Kotarz szczyt - 974 m n.p.m.

Kotarz szczyt w Szczyrku
Kotarz szczyt w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Kotarz to szczyt w Szczyrku w grzbiecie Baraniej Góry. Większość źródeł łączy to miejsce z Baranią, chociaż można spotkać się z informacją, że szczyt leży w grzbiecie Beskidu Węgierskiego, które  jest „przedłużeniem na północ Pasma Baraniej Góry”. Turyści, którzy pragną podziwiać Beskidy Śląskie i masyw Skrzycznego z wysokości 974 m n.p.m., swoją przygodę z Kotarzem najczęściej rozpoczynają od Przełęczy Salmopolskiej. Punkt na górskiej mapie widnieje między Przełęczą Salmopolską a Karkoszczonką, dokładniej nad Szczyrk-Solisko.

 

Kotarz, może coś więcej?

Stoki góry opadają ku dolinie Żylicy. Stąd rozpościerają się fantastyczne widoki na Skrzyczne i okolice. Kotarz znany jest przez mieszkańców i turystów z cudownych, rozległych polan. Hala Jaworowa zapiera dech w piersiach! Polana jest częścią dawnego terenu wypasania zwierząt, a aktualnie stanowi idealny punkt widokowy na Beskid Śląski. Nazwa szczytu pochodzi najprawdopodobniej od kocenia się owiec – narodzin młodych. A może Kotarz oznacza słowo chotár, czyli „granicę wyznaczającą ten obszar”? Po Szczyrku krążą różne górskie legendy…

 

Czerwony szlak na Kotarz szczyt

Z Białego Krzyża na Kotarz ciągnie się szlak na około 3 km w jedną stronę. Bez problemu można tutaj przedostać się o każdej porze roku, nawet z najmłodszymi turystami. Koniecznie zobacz propozycję szlaku turystycznego od atrakcjewszczyrku.pl: z Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem na Kotarz. W tym bajecznym kierunku prowadzi również czerwony szlak z Siodła pod Klimczokiem lub niebieski z Brennej.

To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na fantastyczne walory przyrodnicze. Góra należy do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego i stanowi fragment południowego korytarza ekologicznego.  Na szczycie Kotarza postawiono kamienny Ołtarz Europejski, który tworzą surowce/kamienie z najróżniejszych krajów świata. Zgromadzono tutaj kamienie nie tylko z Europy, ale i różnych kontynentów oraz bardzo ciekawych miejsc (kamień z Mount Everestu, kamień z ruin World Trade Center, meteoryt z Meteor Crater w Arizonie!). To właśnie na tym ołtarzu odprawiane są nabożeństwa w intencji pomyślności Europy. Pierwsze uroczyste modlitwy odmówiono 28 września 2008 roku.

W górach człowiek jest jeszcze bliżej Boga.

 

Dlaczego jeszcze warto zdobyć Kotarz?

Na szczycie Kotarza znajduje się drewniany – osłonięty domek, który chroni przed niekorzystną pogodą, a nieco niżej uwielbiany przez mieszkańców i turystów Piknik Bar Kotarz. Przystań na szlaku przyciąga zapachami pieczonej kiełbaski, smakiem zimnego piwa, smakołykami i przestrzenią, gdzie można na chwilę się zatrzymać, zapominając o codzienności. Punkt gastronomiczny czynny jest zwykle od majówki do połowy października (ale wszystko zależy od pogody – warto śledzić bar na FB). Z  hali zachwyca widok na masyw Skrzycznego.

 

Galeria Kotarz szczyt Szczyrk

Kotarz Szczyt - 1
Kotarz Szczyt – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Kotarz Szczyt - 2
Kotarz Szczyt – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Szczyt Kotarz - 1
Szczyt Kotarz – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Szczyt Kotarz - 2
Szczyt Kotarz – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd