Plan na wypad, czyli Szczyrk i co warto zobaczyć?

Plan na wypad, czyli Szczyrk i co warto zobaczyć?

Tylko jedno jest pewne: najbliższy urlop spędzisz w Szczyrku! Wiesz, że będzie fantastycznie, ale nie masz  jeszcze pojęcia, co będziesz robić. Przypuszczamy, że  w zależności od pory roku zapewne pójdziesz w góry zdobywać górskie szlaki albo poczujesz moc pozytywnej energii na stokach podczas zimowego szaleństwa. Jednak z atrakcjewszczyrku.pl dowiesz się, że możesz zdecydowanie więcej. Szczyrk co warto zobaczyć? Podpowiadamy!

 

Instrukcja obsługi po ciekawych miejscach w Szczyrku

Zanim przeczytasz artykuł, musisz o czymś wiedzieć. Szczyrk to przede wszystkim główna droga biegnąca przez całe miasto, którą tworzą ulice: Beskidzka, Myśliwska i Salmopolska. Od głównej drogi odchodzą mniejsze uliczki otoczone Beskidami. Poprowadzimy Cię przez najważniejsze atrakcje miasta, zaczynając od wjazdu do Szczyrku od strony Bielska-Białej i Buczkowic.

Większość atrakcji jest już szerzej opisana na naszym portalu.

Klikając na zielone słowo w tekście  – dowiesz się więcej. 

 

Od Szczyrk Wita do skrzyżowania na Biłą

Turystów przyjeżdżających do miasta Szczyrk Wita – atrakcyjny napis. Zjeżdżając na ul. Graniczną, a później Kolorową, warto skorzystać z oferty Stajni Eliksir. Kierując się w górę możemy pozostawić samochód na Parkingu – Centrum Przesiadkowe Skalite, aby pospacerować deptakiem, czyli ścieżką rowerowo-pieszą nad Żylicą. Po drodze mijamy Ośrodek Sportu w Szczyrku, w którym znajduje się basen, ale również stadion, korty tenisowe, boisko plażowe, czy też tężnia solankowa. Kolejną atrakcją jest kompleks skoczni Skalite, a obok skoczni również amfiteatr wraz z Muzeum Górskim.

 

W Szczyrku warto zobaczyć skocznie!
źródło: szczyrk.cos.pl

 

Naprzeciw głównej drogi znajduje się szczyrkowska perełka – Sanktuarium św. Jakuba. Nieco wyżej escape room – Chata Tajemnic. Krocząc dalej, docieramy do wyjątkowego miejsca na mapie Szczyrku, w którym zawsze tętni życie, czyli do  Placu św. Jakuba. Tutaj warto skorzystać z atrakcji przede wszystkim dla najmłodszych, ale i całej rodziny – w Szyszka Park nie brakuje radości! Następnie mijamy Urząd Miasta Szczyrk, obok którego znajduje się obelisk upamiętniający miłośnika  gór (Stanisława Hulę). Stąd można rozpocząć fantastyczną wędrówkę po szczyrkowskich szczytach.

Skręcając w stronę Szczyrk Biła, turyści najczęściej pragną dotrzeć na teren Ośrodka Narciarskiego Beskid Sport Arena. Jednak w Biłej jest jeszcze niejedno wyjątkowe miejsce. Na górskie wycieczki zaprasza Chata Wuja Toma, a na chwilę wytchnienia i modlitwy – Sanktuarium Matki Boskiej na Górce wraz z magicznym źródełkiem.

 

Idziemy dalej … do Gondoli

Główna droga od świateł w Szczyrku prowadzi do parku linowego o nazwie BeskidPark. Następnie do miejsc sztuki: BeskidartS Przestrzeń Twórcza i prywatnej Beskidzkiej Galerii Sztuki.  Kolejną większą atrakcją w mieście jest oczywiście kolejka krzesełkowa na najwyższy szczyt w okolicy, czyli Skrzyczne. Jeśli jesteś już tutaj, możesz odpocząć nad niewielkim wodospadzikiem. Nieco wyżej kolejki krzesełkowej,  cieszy najmłodszych Kaimówka – Rodzinna Stacja Narciarska.

Jadąc dalej (około 2 km), rozpoczyna się prawdziwy raj dla turystów. Najpierw coś dla początkujących – Kompleks narciarski Krasnal, a później coś dla wszystkich – ośrodek Szczyrk Mountain Resort. Tutaj każdy znajdzie atrakcje dla siebie!  Szczyrk Enduro Trails by TREK to kilka propozycji tras dla rowerzystów górskich. A ponadto jest tutaj również: kolejka gondolowa, kolejka kanapowa, orczyki i przepiękne trasy narciarskie oraz szlaki turystyczne.

 

Szczyrk co warto zobaczyć
źródło: www.szczyrkowski.pl

 

Aż do granicy Szczyrk – Wisła

Słowacki kompleks turystyczny prowadzi jeszcze wyżej! Podróżując dalej – wzdłuż głównej drogi – docieramy do  Salmopola. Tam  znajduje się kolejna kolejka kanapowa i orczyki, a także Malinów z fantastycznymi widokami! Przełęcz Salmopolska to miejsce, które wyróżniają słynne – szczyrkowskie serpentyny prowadzące na Biały Krzyż. Na granicy Szczyrku i Wisły odnajdziemy nie tylko charakterystyczny dla tego miejsca Krzyż, ale również Kompleks Narciarski Biały Krzyż i najpiękniejsze szlaki turystyczne. To stąd można dotrzeć m.in. na Malinowską Skałę lub do Jaskini Malinowskiej.

 

Co warto zobaczyć w Szczyrku? Góry!

Szczyrk przyciąga turystów przede wszystkim zapierającymi dech w piersiach górskimi widokami i wszystkimi korzyściami płynącymi z gór. Koniecznie przeczytaj: Dlaczego warto jechać w góry? 10 argumentów! Bliżej nieba można zapomnieć o problemach, czerpać energię z natury, odpocząć, a jednocześnie spalić zbędne kalorie. Najróżniejsze, malownicze  szlaki turystyczne otaczają miasto z każdej strony. Poznaj nasze propozycje  i kliknij ARTYKUŁ!

Szczyrkowskie miasteczko to przede wszystkim przestrzeń zimowego szaleństwa!  Znajdują się tutaj liczne ośrodki narciarskie, a także trasy o różnym stopniu trudności. Szczyrk to ponad 40 km tras dla narciarzy i snowboardzistów. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zobacz narciarskie możliwości -> Szczyrk – gdzie na narty?

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *