Kiedy najlepiej jechać w góry? To zależy!

Kiedy najlepiej jechać w góry? To zależy!

Góry mają niesamowitą moc przyciągania. Kto raz otworzy się na piękno górskich szczytów, nie może o nich zapomnieć. Aby odetchnąć, nabrać pozytywnej energii, uwolnić emocje, podziwiać niesamowite widoki, odkryć siebie, spotkać Boga,  poznać innych… po to turyści przyjeżdżają tam, gdzie najwyżej. Kiedy najlepiej jechać w góry? Odpowiedź zdecydowanie nie jest jednoznaczna. A dlaczego?

 

Jeszcze nie tak dawno w Szczyrku…

Jeszcze około 15 lat temu ruch turystyczny w Szczyrku (małej miejscowości na terenie powiatu bielskiego w Beskidzie Śląskim) skupiał się wyłącznie na dwóch porach roku — lecie i zimie. To wtedy miasto przeżywało „wielkie bum!” i wszystko toczyło się wokół turystów.  Bez wątpienia ogromny wpływ na dominację letnich i zimowych miesięcy nad innymi miały dni wolne od pracy oraz szkoły. Po prostu wakacje i ferie to idealne chwile, aby aktywnie odpocząć wśród górskich klimatów.

Jednak wszystko powoli się zmienia. Nagle okazuje się, że sezon turystyczny w Szczyrku nie trwa już wyłącznie 6 miesięcy, a 10. Tak naprawdę wyłącznie październik i listopad to luka w szczyrkowskim kalendarzu, gdy odwiedzających góry jest mniej. Co nie oznacza, że nie ma nikogo!

Co się stało, że odpowiedź na pytanie o idealny czas w góry nie jest już tak oczywista? Współczesne społeczeństwo potrafi odnaleźć chwilę wytchnienia o każdej porze roku. Poza tym świadomiej podejmujemy decyzje, analizując każde za i przeciw.

 

Kiedy w góry? Oto jest pytanie!

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej jechać w góry, najpierw odpowiedz sobie na pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze? Wpływ na  ostateczną decyzję może mieć wiele czynników. Sprawdź, co najczęściej turyści biorą pod uwagę przed górską wyprawą:

 

Pogoda i aura

O każdej porze roku góry wyglądają zupełnie inaczej. Jeśli lubisz śnieg i mroźne klimaty to koniecznie udaj się na wycieczkę w góry zimą. Gdy jesteś miłośnikiem budzącego się do życia świata — góry wiosenną porą są właśnie dla Ciebie! Lubisz kolory niczym z pejzażu? Malownicza jesień zaprasza w najwyższe szczyty od września do października. A gdy liczysz na słonko i chwilę relaksu, to w letnim klimacie pokochasz górskie szczyty.

Zaplanowana aktywność

Wszystko zależy od tego, co chcesz robić. Miłośnicy zimowego szaleństwa przebywają w górach od grudnia do marca. Wędrówki połączone np. z paralotniarstwem najlepiej zaplanować latem. Rower w góry? Sezon rozpoczyna się już wiosną, a kończy wczesną jesienią. Na wędrówki w Polsce po górach odpowiednia jest każda pora roku! Warto jednak pamiętać, że zawsze należy śledzić prognozę pogody i unikać ewentualnych niebezpieczeństw np. lawiny i burze.

Wśród ludzi lub ciszy

Mimo wszystko turystów w górach nadal najwięcej jest latem i zimą. Ponad wszystko cenisz spokój wśród gór? Rusz na górskie szlaki jesienią lub wiosną. Jeśli kochasz ludzi, szukasz towarzystwa, chcesz poczuć pozytywną energię innych, to zaplanuj wędrówki w najwyższym  sezonie turystycznym.

Kierunek — góry

Pieniny, Beskidy, Tatry? Warto czas wyjazdu w góry zaplanować w zależności od konkretnego kierunku. Lato w Tatrach niekoniecznie przypomina podobne lato jak w Beskidach. Wszystko zależy od naszych preferencji. Lipiec, najwyższe szczyty i śnieg? Takie sytuacje są możliwe nawet w Polsce!

 

kiedy najlepiej jechać w góry? Wszystko zależy od własnych preferencji.
Rzuć wszystko i chodź w góry!

Budżet

Zdecydowanie najdroższy jest wypad w góry latem i zimą! Na ogólne koszty składa się wiele aspektów np. cena zakwaterowania, kwoty posiłków w punktach gastronomicznych, opłaty związane z korzystaniem z infrastruktury turystycznej. Poza sezonem możesz liczyć na korzystniejsze, bo tańsze oferty cenowe.

 

Wiosna, lato, jesień, zima w górach?

Zimą w górach rozpłyniesz się w cudownej – mroźnej aurze! Jednak warto pamiętać, że górskie szlaki pokryte śniegiem wymagają pewnych umiejętności. Poza tym to czas, gdy dni są zdecydowanie krótsze, dlatego warto posiadać konkretny plan na każdą wycieczkę (np. z ewentualnym noclegiem w schronisku). No i zima oznacza więcej ubrań, sprzętu, jedzenia w plecaku! Dla miłośników zimowego szaleństwa to jedyna pora roku, którą można brać pod uwagę zastanawiając się, kiedy najlepiej jechać w góry.

Lato to idealny moment na wyjazd w najwyższe szczyty dla pasjonatów pieszych i górskich wycieczek. Dni są zdecydowanie dłuższe, większość osób cieszy się z urlopu, a wschody oraz zachody słońca zachęcają do przebywania w górach o każdej porze dnia i nocy. Latem po szlakach idzie się zdecydowanie lżej (brak dodatkowych ubrań), ale i głośniej (więcej turystów).

A może wiosna lub jesień? To idealny okres dla poszukujących ciszy, spokoju, natury, niesamowitych krajobrazów. Wiosną i jesienią w górach jest po prostu pięknie, ale warto pamiętać, że kapryśna pogoda nie zawsze stanie po naszej stronie.

 

Nie idź w góry, gdy niepewna prognoza pogody
Sprawdź pogodę, a potem idź w góry

 

Kiedykolwiek. Tak po prostu, aby w górach być

Zawsze jest idealny moment, aby ruszyć w góry. To skuteczny sposób na ucieczkę od codzienności i perfekcyjna recepta na pozyskanie energii, z którą można „góry przenosić”. Czasami warto wybrać się na szlaki turystyczne o każdej porze roku, aby przekonać się o własnych preferencjach. Na naszym portalu zapraszamy do Szczyrku i gwarantujemy niezapomniane wrażenia niezależnie od miesiąca w kalendarzu!

 

 

 

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *