Jak osiągać cele? Poznaj 20 najskuteczniejszych porad

Jak osiągać cele? Poznaj 20 najskuteczniejszych porad

Marzymy o tym, aby każdego dnia wiedzieć, jak osiągać cele. Czasami są to pragnienia, do których dążymy całe życie. Bywa również tak, że nasze cele są na wyciągnięcie ręki. Cassandra Clare napisała:

“Tylko ludzie pozbawieni celu są nieszczęśliwi”.

Zamierzenia, które chcemy zrealizować, pozwalają rozbudzić drzemiący w nas potencjał. Cele sprawiają, że pragniemy działać i pokonywać przeszkody. Przeczytaj 20 sprawdzonych rad, jak dosięgnąć po pragnienia. To naprawdę działa!

 

1. Odszukaj swój własny cel i dokładnie go sprecyzuj

To, co wydaje się na pozór proste, wcale takie nie jest. Jaki jest Twój cel i czy on jest naprawdę Twój? Często okazuje się, że nazywamy „naszym pragnieniem” – pragnienie drugiej połówki, dzieci lub przyjaciół. My chcemy uszczęśliwiać, stawiając sobie za główny cel zadowolenie z życia innych.

Dlatego warto odszukać „coś” najważniejszego dla siebie. Nie dla wszystkich wokół! To Twój czas, aby skupić się na własnej myśli, ubrać wygodne buty i podążać za marzeniami. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprecyzować swój plan. Być może jeszcze tego nie wiesz, ale ponad połowa celów nie zostaje urzeczywistniona, ponieważ określana jest w sposób zbyt ogólny.

Chcesz schudnąć? Doskonale, ale powiedz ile. Pragniesz regularnie trenować? Dobrze, ale napisz, co konkretnie. Planujesz wyjść na Mount Everest? To określ swój cel w podobny sposób: Wiosną 2024 wyjdę na najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest z najlepszym przyjacielem. Samo słowo „góra” nie wystarczy.

 

2. Motywacja to najlepszy sposób, aby osiągać swoje cele

Bez motywacji nie zdobędziesz celu i odwrotnie. Gdy nie masz celu to i pewnie nie masz motywacji. Cel to nasza potrzeba, a motywacja to stan gotowości do konkretnych działań, czyli takich, które przybliżają nas do spełnienia marzeń. Dlatego radą w dążeniu do realizacji pragnień jest odnalezienie własnej motywacji. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Dla kogo chciałabyś osiągnąć cel?
  • Co zmieni się w Twoim życiu, gdy zaspokoisz pragnienie?
  • Kto lub co będzie dla Ciebie największą motywacją w dążeniu do celu?

Warto poszukać swojej motywacji w ludziach, wydarzeniach, miejscach, obrazkach, czy cytatach. Różnimy się od siebie. Dla każdego z nas inspiracją będzie coś innego. Odkrycie najmocniejszego motywatora, pomoże Ci osiągnąć wszystko, czego pragniesz.

 

3. Metoda SMART efektywnie przybliża do celu

Czy słyszałaś kiedyś o metodzie SMART?  Metoda okazała się sprytnym sposobem na efektywne działania. Słowo Smart z angielskiego oznacza Bystry. Taki właśnie musi być Twój cel. Jeżeli chcesz skorzystać ze skutecznej rady na osiąganie sukcesów każdego dnia, to wg metody SMART Twój cel musi być:

  • Sprecyzowany – dokładny, niepozostawiający wątpliwości. Opisz swój cel w każdym detalu. Nie pozostawiaj miejsca na brak precyzji. Jeżeli jeszcze posiadasz jakiekolwiek obiekcje, zlikwiduj je, zanim rozpoczniesz realizację swojego planu.
  • Mierzalny – dający się określić. Twój cel musi przybrać formę wartości. 5 kilogramów, 12 miesięcy, 50 kartek itd. W ten sposób będziesz  kontrolować, czy realizujesz pragnienie w 100%. A może mylnie sądzisz, że cel został ukończony?
  • Atrakcyjny – godny realizacji. Twoja koncepcja musi być ekscytująca. Najlepiej, aby cel wywoływał  ogrom emocji, bo to rodzi siłę do działania. Nudne cele umierają w sposób naturalny tak szybko, jak szybko je wymyślamy.
  • Realistyczny – osiągalny. Nie wybieraj celów łatwych. Wybierz takie, które będą od Ciebie wymagały nowych umiejętności, większej wiedzy, zaangażowania. Pamiętaj jednak o swoich możliwościach. Realizacja realistycznych marzeń wymagających wysiłku, sprawia najwięcej radości.
  • Terminowy – zakończony w konkretnym czasie. Musisz wiedzieć, ile masz czasu, aby ziścić marzenie.
    Kierując się powyższą zasadą, urzeczywistnisz swoje cele.

