x

Sanktuarium św. Jakuba

źródło: turystycznepropozycje.pl

Szczyrk wyróżniają dwa sanktuaria. Sanktuarium Matki Bożej na Górce, znane pod nazwą Kościół na Górce i opisywane w tym wpisie – Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku. Nazywany przez Szczyrkowian „Jakubek” to kościół katolicki, który znajduje się przy głównej drodze na ul. Beskidzkiej. Po przeciwległej stronie jezdni widoczne są skocznie narciarskie. Nie sposób minąć drewniane sanktuarium — Szczyrk, ponieważ przed wejściem wita wyrzeźbiony z drewna św. Jakub. Samochód najlepiej zaparkować na całkiem sporym, bezpłatnym parkingu obok amfiteatru.

 

Zabytkowe Sanktuarium w Szczyrk

W Szczyrku znajduje się wiele świątyń, ale Sanktuarium pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów sakralnych. I to nie tylko dlatego, że drewniany kościółek został wzniesiony w latach 1797-1800, jednocześnie będąc najstarszą świątynią w mieście. Kolejnym powodem jest fakt, że sanktuarium znajduje się na wyjątkowej liście – Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt posiada charakterystyczną i zabytkową konstrukcję zrębową. Prezentuje się cudownie w blasku porannego słońca. Na wieży kościelnej każdego dnia rozbrzmiewa dzwon z 1691 roku. A obok sanktuarium znajduje się również drewniana kapliczka i krzyż.

To nie wszystko! Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku coraz częściej odwiedzają pielgrzymi ze szlaku nazwanego w maju 2012 roku Beskidzką Drogą Św. Jakuba. Trasa o długości 525 km prowadzi od Nowego Sącza aż do Olomuńca w Czechach i jest oznakowana białą muszlą z czerwonym mieczo-krzyżem. Beskidzka Droga rozciąga się przez fantastyczne obszary turystyczne i pielgrzymkowe Św. Jana Pawła II. Po drodze na turystów czekają nie tylko urokliwe krajobrazy, ale przede wszystkim bazyliki, sanktuaria i zabytkowe kościoły św. Jakuba.

W środku Sanktuarium św. Jakuba 

Prawdziwe piękno Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła tkwi w jego wnętrzu. Duża część zabytków pochodzi z nowosądeckiego klasztoru norbertanów. Fantastyczny styl późnobarokowy zdecydowanie oczaruje wszystkich przybyłych. Sanktuarium w Szczyrku wyróżniają trzy ołtarze, a w głównej części (prezbiterium) znajdują się cudowne figurki: św. Jakuba Apostoła, św. Piotra i św. Stanisława Kostki. W pozostałych — bocznych ołtarzach rozpoznamy Św. Jana Nepomucena i Ołtarz Serca Jezusowego.

Uwagę przykuwa również barokowa ambona z baldachimem oraz kamienna chrzcielnica z 1800 roku. Wnętrze świątyni zadziwia na każdym kroku, a 14-naście obrazów na płótnie przedstawiających drogę krzyżową Pana Jezusa – wprawia w zadumę. To obrazy z 1814 roku!

Kto się czuje słaby, niech się jeszcze więcej modli. (Maksymilian Maria Kolbe)

Turyści uwielbiają szczyrkowskie sanktuarium!

Goście przyjeżdżający do miasta licznie odwiedzają sanktuarium — Szczyrk, ul. Kolorowa 1. Dlaczego turyści polecają to miejsce?

  • Świątynia o cichym, skromnym, beskidzkim, tajemniczym klimacie.
  • Sanktuarium, w którym można spokojnie się pomodlić.
  • Zachwycające malowidła, obrazy i rzeźby.
  • Fantastyczna drewniana konstrukcja.
  • Przepiękny zabytek — zadbany i bardzo urokliwy.
  • Miejsce z bogatą historią i o urzekającym wnętrzu.
  • Sanktuarium na Szlaku Jakubowym i Szlaku Archritektury Drewnianej.

 

Msze Święte:

  • Niedziela

8.00; 11.00; 18.00

  • W dni powszednie od poniedziałku do piątku

18.00 (z wyjątkiem III piątku m-ca)

  • Sobota

7.00 i 18.00

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk