Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - Kościół na Górce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku
fot. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku to miejsce kultu religijnego i przestrzeń na mapie miasta, z którego rozpościerają się  fantastyczne widoki na beskidzkie szczyty. Kościół na Górce znajduje się wysoko, wysoko, bo na 670 m n.p.m. Można tutaj dojechać samochodem, ale można również – w otoczeniu leśnych zapachów – przybyć do sanktuarium na pieszo. Dla turystów religijnych „Górka” stała się punktem obowiązkowym podczas ziemskich pielgrzymek. Jeśli nie wierzysz w cuda, czas uwierzyć.

 

Jak dojechać do Sanktuarium MBKP?

Do sanktuarium można dojechać na dwa sposoby:

  • Pierwszą możliwością jest dojazd od drogi głównej (ul. Beskidzka). Wystarczy skręcić w ul. Wczasową, a później kierować się w górę ok. 1800 m.
  • Można również skręcić na światłach w ul. Górską, a następnie po prawej stronie w ul. Wrzosową, kierując się do Kościoła na Górce.

Warto również dodać, że sanktuarium znajduje się na malowniczym niebieskim szlaku w stronę Schroniska na Klimczok.

 

Objawienie w Szczyrku na „Górce”

25 lipca 1894 roku na „Górce” (tak potocznie nazywane jest to miejsce) objawiła się Matka Boska małej dziewczynce – 12-letniej Juliannie Pezdzie. Królowa ukazała się na buku, podczas gdy dziecko zbierało grzyby. Od tamtego momentu Julianna nieustannie widywała Najświętszą Panienkę, subtelnie zachęcającą do modlitwy. Spotkaniom towarzyszyły również inne dzieci, które potwierdziły, że cudowna Pani  często wspominała o modlitwie „Anioł Pański” i śpiewaniu „Godzinek”.

Matka Boża prosiła o wybudowanie kościółka, a w zamian obiecywała cudowne źródełko tryskające wodą.  Długo nie musiała czekać. Najpierw (jesień 1894 rok) powstała drewniana kapliczka, a w latach 1948-1953 pojawiła się okazała świątynia, która cieszy oko do dzisiejszego dnia. W setną rocznicę objawień (3 maja 1994 rok) biskup Tadeusz Rakoczy wyniósł kościół do godności sanktuarium.

To miejsce spotkania z Bogiem, w którym można na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. W Kościele na Górce nad tabernakulum znajduje się cudowny Obraz Matki Boskiej, namalowany według relacji z objawień. Tutaj pogłębia się wiara, bo dzieją się cuda, o których licznie opowiadają mieszkańcy Szczyrku i pielgrzymi z całej Polski.

Boże, daj mi pogodę ducha, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i mądrość, abym zawsze potrafił odróżnić jedno od drugiego. (Kurt Vonnegut)

 

Magiczne Źródełko w Sanktuarium na Górce

Nieopodal sanktuarium znajduje się magiczne — uzdrawiające źródełko, o którym wspomniała Matka Boża w swoich objawieniach. Podobno to właśnie w dniu rozpoczęcia prac nad drewnianym kościółkiem, z suchego zbocza wytrysnęła woda. Wielu uważa, że to woda życia, która uzdrawia i błogosławi. Obok źródełka wybudowano kamienną grotę, do której z przyjemnością powracają wierni na chwilę modlitwy.

 

Salezjanie w Szczyrku na „Górce”

Od 1938 roku kościołem na Górce opiekują się Salezjanie, przedstawiciele zgromadzenia zakonnego. Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski znajduje się odnowiony, nowoczesny ośrodek, który często gości pielgrzymów i stanowi malownicze miejsce rekolekcji. Ośrodek „Górka” dysponuje kapliczką, jadalnią, aulą, salą rekreacyjną i idealnym miejscem na grillowanie pod chmurką.

W Sanktuarium na Górce codziennie odprawiane  są nabożeństwa. W dni powszechne można skorzystać z sakramentu pokuty w Godzinie Miłosierdzia Bożego (15:00). „Górka” stała się  dla wielu pierwszym wyborem w kwestii sakramentów np. ślub, chrzest.

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – msze święte:

  •  7.30 – codziennie
  • 9.30 – codziennie
  • 11.30 – w niedziele i uroczystości
  • 17.00 – codziennie
  • 19.00 – codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia

W Szczyrku oprócz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, istnieje równie piękne Sanktuarium św. Jakuba (najstarsza świątynia w mieście).

 

Galeria Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Szczyrk

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski 1
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski 2
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - 3
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – 3 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - 4
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – 4 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - 5
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – 5 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Plac Królowej Polski 1, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Plac Królowej Polski 1, 43-370 Szczyrk