Centrum Przesiadkowe w Szczyrku – parkuj, ale gdzie?

Centrum Przesiadkowe w Szczyrku – parkuj, ale gdzie?

Mówi się, że o Centrum Przesiadkowym w Szczyrku mało kto wie, a w atrakcjewszczyrku.pl pragniemy, aby wszystko było jasne! Centrum to obecnie duży i darmowy parking przy wjeździe do miasta. Jednak plany na rozwój tego miejsca są imponujące np. dwupoziomowy obiekt i kolej gondolowa na Skrzyczne. W oczekiwaniu na ogromne inwestycje, zachęcamy turystów, aby korzystali z Centrum Skalite.

Czym jest Centrum Przesiadkowe Skalite?

Centrum przesiadkowe w Szczyrku, znane również jako Centrum Przesiadkowe Skalite to nowoczesne miejsce, które zostało uroczyście otwarte 22 kwietnia 2023 roku. Przestrzeń, znajduje się na ul. Kampingowej 5, naprzeciwko Stacji Paliw Mars (granica Szczyrk-Buczkowice).  Obiekt powstał na terenie miejskim, około 1,5 kilometra od np. placu św. Jakuba.

Centrum Przesiadkowe stanowi duży parking, w którym – zgodnie z planem – turyści zostawiają swoje pojazdy i ruszają podbijać Szczyrk pieszo, na rowerach lub darmowymi, zimowymi skibusami. To potężna szczyrkowska inwestycja warta 4,5 mln zł, dzięki której w teorii: w mieście nareszcie zniknie problem związany z korkami.

Antoni Byrdy – burmistrz miasta, powiedział:

To pierwszy etap budowy wielofunkcyjnego miejsca. Przede wszystkim ma to być parking, ale centrum ma także pełnić rolę takiego dworca, na który nigdy właściwie w Szczyrku nie było miejsca. Chcemy, żeby wróciły do nas dalekobieżne połączenia, zwłaszcza ze Śląska.

Centrum Przesiadkowe – udogodnienia

Centrum Przesiadkowe Skalite zostało zaprojektowane z myślą o wygodzie i potrzebach turystów. Obiekt posiada:

  • poczekalnie,
  • toalety,
  • punkt informacyjny,
  • parking na 120 miejsc dla samochodów,
  • 60 miejsc na rowery i motocykle,
  • stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych o mocy 22 do 40 kW,
  • miejsce postojowe dla skibusów,
  • punkty do mycia i naprawy rowerów,
  • półki na przechowywanie rzeczy.

Dla kogo nowoczesne centrum?

Centrum Przesiadkowe jest adresowane przede wszystkim do turystów odwiedzających Szczyrk, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Dla kierowców to wygodna i bezpieczna przestrzeń, aby zaparkować pojazd na czas wizyty w mieście. Centrum stanowi idealne miejsce wypadowe w dalsze rejony Szczyrku dla rowerzystów, a ponadto dla osób korzystających z komunikacji publicznej – oferuje dogodne połączenia autobusowe.

Centrum Przesiadkowe Szczyrk jako kontrowersyjna inwestycja

Centrum przesiadkowe w Szczyrku to inwestycja, która wywołuje skrajne emocje zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Miejsce zdecydowanie wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą i komfortowymi miejscami parkingowymi. Z drugiej strony pojawiły się pewne wątpliwości,  co do jego przydatności. Obiekt (na ten moment) cieszy się niewielkim zainteresowaniem wśród turystów.

Niektórzy twierdzą, że nikt o nim nie wie, a jeszcze inni, że ponad 100 miejsc parkingowych to zdecydowanie za mało, aby zlikwidować problemy komunikacyjne w mieście. Pan Ryszard ze Szczyrku komentuje:

Mam mieszane uczucia. Centrum Skalite prezentuje się estetycznie to plus, ale na ten moment oferuje turystom zbyt mało, aby zachęcić do pozostawienia pojazdu. Ludzie są wygodni, preferują bezpośredni dojazd do miejsca docelowego. Tym bardziej, że w Szczyrku nie brak parkingów i to większych niż ten. A co do korków, co to zmieni? I tak zimą turyści utkną wśród innych pojazdów, w Komunikacji Beskidzkiej. Na ten moment mam wątpliwości, ale i nadzieję, że plany staną się rzeczywistością:  powstanie miejsce, o którym będzie głośno tylko w pozytywnym kontekście.

Potężne plany na przyszłość związane z centrum

Władze Szczyrku zapowiadają, że obecny stan obiektu to dopiero początek, bo plany rozwoju Centrum Przesiadkowego są zdecydowanie większe. Jednym z głównych celów jest budowa kolejki gondolowej Skalite – Skrzyczne, dzięki której turyści w szybki i komfortowy sposób przemieszczą się na górskie szlaki turystyczne i trasy narciarskie, bez konieczności wjazdu pojazdem do centrum miasta.

Ponadto obiekt ma być rozbudowany o wielopoziomowy parking na około 600/700 miejsc postojowych z częścią usługowo – handlową dla podróżnych.

Czy warto korzystać z Centrum Skalite?

Jestem z Katowic. Po raz trzeci korzystam z Centrum Przesiadkowego. Zostawiam samochód i spaceruje ścieżką przy Żylicy. Dla mnie to dogodne, a że darmowe to i korzystne miejsce. Nie martwię się, czy znajdę miejsce parkingowe w samym centrum Szczyrku

– odpowiedziała pani Agnieszka, którą spotkaliśmy na parkingu.

Galeria Centrum Przesiadkowe Szczyrk

 

Centrum Przesiadkowe Skalite - 1
Centrum Przesiadkowe Skalite – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Centrum Przesiadkowe Skalite - 2
Centrum Przesiadkowe Skalite – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Centrum Przesiadkowe Skalite - 3
Centrum Przesiadkowe Skalite – 3 / atrakcjewszczyrku.pl
About Author

Redakcja AwS

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *