Malinowska Skała - 1152 m n.p.m.

Malinowska Skała w Szczyrku
Malinowska Skała w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Malinowska Skała to  malowniczy szczyt, który znajduje się w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Miejsce przyciąga turystów, ponieważ zachwyca fantastycznymi widokami i niepowtarzalnym kształtem urokliwej skały. Tutaj można poczuć, co oznacza „piękno chwili”. Nie bez powodu Malinowska Skała nazywana jest charakterystycznym symbolem Beskidu Śląskiego.

Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie —Walery Goetel.

 

Jak dotrzeć na Malinowską Skałę ze Szczyrku?

Na Malinowską Skałę ciągnie szlak ze Skrzycznego. Podbój charakterystycznego szczytu można rozpocząć wyjeżdżając kolejką krzesełkową na Jaworzynę, a następnie na Skrzyczne. Z najwyższego punktu w Beskidzie Śląskim do Malinowskiej Skały jest 4,4 km, czyli około 1 h 19 min pieszej, górskiej wędrówki. To zielona trasa, idealna dla rodzin z dziećmi.

A może wycieczka z  Przełęczy Salmopolskiej? Szlak czerwony prowadzi przez 4 km i jest najkrótszą drogą do masywu, obok którego nie sposób przejść obojętnie! Trasa uznawana jest za  znacznie trudniejszą niż ze stoku Skrzycznego, równie  piękną, lecz polecaną osobom dorosłym. Zobacz więcej: Szlak na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej.

Zwornikowy szczyt znajduje się na różnych  szczyrkowskich trasach. Na stronie portalu polecamy w szczególny sposób  szlak im. Stanisława Huli. To trasa dla wytrwałych – zdecydowanie najdłuższa w mieście – niezwykle piękna, która pozwala poznać Szczyrk z każdej strony!

 

Malinowska Skała — szczyt i wychodnia

Malinowska Skała to obowiązkowe miejsce na górskiej mapie Szczyrku. Szczyt osiąga 1152 m n.p.m. i znajduje się w głównym grzbiecie Baraniej Góry. Grzbiety biegną w stronę: Skrzycznego, Baraniej Góry, Przełęczy Salmopolskiej, Kościelca.

Charakterystyczny punkt tego miejsca znajduje się 60 m na północ od szczytu. To  wychodnia skalna w kształcie ambony o wysokości 5 m i długości około 13 m.  Boisz się, że nie zauważysz wychodni? Niemożliwe, bo znajduje się bardzo blisko szlaku. Na skale występują ciekawe formy wietrzenia np. szczeliny, nisza, spękania. To urokliwa skała w otoczeniu, na której każdy turysta robi sobie pamiątkowe zdjęcie z Beskidów Śląskich. Wychodnia skalna na Malinowskiej Skale przypomina formację znaną z produkcji kinowej Król Lew”. Sprawdź i koniecznie daj znać, czy również tak twierdzisz.

 

Co widać z Malinowskiej Skały?

Z naturalnej atrakcji rozpościerają się fantastyczne widoki, które na długo zapadają w pamięci. Przy dobrej widoczności, gdy zdobędziesz szczyt Malinowskiej Skały,  zobaczysz:

 • Skrzyczne,
 • Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie,
 • Babią Górę,
 • Pilsko,
 • Baranią Górę.

 

Dodatkowe informacje o wychodni skalnej

Skała podobnie jak  Malinów i Przełęcz Salmopolska zbudowana jest ze zlepieńców kwarcowych, czyli grubo-kruchowej, litej skały osadowej, którą tworzą okruchy łupków mikowych, a także granitów. Zlepieniec występuje wyłącznie w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Śląsko-Morawskim. W strukturze widoczny jest  również kwarc, skała magmowa i metamorficzna. W  stokach góry odkryto mega atrakcję, czyli  Jaskinię Malinowską udostępnioną do samodzielnego zwiedzania. Charakterystyczna wychodnia skalna od 1997 roku cieszy się mianem pomnika przyrody nieożywionej, dlatego właśnie tutaj należy zachować szczególną ostrożność.

Na Malinowskiej Skale często bywa dużo turystów. Jeżeli zależy nam, aby poznać każdy centymetr tego miejsca, lepiej  na beskidzką perełkę przybyć w środku tygodnia i poza wysokim sezonem turystycznym.

 

Legenda związana z Malinowską Skałą o diabelskim kamieniu

Czy wiesz, że niektórzy nazywają Malinowską Skałę diabelskim kamieniem? Wszystko za sprawą legendy. Właśnie w tym miejscu szczyrkowscy gazdowie zapragnęli wybudować murowany młyn. Praca okazała się bardzo trudna ze względu na wysokie położenie miejsca,  a wręcz niewykonalna.

Nagle w okolicy pojawił się diabeł, który zaoferował, że wybuduje młyn w zamian za „po dwie dusze z pobliskich osad”. Warunek był jeszcze jeden: żaden piejący kogut nie może przeszkodzić mu w budowie. Pakt został podpisany, a wszystkie koguty nakazano zabić.

Pewna starsza kobieta tak kochała swojego koguta, że mimo nakazu, zachowała zwierzę przy życiu. Gdy diabeł dźwigał potężny kamień, a kogut głośno zapiał, dusza nieczysta opuściła głaz i od tej pory diabelski kamień stał się nazwą tego miejsca.

 

13 powodów, dla których turyści polecają Malinowską Skałę! 

Obok Skrzycznego to właśnie Malinowska Skała cieszy się największą popularnością wśród turystów. To niewątpliwie atrakcja turystyczna, która zapiera dech w piersiach. Dlaczego odwiedzający Szczyrk polecają magiczną skałkę?

 1. Bardzo urokliwe miejsce.
 2. Niesamowita panorama na Beskidy, Tatry i Babią Górę.
 3. Tutaj zdjęcia zawsze wychodzą perfekcyjnie!
 4. Fantastyczna trasa do pokonania rowerem.
 5. Perła w Beskidzie Śląskim.
 6. Szlak na Malinowską Skałę przyjazny rodzinom z dziećmi i psom.
 7. Nietuzinkowa forma skalna, która rozbudza wyobraźnie.
 8. Świetne miejsce na odpoczynek w naturalnym otoczeniu o każdej porze roku.
 9. Punkt widokowy przypomina scenerię z bajki Króla Lwa.
 10. Doskonała propozycja na niedzielny wypad.
 11. To teren, który przecinają liczne szlaki turystyczne.
 12. Obok Malinowskiej Skały znajduje się niewielki, całoroczny staw –- rzadka atrakcja w Beskidach.
 13. Po prostu piękne miejsce, warte odwiedzenia!

 

Galeria Malinowska Skała Szczyrk

Malinowska Skała 1
Malinowska Skała – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Malinowska Skała - 2
Malinowska Skała – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Malinowska Skała - 3
Malinowska Skała – 3 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Malinowska Skała - 4
Malinowska Skała – 4 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Malinowska Skała - 5
Malinowska Skała – 5 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Malinowska Skała - 6
Malinowska Skała – 6 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd