Skrzyczne kolejka krzesełkowa

fot. Skrzyczne kolejka krzesełkowa w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl
fot. Skrzyczne kolejka krzesełkowa w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Skrzyczne kolejka krzesełkowa to czteroosobowa kolej na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m. Wyciąg oznacza popularną i  całoroczną atrakcję turystyczną w Szczyrku. Obiektem zarządza  Centralny Ośrodek Sportu — Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.  Jeżeli chcesz szybko przedostać się na szczyt, który stanowi niesamowity punkt widokowy na Beskidy i Żywiecczyznę, to idealna propozycja dla ciebie.

Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do Ciebie – Piotr Pustelnik.

Nowoczesna kolej krzesełkowa na Skrzyczne w Szczyrku

Dolna stacja kolei znajduje się na ul. Myśliwskiej 45  przy głównej drodze. Samochód można zaparkować na prywatnych parkingach od strony kolejki lub na dużym parkingu znajdującym się na przeciwnej stronie jezdni za sklepem Delikatesy Centrum (15 zł za dobę/samochód osobowy – cena z dnia 01.04.2023).

Kolejka podzielona jest na dwa etapy. Przedostanie się na Skrzyczne zajmuje około 15 minut.

  • Szczyrk – Hala Jaworzyna (kolejka 4-osobowa, 2400 osób na godzinę, różnica poziomów 295 m).
  • Jaworzyna – Skrzyczne (kolejka 4-osobowa, 1200 osób na godzinę, różnica poziomów 406 m).

Pierwszy etap kończy się na stacji Jaworzyna. To urokliwa hala na wysokości ok. 920 m n.p.m. Dawniej górale wypasali tutaj owce, a obecnie przebiegają przez Jaworzynę trasy narciarskie. W tym miejscu można odpocząć na górskiej polanie wśród lasów i natury lub zaliczyć PIT STOP w Barze Jaworzyna. Już wkrótce w tym miejscu pojawi się kolejna mega atrakcja – letnia zjeżdżalnia grawitacyjna.

Na pierwszym etapie turyści rzadko kończą swoją przygodę z kolejką. Wyjazd na Skrzyczne wydaje się obowiązkowym punktem do odhaczenia dla wszystkich turystów odwiedzających Szczyrk.  Na szczycie góry można skorzystać z oferty schroniska PTTK Skrzyczne, czy też z najwyżej położonej restauracji w Szczyrku (Start Skrzyczne),  rozpocząć wiele  tras narciarskich i górskich (np. Pętla Szczyrkowska) oraz cieszyć się cudowną panoramą  na: Beskidy, Żywiec, Jezioro Żywieckie, Babią Górę, Tatry.  Skrzyczne to raj dla narciarzy i poszukiwaczy górskich przygód!

 

Jak kiedyś wyglądała Skrzyczne kolejka krzesełkowa?

Kolej na Skrzyczne stanowiła pierwszy obiekt rekreacyjno-sportowy w mieście. Została wybudowana w latach 1958-1959. Cały kompleks oddano do użytku w 1960 roku. Początkowo wyciąg był jednoosobowy.  Po 24 latach został zmodyfikowany na dwuosobowy. Ostatnią modernizację kolei wykonano w 2017 roku, przekształcając stary wyciąg w nowoczesną stację wyróżniającą się komfortową koleją krzesełkową z czteroosobowymi kanapami (producenta Leitner).

Niegdyś czas potrzebny na przejazd jednego odcinka wynosił około 15 minut. W porze zimowej było to zdecydowanie zbyt długo! Ciało w bezruchu szybko się wychładzało, co powodowało dyskomfort podczas późniejszego szusowania. Teraz ze Szczyrku na Jaworzynę wyjedziemy w 5-7 minut. Kolej krzesełkowa na Skrzyczne to najstarsza kolejka tego typu w Polsce.

 

Dodatkowe informacje:

Bilety na kolej Skrzyczne można kupić w specjalnych automatach przy stacjach lub w stacjonarnych kasach ośrodka. Istnieje możliwość wykupienia biletu na poszczególne odcinki lub w dwie strony. W ośrodku obowiązują zniżki dla:

  • dzieci,
  • grup zorganizowanych,
  • studentów za okazaniem legitymacji,
  • osób niepełnosprawnych,
  • rodzin z Kartą Dużej Rodziny,
  • osób z Kartą Górala.

Kolej krzesełkowa na Skrzyczne jest dostosowana do przewożenia rowerów. To również atrakcja turystyczna w Szczyrku przyjazna zwierzętom, które można przewozić na własną odpowiedzialność.

 

Galeria Skrzyczne kolejka krzesełkowa Szczyrk

Skrzyczne kolejka - 1
Skrzyczne kolejka – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Skrzyczne kolejka - 2
Skrzyczne kolejka – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Skrzyczne kolejka - 3
Skrzyczne kolejka – 3 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Myśliwska 45, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Myśliwska 45, 43-370 Szczyrk