Sanktuarium św. Jakuba

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku
fot. Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku zachwyca nie tylko wyjątkowym stylem, ale również tajemniczością i wnętrzem, gdzie na każdym kroku czuć Boga. Drewniana architektura nazywana przez Szczyrkowian „Jakubkiem” to kościół katolicki, który znajduje się przy głównej drodze miasta na ul. Beskidzkiej. Po przeciwległej stronie jezdni widoczne są skocznie narciarskie.  Przed wejściem na teren kościoła wita drewniany i całkiem uśmiechnięty św. Jakub. Samochód najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu obok amfiteatru, pragnąc odwiedzić sanktuarium w Szczyrku.

 

Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Szczyrk

W Szczyrku znajduje się wiele świątyń np. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – Kościół na Górce, ale sanktuarium pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów sakralnych. I to nie tylko dlatego, że drewniany kościółek został wzniesiony w latach 1797-1800, jednocześnie będąc najstarszą świątynią w mieście.

Kolejnym powodem jest fakt, że sanktuarium znajduje się na wyjątkowej liście – Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt posiada charakterystyczną i zabytkową konstrukcję zrębową. To miejsce prezentuje się  cudownie w blasku porannego słońca i gdy nastaje wieczorna pora. Na wieży kościelnej każdego dnia rozbrzmiewa dzwon z 1691 roku. Obok sanktuarium znajduje się również drewniana kapliczka, krzyż, figurka Matki Boskiej.

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku coraz częściej odwiedzają pielgrzymi, podążając szlakiem o nazwie Beskidzka Droga Św. Jakuba. Trasa o długości 525 km prowadzi od Nowego Sącza aż do Olomuńca w Czechach i jest oznakowana białą muszlą z czerwonym mieczo-krzyżem. Beskidzka Droga rozciąga się przez fantastyczne obszary turystyczne i pielgrzymkowe św. Jana Pawła II. Po drodze na turystów czekają nie tylko urokliwe krajobrazy, ale przede wszystkim bazyliki, sanktuaria i zabytkowe kościoły św. Jakuba.

 

Co znajduje się w środku sanktuarium?

Prawdziwe piękno Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła tkwi w jego wnętrzu. Duża część zabytków pochodzi z nowosądeckiego klasztoru norbertanów. Fantastyczny styl późnobarokowy zdecydowanie oczaruje wszystkich przybyłych. Sanktuarium w Szczyrku wyróżniają trzy ołtarze, a w głównej części (prezbiterium) znajdują się cudowne figurki: św. Jakuba Apostoła, św. Piotra i św. Stanisława Kostki. W pozostałych (bocznych ołtarzach) rozpoznamy św. Jana Nepomucena i Ołtarz Serca Jezusowego.

Uwagę przykuwa również barokowa ambona z baldachimem oraz kamienna chrzcielnica z 1800 roku. Wnętrze świątyni zadziwia na każdym kroku, a 14-naście obrazów na płótnie przedstawiających drogę krzyżową Pana Jezusa – wprawia w zadumę. To dzieła z 1814 roku!

Kto się czuje słaby, niech się jeszcze więcej modli — Maksymilian Maria Kolbe.

 

Turyści uwielbiają szczyrkowskie sanktuarium

Goście przyjeżdżający do miasta licznie odwiedzają sanktuarium — Szczyrk, ul. Kolorowa 1. Dlaczego polecają to miejsce?

  • Świątynia o cichym, skromnym, beskidzkim, tajemniczym klimacie.
  • Sanktuarium, w którym można spokojnie się pomodlić.
  • Zachwycające malowidła, obrazy i rzeźby.
  • Fantastyczna drewniana konstrukcja.
  • Przepiękny zabytek — zadbany i bardzo urokliwy.
  • Miejsce z bogatą historią i o urzekającym wnętrzu.
  • Sanktuarium na Szlaku Jakubowym i Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Msze Święte w Sanktuarium św. Jakuba

Jeśli odwiedzisz sanktuarium, prawdopodobnie będzie otwarte. To miejsce dostępne codziennie dla spragnionych modlitwy. Ponadto odbywają się tutaj uroczyste msze:

  • Niedziela

8.00; 11.00; 18.00

  • W dni powszednie od poniedziałku do piątku

18.00 (z wyjątkiem III piątku m-ca)

  • Sobota

7.00 i 18.00

Galeria Sanktuarium św. Jakuba w  Szczyrk

Sanktuarium św. Jakuba
Sanktuarium św. Jakuba – 1 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba - 2
Sanktuarium św. Jakuba – 2 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba - 3
Sanktuarium św. Jakuba – 3 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba - 4
Sanktuarium św. Jakuba – 4 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba - 5
Sanktuarium św. Jakuba – 5 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba
Sanktuarium św. Jakuba – 6 atrakcjewszczyrku.pl

 

Sanktuarium św. Jakuba - 7
Sanktuarium św. Jakuba – 7 atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk