego sukcesu. Jeżeli Twój problem tkwi w bezczynności, czym prędzej odszukaj źródło i sens swojego życia. Jeśli nie potrafisz zrobić  tego sam, daj sobie pomóc specjaliście. Odzyskaj równowagę psychiczną i fizyczną.
 • Wizerunek – wygląd jest  istotny. Czasami zdarza się, że mniej lub bardziej, ale jedno jest pewne: wizerunek odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Determinuje pewność siebie i sprawia, że czujemy się gotowi do podjęcia działań. Jeżeli pragniesz zmienić swoje życie, pokochaj albo chociaż zaakceptuj własne ja. Stań się najlepszą wersją siebie, niepozbawioną wad i licznych zalet. Tkwiąc w kompleksach i nie podejmując żadnych kroków, aby zniwelować to, co odbiera Ci radość, nie będziesz w stanie zmienić życia na lepsze.
 • Opinia innych – Twoje życie nigdy nie nabierze kolorowych barw, jeśli najważniejsze będzie dla Ciebie zdanie innych. Pragniesz uśmiechać się każdego dnia? To postaw swoją opinię, marzenia, plany na pierwszym miejscu. Przestań tak bardzo przejmować się tym, co ludzie o Tobie powiedzą. To tylko Twoje życie i nikt prócz Ciebie, nie ma prawa decydować o jego przebiegu.

 

Kobieta dokonała zmian i kocha życie.
Zmiany wymagają odwagi, szacunku i miłości do siebie. / fot. Canva

 

Kilka, kolejnych prostych sposobów, jak zmienić swoje życie

 • Rozwój – może czas zmienić swoje nastawienie do życia. Zachęcam, aby w drodze po lepszą przyszłość skupić się na własnych ambicjach. Nie warto tracić czasu na głupoty. Odnajdź pasje i możliwość rozwoju. Największych zmian dokonują ludzie inteligentni i świadomi wartości życia. Podróżuj, poznawaj nowe kultury, znajdź kurs swoich marzeń, realizuj cele oraz plany zawodowe i prywatne. Postaw na rozwój, aby nadać kolorowych barw codzienności.
 • Sytuacja życiowa – odmień rzeczywistość, zaczynając od sytuacji życiowej. Może zarabiasz mniej, niż jest to potrzebne do normalnego funkcjonowania? Może brakuje Ci perspektyw? W trosce o pozytywne emocje spróbuj odszukać motywacji, natchnienia lub głosu rozsądku. Inspiracyjnych źródeł jest ogrom: książki, wywiady, audiobooki, filmy i wiele, wiele innych.
 • Wdzięczność – gdy czujesz, że Twoje życie nie należy do udanych, może warto nauczyć się uważności i wdzięczności? Zobacz na swoją rodzinę, mieszkanie, pracę, przyjaciół. Może dostrzeżesz małe cuda? Wiem, że nie łatwo cieszyć się każdą drobnostką, ale źródło „lepszego życia” nawet bez większych zmian, tkwi właśnie we wdzięczności.

 

Życie każdego z nas różni się od siebie. Mamy inne doświadczenia, plany i marzenia. Jesteśmy na odmiennych etapach naszego życia i ukryte są w nas różnorodne emocje. Jednak zawsze możemy zmienić coś na lepsze, również przyszłość. Jak zmienić swoje życie i nie marnować, ani chwili? Zaryzykuj. Wystarczy kilka sekund odwagi, by móc zmienić codzienność. Koniecznie przeczytaj również: Dlaczego warto jechać w góry? 10 argumentów.

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *