Szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura

 

Z Klimczoka świat wygląda tak jakoś piękniej! To stąd można podziwiać Beskidy i Tatry z trochę innej perspektywy niż ze szczytu Skrzycznego. Szczyt osiąga 1117 m n.p.m. i często zdobywany jest od strony Bielska-Białej. Na Klimczok prowadzi również niebieski szlak ze Szczyrku Centrum przez Podmagurę, który można pokonać w 1 godzinę i 45 minut.

 

Od Szczyrk Centrum po Klimczok

Trasę rozpoczynamy w Szczyrku od ulicy Górskiej (niedaleko Starej Karczmy). Następnie skręcamy w ulicę Wrzosową – nadal asfaltową, wznoszącą się ku Sanktuarium Matki Bożej na Górce. Nad kościółkiem prowadzi szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura. Wokół roztaczają się cudowne widoki na Skrzyczne, Kotarz, czy też Magurę. Następnie kierujemy się leśną i całkiem stromą ścieżką na Siodło pod Klimczokiem, a stamtąd już bardzo niedaleko do Schroniska PTTK Klimczok. Tutaj można przenocować albo podziwiając widoki pomyśleć, co dalej. A dalej z pewnością musimy wdrapać się na główny punkt wycieczki – Klimczok. Podejście na szczyt to około 15 – 20 minut. Na górze czekają na nas nie tylko Szczyrk, Skrzyczne i Magura, ale również Beskid Żywiecki, Pilsko i Tatry.

 

Widoki i szlak szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura
źródło: www.polskiekrajobrazy.pl

 

Szyndzielnią do Bielska-Białej

My polecamy skierować krok w stronę Szyndzielni. Odległość Klimczok – Szyndzielnia to niecałe 3 km. Tam również znajduje się popularne schronisko – Schronisko PTTK Szyndzielnia oraz kolej linowa Szyndzielnia (mega atrakcja – całoroczna kolejka gondolowa). Kolejka przewiezie nas do Bielsko – Olszówka. Stamtąd MZK przejeżdżamy do jednego z przystanków przy głównej, bielskiej drodze kierującej do Szczyrku, a następnie Komunikacją Beskidzką do punktu rozpoczynającego wycieczkę. Inną, bardzo często wybieraną propozycją jest powrót niebieskim szlakiem do Bystrej i skorzystanie z Komunikacji Beskidzkiej do Szczyrku.

 

Nie niebieski szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura?

To może szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Klimczok!