Z Przełęczy Salmopolskiej na Kotarz

 

Kotarz (974 m n.p.m.) to najwyższy szczyt na trasie Przełęcz Salmopolska – Przełęcz Karkoszczonka, a jednocześnie miejsce, do którego podążają turyści, aby po prostu… odpocząć!  Trasa Biały Krzyż – Kotarz to około 3 kilometry w jedną stronę. Taki dystans można pokonać w 1 godzinę i 30 minut. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Odcinek stanowi fantastyczną opcję na bezpieczną wycieczkę również w zimowym klimacie.

 

Parking na Przełęczy Salmopolskiej!

Samochód parkujemy na Przełęczy Salmopolskiej i kierujemy się nieopodal kompleksu narciarskiego Biały Krzyż w leśną ścieżkę. Czerwony szlak odsłania przed turystami najpiękniejsze walory górskiego lasu.  W połowie trasy mijamy szczyt Grabowa (907 m n.p.m.) określany jako dłuższy, prawie zupełnie płaski i zalesiony odcinek głównego grzbietu Beskidu Śląskiego. To miejsce z fantastyczną panoramą na Beskidy. Z Grabowej, górski „kierunkowskaz” wskazuje na: Przełęcz Karkoszczonkę (2 godziny i 15 minut), Klimczok (3 godziny i 25 minut) i nasz punkt docelowy Kotarz.  Pozostało zaledwie 40 minut! Szlak opada w dół, a widoki rozpościerają się na Halę Jaworową.

 

Chata Grabowa
źródło: podhalanka.pl

 

W górę przez leśną drogę na Kotarz

Podążamy cały czas leśną trasą, która tym razem pnie się w górę. W oddali widać szczyt Skrzycznego.  Następnie docieramy do tabliczki Pod Kotarzem, a po 300 metrach jesteśmy na szczycie Kotarz. W sezonie letnim turyści mogą skorzystać tutaj z mega miejscówki – Piknik – Bar Kotarz. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym miejscu? Zobacz: KOTARZ!   Samochód pozostawiliśmy na Białym Krzyżu, dlatego po odpoczynku wracamy tą samą trasą.

 

Nie niebieski szlak z Przełęczy Sampolskiej na Kotarz?

To może niebieski szlak na Klimczok przez osiedle Podmagura!