Przełęcz Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka
źródło: informatorgorski.pl

Przełęcz Karkoszczonka w Beskidach Śląskich osiąga 729 m n.p.m. i oznacza szerokie siodło pomiędzy Trzema Kopcami a Beskidem – na południu.  Charakterystycznymi szczytami obok przełęczy jest oczywiście Beskid i Klimczok. To miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Na wzniesienie można dostać się zarówno od strony Szczyrku, jak i Brennej. Przełęcz nie jest dostępna dla samochodów!

 

Trochę więcej o przełęczy na Karkoszczonce

Przełęcz Karkoszczonka to najczęściej miejsce odwiedzane „przy okazji” wędrowania różnymi szlakami (np. trasa z Malinowskiej Skały do Biłej). Przez Karkoszczonkę biegnie droga pośrednicząca pomiędzy Szczyrkiem Biłą a Brenną Bukową. Na Przełęczy Karkoszczonka znajduje się prywatne schronisko – Chata Wuja Toma, czyli punkt gastronomiczny, widokowy i noclegowy.  To fantastyczne miejsce! Stąd rozciąga się  cudowna panorama na Beskid Śląski, a przede wszystkim na Klimczok (1 117 m n.p.m).

Z Przełęczy można ruszyć dalej! Na Klimczok prowadzi czerwony szlak – około 1 h drogi. Żółtym szlakiem dojdziemy do Szczyrku Centrum (50 minut) lub Brennej Bukowej (niecałe 2 h).

 

Skąd nazwa przełęczy? 

Dawniej przełęcz była wykorzystywana przez mieszkańców miasta do przemieszczania ze Szczyrku do Brennej. Nazwa siodła to połączenie dwóch słów:

  • Przełęcz – obniżenie w przebiegu grzbietu górskiego, położone pomiędzy dwoma szczytami górskimi.
  • Karkoszczonka –  od słowa „karkosze”, co z góralskiej gwary oznacza gałęzie ze ściętych drzew iglastych.

Pierwotnie górską przestrzeń nazywano „Skałką”, czyli tak samo jak brzmiała dawna nazwa Klimczoka. Czasami o przełęczy mówi się  „Granica”. To z kolei, aby przypomnieć, że miejsce niegdyś oznaczało granicę między: Żywiecczyzną a Księstwem Cieszyńskim,  powiatem żywieckim a cieszyńskim, diecezją krakowską i wrocławską.

 

Przełęcz Karkoszczonka polecana przez turystów!

Najpopularniejszą przełęczą w Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska. Karkoszczonka to miejsce mniej znane, ale równie urokliwe. Sprawdź, dlaczego turyści licznie odwiedzają to miejsce w górach:

  • Siodło dostępne o każdej porze roku.
  • Szlaki na Przełęcz Karkoszczonka idealne dla rodzin z dziećmi.
  • Przestrzeń doceniana przez rowerzystów górskich.
  • Fantastyczne widoki i doskonałe miejsce na wypoczynek w górach.
  • Z Karkoszczonki można podbijać kolejne szczyty!

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd