Żaba na Skrzycznem

Kamienna żaba w Szczyrku na Skrzycznem.
Źródło: beskidzka24.pl

Galeria zdjęć

Skrzyczne to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1257 metrów n.p.m. Jest to najwyższy szczyt tego pasma górskiego i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie.  To także znana górska przestrzeń do uprawiania narciarstwa, zarówno zjazdowego, jak i biegowego, co przyciąga miłośników sportów zimowych przez cały sezon. Skrzyczne oznacza doskonały punkt startowy do wędrówek po pobliskich szlakach górskich. Na szczycie  znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać malownicze krajobrazy Beskidów, a także „żaba na Skrzycznem”. Co to za stworzenie i po co tutaj przybyło?

 

Szczyrkowska legenda  o żabach…

Dawno, dawno temu, w okolicach dzisiejszego Szczyrku, mieszkała mała społeczność. Byli to przyrodnicy i miłośnicy natury, którzy w harmonii z otaczającą przyrodą cieszyli się spokojem oraz pięknem okolicznych terenów. Jednak wiosną, gdy przychodził czas odwilży, na polach i łąkach zaczynało  pojawiać się setki żab. Ich skrzeczenie było tak głośne i wszechobecne, że zagłuszało inne dźwięki natury. Mieszkańcy byli zaniepokojeni, ponieważ hałas utrudniał sen i spokój. Zgromadzili się  więc na wieczerzy, aby znaleźć rozwiązanie, jak pozbyć się problemu.

Po długich dyskusjach i burzliwych debatach, postanowili zebrać wszystkie żaby w jednym miejscu. Na wzgórzu w pobliżu wioski. Wysłali najmłodszych oraz najszybszych mieszkańców, aby sprowadzili żaby na szczyt góry. Tam, zgromadzili całe stado i zdecydowali, że będą karmić płazy, opiekować się nimi. Tak więc wiosną i latem, kiedy żaby wracały, mieszkańcy skupiali je na wzgórzu, gdzie skrzeczenie żab było zlokalizowane, ale  i bardziej znośne. Z czasem, ludzie zaczęli nazywać to miejsce „Skrzycznem” – właśnie od skrzeczenia żab, które tam gromadzono. Nazwa przetrwała przez wieki.

Żaba na Skrzycznem – płaz, który robi wrażenie!

Opowieść o żabach stała się częścią lokalnej kultury i tradycji, przypominając mieszkańcom o dawnych czasach i ich relacji z przyrodą. Żaba na Skrzycznem jest  symbolem miasta. Płaz na kamiennym obelisku dumnie prezentuje się wszystkim turystom. Obok figury znajduje się drewniana tablica z nazwą i wysokością szczytu. Tutaj pamiątkowe zdjęcia zawsze wychodzą fenomenalnie!

 

ŻABA ZNAJDUJE SIĘ W NAJWYŻSZYM PUNKCIE NA SZCZYCIE!

 

Galeria Żaba na Skrzycznem Szczyrk:

 

Jak dojechać?

Dojazd