Szczyt Klimczok Szczyrk

Klimczok to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.
źródło: Canva

Klimczok pod górską postacią łączy Szczyrk i Bielsko-Biała. Wzniesienie osiąga 1 117 m n.p.m., dzięki czemu dumnie nosi miano drugiego, najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Klimczok Szczyrk to malowniczy szczyt w Paśmie Klimczoka i Szyndzielni, który stanowi atrakcyjne miejsce dla miłośników górskich przygód, a także natury. Na dawny Klimczak  można wyruszyć ze strony Szczyrku na różne sposoby. Polecamy: niebieski szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura.

 

Trochę więcej o szczycie Klimczok

Tak naprawdę Klimczok rzeczywiście położony jest na administracyjnym terenie Bielska-Białej, jednak  mieszkańcy Szczyrku z ogromnym przywiązaniem traktują szczyt, do którego bez problemu można udać się pieszą, szczyrkowską wycieczką. Z tego powodu często możemy przeczytać o połączeniu „Klimczok Szczyrk”. W okolicach Klimczoka szczęśliwcy spotykają rzadki gatunek rośliny tojad morawski (charakteryzująca się pięknymi, niebieskimi kwiatuszkami, ale i niebezpiecznymi dla zdrowia alkaloidami), a także ogromne drzewa przekraczające 45 metrów wysokości.

Dawniej Klimczok zwany był Goryczą Skałką lub krócej Skałką.  Skąd tamtejsze i teraźniejsza nazwa? Pod szczytem ciągną się rozpadliny skalne, które tworzą niewielkie jaskinie i właśnie stąd nazwa „Skałka”. Natomiast jedna z legend głosi, że w największej jaskini zamieszkiwał dawniej zbój Klimczok – znany ze swojej zuchwałej działalności przestępczej, ale także z dobrego serca, pomagającego biednym i potrzebującym. Prawdopodobnie od tej legendy nazwa Klimczok cieszy przyjezdnych do dzisiejszego dnia.

Na szczycie Klimczoka  znajduje się stalowy maszt z antenatami komórkowymi oraz popularne ze względu na kompleksową ofertę schronisko. Dawniej była tutaj również wieża triangulacyjna, z której można było podziwiać Karpaty Zachodnie, Łysą Górę i Tatry. Niestety, obiekt usunięto ze względu na rosnące wokół drzewa, coraz mocniej przysłaniające górskie widoki. Klimczok wyróżnia wyciąg narciarski Klimczok, czyli wyciąg talerzykowy o długości 430 m oraz malownicza, obszerna polana, którą pokochali turyści!

 

Klimczok (Szczyrk/Bielsko-Biała) i Schronisko górskie PTTK Klimczok

Schronisko górskie PTTK Klimczok to  miejsce, gdzie podróżnicy i miłośnicy górskich przygód mogą odpocząć, zrelaksować się i cieszyć wyjątkowym widokiem na okoliczne pasma górskie. PTTK Klimczok jest nie tylko miejscem wypoczynkowym, ale również ważnym punktem orientacyjnym na szlakach turystycznych. Stanowi bazę wypadową dla wielu pieszych wędrówek, zarówno latem, jak i zimą, kiedy to tereny wokół pokrywa śnieg, a szczyt Klimczoka staje się rajem dla narciarzy.

Atmosfera schroniska jest serdeczna i przyjazna. Wnętrze urzeka swoim przytulnym wystrojem, który łączy w sobie tradycyjny górski charakter z nowoczesnymi udogodnieniami. Pokoje gościnne zapewniają wygodę i miejsce do wypoczynku po dniu pełnym wrażeń. Znajduje się tutaj około 50 miejsc noclegowych.  Jednym z głównych atutów schroniska jest jego restauracja, gdzie można skosztować  regionalnych przysmaków i domowej kuchni. Widok, jaki roztacza się z okien punktu gastronomicznego na górskim szlaku jest  niezapomniany – malownicze krajobrazy Beskidu Śląskiego, otoczonego lasami i szczytami, zapierają dech w piersiach. Tutaj można odnaleźć spokój i równowagę.

 

Punkt obowiązkowy na mapie Beskidów – Klimczok Szczyrk

Są takie miejsca w okolicy Szczyrku, których grzech nie zobaczyć. Kuszą otoczeniem, w którym można na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Szczyt Klimczok Szczyrk to ulubione miejsce rodzin z dziećmi. Bliżej nieba świat nabiera zupełnie innych, bajecznych barw.  Na wzniesienie równie przyjemnie można udać się od strony Bielska-Białej, wyjeżdżając w pierwszym etapie wędrówki, koleją linową Szyndzielnia.

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd