Szczyrk – gdzie na narty? Poznaj szczyrkowskie ośrodki

Szczyrk – gdzie na narty? Poznaj szczyrkowskie ośrodki

Do Szczyrku z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów. To miasto, które wypełnia pozytywna energia o każdej porze roku. Latem, wiosną i jesienią tysiące mieszkańców oraz gości przemierza fantastyczne, górskie szlaki, a zimą Szczyrk staje się królestwem śnieżnych sportów. W Polsce chyba nie ma narciarza, który nie słyszał o szczyrkowskim miasteczku. Zastanawiasz się „Szczyrk gdzie na narty”? Poznaj raj dla miłośników zimowego szaleństwa.

 

Szczyrkowski Wspólny Skipass

W 2017 roku największe szczyrkowskie ośrodki narciarskie połączyły siły, dając narciarzom i snowboardzistom szansę korzystania z wielu tras na jednym karnecie. Wspólny skipass od sezonu narciarskiego 2017 obowiązuje: Szczyrk Mountain Resort, Centralny Ośrodek Sportu i Beskid Sport Arena. To propozycja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sportów zimowych. Skipass na trzy ośrodki obejmuje: trasy o różnym stopniu trudności i łącznej długości ponad 40 kilometrów, 8 kilometrów tras przygotowanych do jazdy wieczornej, 3 kanapy 6-osobowe, 2 kanapy 4-osobowe, gondolę 10-osobową oraz aż 7 orczyków i taśmy dla najmłodszych!

 

Szczyrk Mountain Resort i COS OPO Szczyrk
źródło: facebook.com/szczyrkowski/

 

Szczyrk Mountain Resort

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski w 2014 roku został wykupiony przez słowacką spółkę – TMR i przybrał nową nazwę Szczyrk Mountain Resort. Od tej pory nowoczesność wyparła stare urządzenia infrastruktury narciarskiej, a całoroczny ośrodek górski stał się jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce!  Szczyrk Mountain Resort obejmuje aż 13 wyciągów, 2 trasy narciarskie przygotowane do jazdy nocnej (o łącznej długości 5 km), restaurację (Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej), bary (Apres Ski i Chill Bar), szkółki, wypożyczalnie sprzętów i duży parking przy siedzibie ośrodka na około 700 samochodów. W okolicy resortu jest 2000 miejsc parkingowych.

Ośrodek dysponuje największą długością tras w Szczyrku. Szczyrk Mountain Resort może pochwalić się 23 km zróżnicowanymi trasami zjazdowymi, które zlokalizowane są na zboczach: Małego Skrzycznego, Hali Skrzyczeńskiej, Zbójnickiej Kopy, Wierchu Pośredniego. To tutaj miłośnicy zimowego szaleństwa mogą liczyć na nowoczesny system naśnieżania, 10-osobową kolej gondolową i trzy 6-osobowe koleje kanapowe.

Jakie trasy narciarskie czekają na Ciebie w Szczyrk Mountain Resort? Ośrodek przygotował wiele propozycji:

 • 1 – Sportowa, stopień trudności: umiarkowana, długość: 1687 m
 • 1a – Młaki, stopień trudności: umiarkowana, długość: 240 m
 • 2 – Świerkowa, stopień trudności: łatwa, długość: 1350 m
 • 3 – Szczyrkowska II, stopień trudności: łatwa, długość: 2810 m
 • 3a – Kopa, stopień trudności: łatwa, długość: 1000 m
 • 3b – Szczyrkowska I, stopień trudności: łatwa, długość: 2095 m
 • 3c – Zbójnicka, stopień trudności: łatwa, długość: 700 m
 • 4 – Szumarjanka, stopień trudności: łatwa, długość: 2014 m
 • 4a – Suche, stopień trudności: łatwa, długość: 396 m
 • 5 – Bieńkula, stopień trudności: trudna, długość: 1535 m
 • 7 – Malinowa, stopień trudności: umiarkowana, długość: 1820 m
 • 8 – Sielska, stopień trudności: łatwa, długość: 1350 m
 • 9 – Juliany, stopień trudności: łatwa, długość: 850 m
 • 9a – Pośrednia, stopień trudności: umiarkowana, długość: 670 m
 • 10 – Salmopolska, stopień trudności: łatwa, długość: 1813 m
 • 11 – Golgota, stopień trudności: umiarkowana, długość: 800 m

Ze Skrzycznego można bezproblemowo przejść lub przejechać np. na nartach do Szczyrk Mountain Resort. Ośrodek to nie tylko perfekcyjne stoki narciarskie, ale również 16 kilometrów niepowtarzalnych tras rowerowych. To miejsce, w którym nie można się nudzić!

 

Ośrodek Narciarski COS

Kupując wspólny skipass, możemy szusować również po stokach Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Infrastruktura narciarska ośrodka bazuje na zboczach Skrzycznego (1257 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. To tutaj narciarze mogą skorzystać z nowoczesnej kolei linowej – 4-osobowej kanapy podzielonej na dwa odcinki: Szczyrk — Jaworzyna i Jaworzyna — Skrzyczne. Na terenie ośrodka dostępne są również dwa orczyki, dzięki którym można spędzić wiele godzin podbijając Skrzyczne i Doliny.

Ośrodek Narciarski COS obejmuje malownicze trasy na stokach Skrzycznego o łącznej długości 10 kilometrów. Co dość istotne, znajduje się tutaj trasa narciarska z homologacją FIS, na której systematycznie organizowane są międzynarodowe zawody kobiet i mężczyzn w prestiżowych konkurencjach profesjonalnego narciarstwa.

Najdłuższymi trasami w ośrodku jest niebieska propozycja, czyli nr 25 (Widokowa) i czarna 23 (IS Skrzyczne – Doliny (do stacji orczyka Doliny III) o długości 2400 m. Kolejne trasy to:

 • 21 – Ondraszek Skrzyczne – Jaworzyna, stopień trudności: łatwa, długość: 2200 m
 • 22 – Kaskada Skrzyczne – Jaworzyna, stopień trudności: umiarkowana, długość: 1500 m
 • 22 – Kaskada Jaworzyna – Szczyrk, stopień trudności: umiarkowana, długość: 1600 m
 • 23 – FIS Doliny – Szczyrk stacja dolna, stopień trudności: trudna, długość: 800 m
 • 23-22 – FIS Skrzyczne-Grzebień-Kaskada-Jaworzyna, stopień trudności: umiarkowana, długość: 1600

To wyjątkowo piękne trasy, na których szusuje się z ogromną przyjemnością!

 

Beskid Sport Arena

Kierując się w stronę Szczyrk — Biła, narciarze mogą skorzystać z bogatej oferty Beskid Sport Arena. W ośrodku znajdują się 4 trasy (1-łatwa, 2-trudna, 3-bardzo trudna, 4-łatwa) o łącznej długości 3,2 kilometra. Trasa numer jeden to główna trasa o długości 1200 m, której jedną z atrakcji jest tunel pod trasą numer trzy.

Beskid Sport Arena to przede wszystkim główna, sześcioosobowa kolej linowa zwana „Beskid”, a także pojemne i bezpłatne parkingi! Poza tym ośrodek dysponuje również wyciągiem narciarskim „Sportowym” (talerz wyprzęgany) oraz wyciągiem narciarskim „Widokowy” (talerz niewyprzęgany) – idealnym dla najmłodszych. To nowoczesne orczyki, które zdecydowanie zwiększają przepustowość obiektu.

Ośrodek BSA wyposażony jest w doskonałą bazę gastronomiczną i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.  Cały obiekt wraz ze wszystkimi trasami narciarskimi jest profesjonalnie oświetlony i dostępny również wieczorną porą. BSA oznacza doskonałe miejsce zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy!

 

Szczyrk gdzie na narty? Tutaj jest pełno ośrodków i tras
źródło: beskidsportarena.pl

 

Kompleks Narciarski Biały Krzyż

Nieopodal Wisły na Przełęczy Salmopolskiej znajduje się Kompleks Narciarski Biały Krzyż. To malownicze miejsce, w którym śnieg pojawia się wyjątkowo szybko i również najdłużej cieszy turystów — zapewniając świetne warunki. Kompleks stał się rajem dla dzieci i dorosłych, rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem. Trasy są zarówno naśnieżane, jak i oświetlone. To tutaj można na spokojnie zaprzyjaźnić się z nartami. Na terenie małego ośrodka znajduje się wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” (300 m) i wyciąg talerzykowy „Bartuś” (200 m), a także przestrzeń idealna do zimowych wygłupów np. zjazd na sankach, lepienie bałwana.

 

Na narty z dziećmi w Szczyrku

W Szczyrku każdy znajdzie idealną trasę dla siebie. Zarówno dzieci, jak i dorośli oraz początkujący, a także profesjonalni narciarze. Gdzie w Szczyrku wybrać się na narty z dziećmi?

 

 • Kaimówka – Rodzinna Stacja Narciarska

Mały, kameralny, ale kompleksowy ośrodek zaprasza gości niedaleko kolei linowej Centralnego Ośrodka Sportu. Kaimówka to raj dla dzieci i wszystkich początkujących narciarzy. Znajdują się tutaj trzy wyciągi talerzykowe (Jumbo, BABYLIFT i wyciąg nr 4), a także krótkie trasy: wyczynowa, szkoleniowa, skrzata.

Na terenie ośrodka Kaimówka swoje usługi oferuje szkoła narciarska dla najmłodszych — Dimbo i instruktorzy narciarstwa dla dorosłych. Co jeszcze? Punkty małej gastronomi, wyciąg taśmowy — zaczarowany dywan, śnieżna karuzela i bezpłatny parking. Teren narciarski jest oświetlony, co umożliwia wieczorną jazdę i nocne szaleństwo np. zjazd  poduchami.

 

dzieci jeżdżą na nartach w Szczyrku
Szczyrk — trasy narciarskie dla dzieci i dorosłych

 

 • Beskidek

Poniżej Beskid Sport Arena znajduje się BESKIDEK Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy wraz z malutkim stokiem narciarskim Beskidek. To tutaj dla gości przygotowano oświetlony i naśnieżony stok oraz 80 m wyciąg talerzykowy. Ośrodek dysponuje wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską. Beskidek to idealne miejsce dla dzieci, a także osób, rozpoczynających przygodę z nartami.

 

 • Kompleks narciarski Skrzat&Krasnal

Kolejne doskonałe miejsce dla najmłodszych to oświetlona i naśnieżana trasa narciarska w Czyrnej. Kompleks narciarski Skrzat&Krasnal to dwa wyciągi: Krasnal — wyciąg wyposażony w sztuczne naśnieżanie i Skrzat — wyciąg talerzykowy. Znajduje się tutaj również szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i tor snowtubingowy, na którym można bezpiecznie i radośnie zjechać na pontonie.

 

Szczyrk, czyli liczne wyciągi i trasy o różnym stopniu trudności

W Szczyrku narciarze nigdy się nie nudzą, to pewne! Narciarska mapa miasta wygląda naprawdę imponująco. Niezależnie, gdzie odnajdziemy miejsce noclegowe, zawsze możemy liczyć, że w okolicy istnieje trasa narciarska odpowiadająca naszym umiejętnością. Teraz gdy już wiesz, gdzie na narty w Szczyrku… BAW SIĘ DOBRZE!

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *