W Szczyrku przy głównej drodze są tylko jedne światła. Skręcając na światłach w prawo (jadąc ze strony Bielska) kierujemy się do Biłej. Na samym szczycie zniesienia dojedziemy/dojdziemy do pętli autobusowej i parkingu, z którego można ruszyć w kierunku Chaty Wuja Toma. 

 

Gdzie ta Chata Wuja Toma?

Szlak Szczyrk Biła — Przełęcz Karkoszczonka (729 m n. p. m.) oznakowany jest kolorem żółtym. To fantastyczny odcinek na rodzinny spacer z dziećmi: krótki, niezbyt stromy i wśród cudownej, górskiej natury. Na trasie niejednokrotnie widać odważnych 5-latków.  Dojście do miejsca docelowego zajmuje do 30 minut dla osób dorosłych, a około godziny dla rodzin z dziećmi. Z Przełęczy Karkoszczonka położonej między Beskidem na południu a Trzema Kopcami na północ rozciąga się przepiękna panorama na Klimczok, Skrzyczne i Skalite.

Chata Wuja Toma to zawsze idealne miejsce na odpoczynek. W drewnianej, góralskiej chatce można nie tylko zjeść, wypić, ale również przenocować. Obok prywatnego schroniska znajduje się polanka — urokliwe miejsce na piknik.

 

Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonki
Źródło: mapio.net

 

Nie trasa: Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka i Chata Wuja Toma?

To może Szlak im. Stanisława Huli – górska droga dookoła Szczyrku.