x

Kościół na Górce - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Kościół na Górce Szczyrk
źródło: szczyrk.sdb.org.pl

Kościół na Górce w Szczyrku to miejsce kultu i wyjątkowo piękna przestrzeń na mapie szczyrkowskiego miasteczka. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski z panoramą na cały Szczyrk znajduje się wysoko, wysoko, bo na 670 m n.p.m.! Dla turystów religijnych „Górka” stała się punktem obowiązkowym podczas ziemskich pielgrzymek. Tutaj niejedna osoba wymodliła cud dla siebie lub swoich bliskich.

Do sanktuarium można dojechać na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest dojazd od drogi głównej ul. Beskidzkiej — skręcając w kierunku ul. Wczasowej i jadąc 1800 m w górę. Drugą opcją jest skręt na Szczyrk-Biła (w prawą stronę na światłach). Najpierw jedziemy prosto ul. Górską, a następnie skręcamy na ul. Wrzosową, kierując się do Kościoła na Górce Szczyrk. Sanktuarium znajduje się na malowniczym niebieskim szlaku w stronę Schroniska na Klimczok.

 

Salezjanie w Szczyrku

Kościołem na Górce w Szczyrku od 1938 roku opiekują się Salezjanie, czyli przedstawiciele zgromadzenia zakonnego. Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski znajduje się odnowiony, nowoczesny ośrodek, który często gości grupy pielgrzymkowe lub stanowi miejsce np. rekolekcji. Ośrodek „Górka” dysponuje kapliczką, jadalnią, aulą, salą rekreacyjną oraz idealnym miejscem pod wieczorne grilowanie.

W Sanktuarium na Górce Salezjanie odprawiają codzienne Msze Święte, jak i Błogosławieństwa: dzieci, chorych, uzależnionych i ich rodzin, małżeństw, kobiet oczekujących dzieci,  wdów i wdowców oraz ludzi młodych. Górka stała się bardzo popularnym  miejscem na zawarcie Sakramentu Małżeństwa.

 

Objawienie w Szczyrku na Górce

25 lipca 1894 roku „Na Górce” (tak potocznie nazywane jest to miejsce) objawiła się Matka Boska małej dziewczynce 12-letniej Juliannie Pezdzie. Ukazała się na buku, podczas gdy dziecko zbierało grzyby. Od tamtego momentu Julianna nieustannie widywała Matkę Bożą, zachęcającą do modlitwy. Spotkaniom towarzyszyły również inne dziewczynki, które potwierdzały, że cudowna Pani naprawdę pojawiała się i często mówiła o modlitwie Anioł Pański i śpiewaniu Godzinek. Obiecywała źródełko tryskające wodą i poprosiła o modlitwę, a także o wybudowanie kościółka. Długo nie musiała czekać.

Na początku (jesień 1894 rok) powstała drewniana kapliczka, a w latach 1948-1953 pojawiła się okazała świątynia, która cieszy oko do dzisiejszego dnia. W setną rocznicę objawień (3 maja 1994 rok) biskup Tadeusz Rakoczy wyniósł kościół do godności sanktuarium.

To miejsce spotkania z Bogiem, w którym można na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. W Kościele na Górce Nad Tabernakulum rozświetla przestrzeń cudowny Obraz Matki Boskiej, namalowany według relacji z objawień. Tutaj pogłębia się wiara, bo dzieją się cuda, o których licznie opowiadają mieszkańcy Szczyrku i pielgrzymi z całej Polski.

Boże, daj mi pogodę ducha, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafił odróżnić jedno od drugiego. (Kurt Vonnegut)

 

Magiczne Źródełko w Sanktuarium na Górce

Nieopodal sanktuarium znajduje się magiczne — uzdrawiające źródełko, o którym wspominała Matka Boża w swoich objawieniach. Podobno to w dniu rozpoczęcia prac nad drewnianym kościółkiem ze suchego zbocza wytrysnęła woda. Wielu uważa, że to woda życia, która uzdrawia i błogosławi. Obok źródełka wybudowano nastrojową-kamienną grotę, do której z przyjemnością powraca się na chwilę modlitwy.

 

Msze Święte:

  •  7.30 – codziennie
  • 9.30 – codziennie
  • 11.30 – w niedziele i uroczystości
  • 17.00 – codziennie
  • 19.00 – codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia

 

W Szczyrku oprócz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski,

istnieje również najstarsza świątynia w Szczyrku – Sanktuarium św. Jakuba.

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Plac Królowej Polski 1, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Plac Królowej Polski 1, 43-370 Szczyrk