Malinowska Skała - 1152 m n.p.m.

Malinowska Skała w Szczyrku
źródło: podroze.onet.pl

O Malinowskiej Skale głośno jest w całych Beskidach! To malowniczy szczyt, który znajduje się na głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Miejsce przyciąga turystów, ponieważ zachwyca fantastycznymi widokami oraz niepowtarzalnymi zachodami i wschodami słońca. Malinowska Skała jest cudowna, a także unikatowa i dlatego uważana za najpiękniejszy symbol Beskidu Śląskiego.

Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie. (Walery Goetel).

Jak dotrzeć na Malinowską Skałę ze Szczyrku?

Na Malinowską Skałę ciągnie szlak ze Skrzycznego. Podbój charakterystycznego szczytu można rozpocząć wyjeżdżając kolejką krzesełkową na Jaworzynę, a następnie na Skrzyczne. Z najwyższego punktu w Beskidzie Śląskim do Malinowskiej Skały jest 4,4 km, czyli około 1 h 19 min pieszej, górskiej wędrówki. To zielona trasa  idealna dla rodzin z dziećmi.

Inną opcją jest szlak z Przełęczy Salmopolskiej. Cały szlak czerwony ma niecałe 4 km i jest najkrótszą drogą do masywu, obok którego nie sposób przejść obojętnie! Trasa znacznie trudniejsza niż ze stoku Skrzycznego, ale przepiękna i  polecana osobom dorosłym.

Szlak na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej

Zwornikowy szczyt znajduje się na różnorodnych, szczyrkowskich trasach. Na atrakcjewszczyrku.pl szczególnie polecamy szlak im. Stanisława Huli. To trasa dla wytrwałych – najdłuższa w mieście. Niezwykle piękna, która pozwala poznać Szczyrk z każdej strony!

 

Malinowska Skała — szczyt i wychodnia

Malinowska Skała to obowiązkowe miejsce na górskiej mapie Szczyrku. Szczyt osiąga 1152 m n.p.m. i znajduje się w głównym grzbiecie Baraniej Góry. Grzbiety szczytu biegną w stronę Skrzycznego, Baraniej Góry, Przełęczy Salmopolskiej, Kościelca.

60 m na północ od szczytu można zlokalizować  najbardziej charakterystyczny punkt tego miejsca.   To  wychodnia skalna w kształcie ambony o wysokości 5 m i długości około 13 m.  Boisz się, że nie zauważysz wychodni? To niemożliwe, bo znajduje się bardzo blisko szlaku. Na skale występują ciekawe formy wietrzenia np. szczeliny, nisza, spękania. To urokliwa skała w otoczeniu, której każdy turysta robi sobie pamiątkowe zdjęcie z Beskidów Śląskich. Wychodnia Skalna na Malinowskiej Skale przypomina formację znaną z produkcji kinowej Król Lew. Czy Tobie również?

Co widać z tej wyjątkowej, naturalnej atrakcji? Fantastyczne widoki, które na długo zapadają w pamięci. Gdy zdobędziesz szczyt Malinowskiej Skały, zobaczysz:

 • Skrzyczne,
 • Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie,
 • Babią Górę,
 • Pilsko,
 • Baranią Górę.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o wychodni skalnej?

Jesteś głodnym wiedzy o Malinowskiej Skale? Wcale nas to nie dziwi! Malinowska Skała to szczyt zwornikowy. Skała podobnie jak Malinów i Przełęcz Salmopolska zbudowana jest ze zlepieńców kwarcowych — grubo-kruchowej, litej skały osadowej, którą tworzą okruchy łupków mikowych i granitów. Zlepieniec występuje wyłącznie w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko-Morawskim. W strukturze widoczne są również otoczaki kwarcu, skał magmowych i metamorficznych. W  stokach góry odkryto mega atrakcje – Jaskinę Malinowską udostępnioną do samodzielnego zwiedzania.

Charakterystyczna wychodnia skalna od 1997 roku cieszy się mianem pomnika przyrody nieożywionej, dlatego należy zachować tutaj szczególną ostrożność! Na Malinowskiej Skale często bywa dużo turystów. Jeżeli zależy nam, aby poznać każdy centymetr tego miejsca, lepiej przybyć na beskidzką perełkę w środku tygodnia i poza wysokim sezonem turystycznym.

 

Legenda o Diabelskim kamieniu

Czy wiesz, że niektórzy nazywają Malinowską Skałę diabelskim kamieniem? Wszystko za sprawą legendy o gazdach, którzy zapragnęli w tym miejscu wybudować murowany młyn. Praca okazała się bardzo trudna (ze względu na wysokie położenie miejsca!), a wręcz niewykonalna. Nagle w okolicy pojawił się diabeł, który zaoferował, że wybuduje młyn w zamian za po dwie dusze z pobliskich osad. Warunek był jeszcze jeden! Żaden piejący kogut nie może przeszkodzić mu w budowie.

Pakt został podpisany, a wszystkie koguty nakazano zabić. Pewna starsza kobieta tak kochała swojego koguta, że mimo nakazu, zachowała zwierze przy życiu. Gdy diabeł dźwigał potężny kamień, a kogut głośno zapiał, dusza nieczysta opuściła głaz i od tej pory diabelski kamień stał się nazwą tego miejsca.

 

13 powodów, dla których turyści polecają Malinowską Skałę! 

Obok Skrzycznego to właśnie Malinowska Skała cieszy się największą popularnością wśród turystów. To niewątpliwie atrakcja turystyczna, która zapiera dech w piersiach. Dlaczego odwiedzający Szczyrk polecają magiczną skałkę?

 1. Bardzo urokliwe miejsce.
 2. Niesamowita panorama na Beskidy, Tatry i Babią Górę.
 3. Tutaj zdjęcia zawsze wychodzą perfekcyjnie!
 4. Fantastyczna trasa do pokonania rowerem.
 5. Perła w Beskidzie Śląskim.
 6. Szlak na Malinowską Skałę przyjazny rodzinom z dziećmi i psom.
 7. Nietuzinkowa forma skalna, która rozbudza wyobraźnie.
 8. Świetne miejsce na odpoczynek w naturalnym otoczeniu o każdej porze roku.
 9. Punkt widokowy przypomina scenerię z bajki Króla Lwa.
 10. Doskonała propozycja na niedzielny wypad.
 11. To teren, który przecinają liczne szlaki turystyczne.
 12. Obok Malinowskiej Skały znajduje się niewielki, całoroczny staw – rzadka atrakcja w Beskidach.
 13. Po prostu piękne miejsce, warte odwiedzenia!

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd