Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

Skrzyczne w Szczyrku
źródło: nocowanie.pl

Skrzyczne to przede wszystkim najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, który osiąga 1257 m n.p.m. Wierzchołek należy do 28-punktowej listy Korony Gór Polskich – najwyższych  w naszym kraju. Na Skrzyczne można dostać się niebieskim lub zielonym szlakiem. Inną alternatywą jest kolej krzesełkowa. Stąd swój początek rozpoczynają najróżniejsze szlaki turystyczne oraz trasy narciarskie. Skrzyczne króluje nad Beskidami. Wzniesienie z  kamienną żabą i charakterystycznym masztem widoczne jest w bliższej i dalszej okolicy.

 

Skrzyczne — najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne to szczyt w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich i Beskidach Śląskich. Znajduje się  w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Masyw góry tworzy piaskowiec godulski, którego głównym minerałem budującym jest kwarc. Na zboczach Skrzycznego znajdują się charakterystyczne rumowiska skalne. Odkryto tutaj również niewielkie jaskinie typu szczelinowego. Szczyt zaliczany jest do: Korony Gór Polski, Korony Beskidów Polskich i Korony Beskidu Śląskiego. Skrzyczne należy również do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

 

A na szczycie czeka na Ciebie…

Charakterystycznym elementem miejsca jest 87-metrowy maszt – nadajnik RTV. Maszt widoczny jest z wielu miejsc w Szczyrku i swoim zasięgiem obejmuje część województwa śląskiego, małopolskiego, a nawet opolskiego! Na turystów czeka tutaj również wysoki punkt widokowy, a nieco poniżej szczytu – Schronisko PTTK Skrzyczne. Szczyrkowskie schronisko górskie to miejsce z niesamowitym klimatem!

Od 2022 roku na Skrzycznem pojawił się kumaty gość! To żaba na kamiennym obelisku.  Figura płaza nawiązuje do legendy dotyczącej pochodzenia nazwy górskiego szczytu. Podobno dawniej w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem był staw, zamieszkiwany przez wiele żab! Charakterystyczne, wydawane przez zwierzęta odgłosy nazwano skrzeczeniem i stąd nazwa Skrzyczne.

Kiedy jestem w górach nie istnieje świat zewnętrzny, zgiełk i pośpiech Jest tylko natura i życie razem z jej rytmem. Ktoś może powiedzieć, że to tylko mój wymysł, bo przed życiem się nie ucieknie. Zależy kto co nazywa życiem. (Piotr Morawski)

Co można zobaczyć ze Szczytu Skrzycznego?

Skrzyczne to szczyt, który otacza szczyrkowskie miasteczko od strony południa. Zastanawiasz się, jakie widoki czekają na Ciebie na szczycie góry? Już podpowiadamy!

 • Kotlina Żywiecka i jezioro Żywieckie,
 • Wielka Czantoria,
 • Bezdroża Beskidu Śląskiego,
 • Szczyty Ustronia i Wisły,
 • Przy dobrej widoczności – Babia Góra i Tatry,
 • Pasma górskie należące do Słowacji i Czech.

Wyniosła kopa zdecydowanie góruje nad okolicą. Wznosi się nad Kotliną Żywiecką o ponad 800 metrów!

 

Skrzyczne i aktywny czas w górach

Skrzyczne to przede wszystkim przestrzeń, która łączy miłośników sportu i aktywności na świeżym powietrzu. To w tym miejscu fantastyczne trasy narciarskie przecinają zbocza Skrzycznego. Ze szczytu można rozpocząć niezapomnianą pieszą wędrówkę — nie tylko w stronę szczyrkowskich terenów. Masyw stanowi fenomenalne miejsce dla osób zakochanych w górskich klimatach, ale również dla pasjonatów paralotniarstwa.  Lot tandemowy ze Skrzycznego trwa minimum 30 minut.

Skrzyczne potrafi rozbudzić miłość do różnych aktywności! Skitouring łączy narciarstwo z górską turystyką. Na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego niejednokrotnie spotyka się Skiturowców. Szczyrkowskie szczyty fantastycznie pokonuje się jednośladem, a kolejka krzesełkowa na Skrzyczne jest przystosowana do możliwości przewożenia rowerów.

W górach jest wszystko co kocham!

Ośrodek narciarski COS Szczyrk a zbocza Skrzycznego

Centralny Ośrodek Narciarski COS zagospodarował zbocza Skrzycznego. Na szczyt prowadzi nowoczesna, dwuetapowa (Szczyrk-Jaworzyna, Jaworzyna-Skrzyczne) kolejka krzesełkowa. W okolicy Skrzycznego wytyczono 14 km tras narciarskich i wyciągi orczykowe. Najbardziej rozpoznawalną trasą jest oczywiście FIS. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Ośrodek Narciarski COS.

 

Dlaczego turyści polecają to miejsce?

Skrzyczne to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście Szczyrk. Skrzyczne na Google Maps do kwietnia 2023 roku polecało prawie 2000 osób! Sprawdź dlaczego:

 • To najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, a więc obowiązkowy punkt na mapie miasta.
 • Skrzyczne to idealne miejsce do uprawiania sportu.
 • Na szczycie można rozpocząć lub zakończyć pieszą wędrówkę.
 • Góra wyróżnia się bogatą i atrakcyjną infrastrukturą turystyczną.
 • To miejsce, w którym można podziwiać niesamowite widoki!
 • Schronisko na szczycie góry oferuje noclegi.
 • Z wieży widokowej dostępna jest fantastyczna panorama!
 • Cudowne miejsce, aby poczuć moc natury.
 • Świetna propozycja na spędzenie czasu z rodziną.
 • Na Skrzycznem można odpocząć, zjeść, a nierzadko i pośpiewać z kapelą góralską.

 

Galeria zdjęć Skrzyczne Szczyrk:

 

Widok na Skrzyczne

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Adres koli linowej na Skrzyczne – Myśliwska 45, 43-370 Szczyrk

Dojazd

Adres koli linowej na Skrzyczne – Myśliwska 45, 43-370 Szczyrk