Zbójnicka Kopa - Jaworzyna

 

Nie każda trasa w Szczyrku przeznaczona jest dla małych dzieci. Jednak liczne kolejki sprawiają, że góry można poczuć i to niekoniecznie pokonując kilometry. Oto fantastyczna propozycja dla rodzin z pociechami i zwierzętami. Łącznie trzy kolejki i niezapomniane widoki na całe miasteczko.

 

Szczyrk - kolejka gondolowa
Szczyrk – kolejka gondolowa

 

Punkt startowy: parking pod gondolą

Bezpłatny parking pod gondolą znajduje się przy ulicy Salmopolskiej 53B. Bilety na kolejkę można kupić zarówno online, jak i w kasach stacjonarnych. Najpierw wyjeżdżamy czarno – złotymi wagonikami na Halę Skrzyczeńską. Już tam warto na chwilę się zatrzymać, bo położona na wysokości ok. 1000 m n.p.m. hala to raj dla miłośników relaksu w górach. Znajduje się tutaj: restauracja Kuflonka, zbiornik wodny, który warto zobaczyć, trasa rowerowa Loop 1 czy też największy w Polsce dzwonek pasterski.

 

Szczyrk - Hala Skrzyczeńska
Szczyrk – Hala Skrzyczeńska

 

Z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę

Na hali znajduje się kolejna, tym razem krzesełkowa kolejka na Zbójnicką Kopę. Warto pamiętać, że infrastruktura turystyczna należy do ośrodka Szczyrk Mountain Resort. Kopa osiąga 1205 m n.p.m. Legendy głoszą, że dawniej właśnie w tym miejscu budowano zbójnickie kryjówki.

 

Szczyrk - kolej na Zbójnicką Kopę
Szczyrk – kolej na Zbójnicką Kopę

 

Stąd można ruszyć na Skrzyczne, ale z dziećmi polecamy skierować się w dół – malowniczą trasą w stronę Jaworzyny. To propozycja zdecydowanie mniej oblegana, spokojna, rekreacyjna i oferująca widoki, które na długo pozostają w pamięci. W niecałą godzinkę będziemy przy kolejce krzesełkowej Jaworzyna.

 

Samochód pod gondolą? Pieszo lub autobusem

Z Jaworzyny można przejść pieszo do głównej drogi miasta, ale można również skorzystać z kolejki krzesełkowej. Zjazd w dół stanowi kolejną atrakcję w Szczyrku dla najmłodszych. Co, gdy dojedziemy do dolnej stacji? Możliwości są dwie i zależą od sił małych podróżników.

Jeżeli pozostawiliśmy samochód na parkingu pod gondolą, to dzieli nas od niego około 2 km, czyli niecałe 30 minut drogi. W stronę parkingu kursuje również autobus (Komunikacja Beskidzka), którym błyskawicznie można  pokonać dwa przystanki.

 

 

Szukasz innej propozycji? To może: Pętla Szczyrkowska.