Szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne

 

Mamy dla Was kolejną propozycję na górską wycieczkę – Szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne. Tym razem przygodę rozpoczynamy od Szczyrku w okolicach kolejki krzesełkowej na Skrzyczne. Tutaj warto pozostawić swój pojazd na jednym z parkingów i udać się na przystanek PKS Szczyrk – Skrzyczne w kierunku Białego Krzyża (nieco powyżej sklepu Delikatesy Centrum). Autobusem dojeżdżamy do ostatniego przystanku, czyli Przełęczy Salmopolskiej, z której rozpoczynamy wędrówkę.

 

Z Przełęczy czerwonym szlakiem

Trasa to połączenie szlaku czerwonego z zielonym. Oznacza propozycję niezwykle urozmaiconą o niesamowitych widokach! Z Przełęczy Salmpolskiej kierujemy się czerwonym szlakiem w stronę Jaskini Malinowskiej. Trasa z samego początku pnie się w górę. Nie jest najłatwiejsza, ale prowadzi w stronę miejsca, które z całego serca polecamy odwiedzić. Ciemna, wilgotna, tajemnicza i piękna oto kamienna przestrzeń,  czyli Jaskinia Malinowska, obok której ciężko przejść obojętnie.

Dalej trasa zaprasza turystów na obowiązkowy punkt widokowy na górskiej mapie Szczyrku  – Malinowską Skałę! Z Jaskini na charakterystyczną skałkę prowadzi malownicza natura. To tutaj widok  Beskidów Śląskich zachwyca niewyobrażalnym pięknem.

 

szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne
źródło: magazynnaszczycie.pl

 

Zielonym szlakiem na Skrzyczne

Z zwornikowego szczytu prowadzi zielona, spokojna, widokowa trasa w stronę Hali Skrzyczeńskiej, a następnie w kierunku Zbójnickiej Kopy. Docelowym punktem wycieczki jest najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli oczywiście Skrzyczne. Na 1257 m n.p.m. warto zatrzymać się w Schronisku PTTK Skrzyczne i wyjść na wieżę widokową, z której rozpościera się panorama nie tylko na Szczyrk, ale również Żywiec, a nawet Tatry.

Po 11 km marszu, czyli około 3-4 godzinach wędrówki możemy zejść pieszo ze szczytu Skrzycznego albo zjechać dwuetapową kolejką do głównej drogi miasta. Polecamy drugą opcję jako kolejną atrakcję. Z kolejki widoki zapierają dech w piersiach (oczywiście przy dobrej widoczności). Dolna stacja kolejki na Skrzyczne znajduje się nieopodal Waszego samochodu. Stąd możecie jechać dalej… podbijać Szczyrk!

 

Nie szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne?

To może żółty szlak na Małe Skrzyczne!