Co robić w Szczyrku, gdy pada deszcz? Zaskocz nudę
Nie zawsze pogoda spełnia urlopowe fantazje. Co robić w Szczyrku, gdy pada deszcz? Można ze łzami w oczach zamknąć się w pokoju, narzekając na ogromny pech. Można również z uśmiechem przywitać każdy dzień, poszukując niezapomnianych przygód. Szczyrkowskie miasteczko kryje w sobie miejsca dostępne nawet w strugach deszczu. Nie pozwól, aby pogoda pokrzyżowała plany na wypad pełen wrażeń. Sprawdź, co oferuje Szczyrk w „niepogodę”.
Atrakcje ukryte przed deszczem
Gdy pada deszcz, turyści się nudzą, ale niekoniecznie w Szczyrku. Wśród atrakcji turystycznych w mieście znajdują się propozycje dostępne niezależnie od pogody za oknem. Sprawdź, co warto zobaczyć i przeżyć:
- Tężnia solankowa – wpływająca zbawiennie na zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Bator Art Gallery – zachwycający pięknem sztuki współczesnej.
- Muzeum Górskie – przyciągające pasją do sportu.
- Chata tajemnic – przepełniona niebanalnymi scenariuszami.
- Sale zabaw dla najmłodszych – np. w hotelu Alpin lub w hotelu Klimczok.
Propozycje o aktywnym charakterze
W Szczyrku coraz więcej mówi się o hotelach oferujących aquaparki. Na ten moment wyróżniające się wodne atrakcje proponuje Aries Hotel & SPA Szczyrk, a od listopada 2024 także Mercure Szczyrk Resort. W mieście dostępny jest również basen Szczyrk COS. Centralny Ośrodek Sportu to przestrzeń dla aktywnych. W deszczową pogodę zorganizowane grupy mogą zarezerwować halę, a na niej rozegrać mecz piłki siatkowej czy też nożnej.
Nie jesteśmy z waty. Spacer wzdłuż deptaku nad Żylicą w kroplach deszczu? To szalona, ale z pewnością niezapomniana propozycja. Polecamy także zerknąć na ofertę Szczyrkowskiego Ośrodka Kultury. W obiekcie odbywają się np. regularne treningi z Fitactiv.
Z deszczem bliżej Boga
Istnieją miejscowości w Polsce, które przyciągają pielgrzymów, a obok kościołów w Szczyrku nie da się przejść obojętnie. To wśród beskidzkich szczytów znajduje się sanktuarium św. Jakuba. Drewniany kościółek został wzniesiony w latach 1797-1800 i wzbogaca szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego oraz Beskidzką Drogę św. Jakuba.
Nad szczyrkowskim miasteczkiem czuwa Matka Boska, do której szczere modlitwy płyną przede wszystkim z „Kościoła na Górce”. To tutaj 25 lipca 1894 roku objawiła się Święta Panienka małej dziewczynce – 12-letniej Juliannie Pezdzie.
W góry, gdy pada deszcz w Szczyrku?
W Szczyrku kolejki zostają zatrzymane, gdy pogoda zagraża bezpieczeństwu. Takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko i nawet w deszczu można poznać atmosferę górskich szczytów. Drobne krople z nieba z pewnością nie zatrzymają dwuetapowej kolejki na Skrzyczne czy też kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską. Obie propozycje są zakryte, a więc chronią przed przemoczeniem, a jednocześnie zapewniają górskie widoki.
Gdy wyjedziesz na szczyt, nie musisz tułać się bez celu. Rozgrzewająca herbata, poprawiający nastrój deser? Na Skrzycznem znajduje się schronisko górskie i Start Skrzyczne – najwyżej położona restauracja w mieście. Na Hali Skrzyczeńskiej nawet w deszczu otwarte są drzwi restauracji Kuflonka.
Atrakcyjne szczyrkowskie smaki
W deszczową pogodę warto poprawić sobie humor, pozytywnie zaskakując kubki smakowe. Szczyrk to miasto pełne zachwycających smaków i to nie tylko kuchni góralskiej. Na każdym kroku czekają restauracje, bary i punkty gastronomiczne, a w nich kuszące – aromatyczne zapachy. Gdzie zjeść? Możliwości jest naprawdę wiele, a o najciekawszych propozycjach piszemy w sekcji atrakcyjne smaki.
Atrakcje w okolicach Szczyrku
Warto pamiętać, że Szczyrk jest idealną bazą wypadową do wyjątkowych miejsc w okolicy. Niedaleko Skrzycznego znajdują się inne czarujące miejscowości, jak Bielsko-Biała, Wisła, Ustroń, Brenna czy też Żywiec. Jeśli pogoda nie rozpieszcza, warto poznać atrakcje okolice Szczyrku, aby nie zmarnować ani minuty z zaplanowanego urlopu.
Przeczytaj również: Szczyrk – wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Zobacz Skrzyczne i nie tylko