Kotarz - 974 m n.p.m.

Kotarz szczyt w Szczyrku
źródło: www.nawycieczke.pl

Kotarz to szczyt w Szczyrku w grzbiecie Baraniej Góry. Turyści, którzy pragną podziwiać Beskidy Śląskie i masyw Skrzycznego z wysokości 974 m n.p.m., swoją przygodę z Kotarzem rozpoczynają od Przełęczy Salmopolskiej. Na mapie szczyt widoczny jest między Przełęczą Salmopolską a Karkoszczonką, dokładniej nad Szczyrk-Solisko.

 

Kotarz, może coś więcej?

Stoki góry opadają ku dolinie Żylicy. Stąd rozpościerają się fantastyczne widoki na Skrzyczne i okolice. Kotarz znany jest przez mieszkańców i turystów z cudownych, rozległych polan. Hala Jaworowa zapiera dech w piersiach! Polana jest częścią dawnego terenu wypasania zwierząt, a aktualnie stanowi idealny punkt widokowy na Beskid Śląski i np. Pasmo Czantorii. Nazwa szczytu pochodzi najprawdopodobniej od kocenia się owiec – narodzin młodych. A może Kotarz oznacza słowo chotár, czyli ‘granicę wyznaczającą ten obszar’? Po Szczyrku krążą różne pogłoski…

 

Czerwony Szlak na szczyt Kotarz

Z Białego Krzyża na Kotarz jest około 3 km w jedną stronę. Bez problemu można tutaj przedostać się o każdej porze roku. Koniecznie zobacz propozycję szlaku turystycznego od atrakcjewszczyrku.pl:

Innymi trasami, z którymi podbijemy szczyt jest czerwony szlak z Siodła pod Klimczokiem lub niebieski z Brennej.

To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na fantastyczne walory przyrodnicze. Góra należy do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego i stanowi fragment południowego korytarza ekologicznego.  Na szczycie Kotarza postawiono kamienny Ołtarz Europejski, który tworzą surowce/kamienie z najróżniejszych krajów świata. Zgromadzono tutaj setki kamieni nie tylko z Europy, ale i różnych kontynentów oraz bardzo ciekawych miejsc (kamień z Mount Everestu, kamień z ruin World Trade Center, meteoryt z Meteor Crater w Arizonie!).

W górach człowiek jest jeszcze bliżej Boga.

To właśnie na tym ołtarzu odprawiane są nabożeństwa w intencji pomyślności Europy. Pierwsze uroczyste modlitwy odmówiono 28 września 2008 roku. Szczyt Kotarz to miejsce warte odwiedzenia nie tylko ze względu na zachwycające widoki, ale również niepowtarzalną możliwość modlitwy i zadumy w górskim klimacie.

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd