Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Nowy Kociół św. Piotra i Pawła w Szczyrku
źródło: www.szczyrk.wiara.org.pl

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku to największy obiekt sakralny w mieście i jednocześnie kościół parafialny. Świątynia nazywana jest przez mieszkańców Nowym Kościołem, bo rzeczywiście prace nad budową nieustannie trwają. Kościół katolicki znajduje się na ulicy Lipowej 6 i widoczny jest już z dala z głównej ul. Myśliwskiej. Obiekt dysponuje dużym parkingiem wokół i obok budynku, który bez problemu pomieści wszystkich wiernych oraz turystów.

 

Historia kościoła Piotra i Pawła w Szczyrku

Od stycznia 1974 roku rozpoczęły się starania związane z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę Nowego Kościoła. Dokładnie 12 lutego 1981 roku parafia otrzymała pozwolenie na budowę, a dwa lata później na rozpoczęcie prac. W 1991 roku do Szczyrku przyjechał Jan Paweł II, aby poświęcić kamień węgielny przywieziony z fundamentów Katedry Wawelskiej.

Od 1998 roku Msze Święte odprawiano w wybudowanej nowej kaplicy, a od 2000 roku (Jubileusz Chrześcijaństwa) w Nowym Kościele.  Ostatnią — największą inwestycją było wykonanie marmurowej posadzki oraz barierek kierujących na chór. Ukończono już ołtarz w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest skromnie, ale pięknie!

Obiekt połączono  z plebanią, zakrystią i kościelną salką, w której odbywają się np. spotkania grup parafialnych.  Każdego dnia o godzinie 12:00 z wieży kościelnej rozbrzmiewa charakterystyczna, szczyrkowska melodia. W kościele parafialnym w Szczyrku bardzo często udzielane są Sakramenty Małżeństwa, prawdopodobnie ze względu na lokalizację obiektu  – blisko wielu sal weselnych.

 

Droga Krzyżowa, która zapiera dech w piersiach!

W Szczyrku, a dokładniej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się 14-naście fantastycznych obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa. Autorem dzieł sztuki jest Kazimierz Pilarz, który przez dwa lata pracował nad Męką Pańską. Od 2016 roku realistyczne obrazy cieszą oko i wprawiają w zadumę mieszkańców szczyrkowskiego miasteczka, a także wszystkich gości.

W chwilach szczerej modlitwy znikają utrapienia, jak śnieg pod wpływem słońca.

Modlitwa sprawia także, iż czas mija tak szybko i tak przyjemnie, że nawet nie zauważa się jego trwania.

Msze Święte:

  • Niedziela

6.15; 9.45; 11.45; 20.00

  • Dni powszednie

6.30 i 19.00

 

Galeria Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła:

 

Nowy Kościół w Szczyrku

 

 

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Lipowa 6, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Lipowa 6, 43-370 Szczyrk