 

Metoda Smart to odpowiedź na pytanie: jak osiągać cele?
Metoda okazała się sprytnym sposobem na efektywne działania. / fot. Canva

 

4. Wyznacz hierarchię i plan działania

Dlaczego nie realizujemy tak wielu celów?  Dlatego, że tak wiele z nich rywalizuje ze sobą. Konkuruje o miano najważniejszego. Badania podpowiadają, że efektywnie jesteśmy w stanie dążyć do realizacji 10-15 celów w tym samym czasie. Spośród wszystkich pragnień musimy odnaleźć jednak najważniejszy cel. Sprawić, aby stał się priorytetem. Dążyć do niego w pierwszej kolejności. Tylko w ten sposób uda nam się zrealizować swoje cele krok po kroku, zapominając o porażkach z przeszłości.

 

5. Nie przejmuj się opinią innych

Często w życiu jest tak, że każdy wie lepiej od nas. Nie tylko w kwestii swojego życia, ale również naszego. “Tak robisz niewłaściwie”, “Powinnaś iść tą stroną, a nie tamtą”, “Gdybym był na Twoim miejscu, to nigdy bym tak nie zrobił…”. Ile razy słyszymy podobne wskazówki? Każdy chciałby wykreować Twoje życie albo chociaż mieć na niego ogromny wpływ. Ludzką naturą jest ciągłe doradzanie innym.

Jeżeli chcemy osiągać swoje cele każdego dnia, pamiętajmy o ważnej zasadzie: każdy ma swoje życie i ma prawo dokonywać własnych wyborów. Słuchaj tego, co podpowiada Ci serce i kieruj się własnymi doświadczeniami. Próbuj, przyjmuj z pokorą porażki i cały czas dąż do celu. Nie przejmuj się tym, co powiedzą inni. Cudownie jest osiągać pragnienia swoimi sposobami!

 

6. Znajdź swoją inspirację i podążaj za marzeniami

To, że zdanie innych nie powinno być dla nas najważniejsze to jedno. Warto jednak znaleźć inspirację w dążeniu do swojego celu. Odszukaj kogoś, kto osiągnął podobny sukces, do którego Ty dopiero dążysz. Może ktoś z rodziny albo ze świata telewizji? Może ta osoba żyje jeszcze na tym świecie albo odeszła pozostawiając spełnione marzenia? Kiedy znajdziesz swoje “natchnienie” droga do celu wyda się prostsza. Otoczeni wskazówkami, inspirującymi wydarzeniami i słowami szybko osiągniemy wyczekiwany sukces. Pamiętaj, to nie musi być jedna osoba, czy jedno słowo. Każdy Twój cel może posiadać inną inspirację.

 

7. Osiągnij wybrany cel będąc pewnym siebie człowiekiem

Pewność siebie to cecha, która pozwala zdobywać szczyty gór. Gdy nie wierzymy we własne możliwości, nie jesteśmy w stanie osiągać celów. Spójrz rano w odbicie w lustrze i nie wstydź się powiedzieć na głos: „Mogę wszystko”. Pamiętaj, że pewności siebie można się nauczyć. Nie każdy rodzi się od razu taką osobą, jaką kiedyś chciałby być. Uświadomienie sobie swoich mocnych stron w pierwszej kolejności pozwoli wyznaczyć Ci cel. Taka postawa to już połowa sukcesu do poczucia, jak to jest poczuć spełnienie.

 

Człowiek, który wszystko może!
Spójrz rano w odbicie w lustrze i nie wstydź się powiedzieć na głos: „Mogę wszystko”. / fot. Canva

 

8. Najważniejsza rada w osiąganiu celów – dyscyplina

Dyscyplina w podążaniu za marzeniami jest najważniejsza. Staraj się nie odpuszczać, mimo brzydkiej pogody i złego samopoczucia. Sekretem osiągnięcia zamierzonych celów jest wykonywanie konkretnych działań w konkretnym dniu! Spróbuj zamienić codzienne wyzwanie w nawyk, który będzie sprawiał jeszcze więcej satysfakcji, im trudniej było się do niego zabrać. Wiem, że nie jest to proste, ale nie poddawaj się. Bo…

“Nieważne, że idziesz powoli. Ważne, że idziesz do przodu”.

 

9. Czy liczysz kroki w podążaniu za celem? Podziel zamiar na etapy

Wszystko wymaga czasu. Nie wystarczy zrobić jednego kroku, aby spełniły się nasze marzenia. Sprawdzoną radą na przybliżenie się do celu jest jego podział na etapy. Każdy etap to mały krok do osiągnięcia ogromnego sukcesu. Jeżeli w Twojej głowie wykreował się cel, to warto zabrać kartkę papieru i odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób ten plan osiągniesz? Jeżeli cel jest złożony albo bardzo trudny, to warto podzielić go na podcele. Róbmy małe kroczki, a nie siedmiomilowe kroki. Cieszmy się z każdego drobnego sukcesu, który przybliży nas do największego pragnienia. Ważne, aby nie dać sobie wmówić, że wszystko przychodzi szybko, a jeśli za długo, to trzeba z tego zrezygnować.

 

10. Wyznacz termin realizacji swoich pragnień

Aby osiągnąć swoje cele każdego dnia, warto wyznaczyć konkretny termin ich spełnienia. Daty działają motywująco. Działamy szybciej i dokładniej kiedy wiemy, że osiągnięcie celu jest coraz bliżej. Wyznaczenie dokładnego terminu pozwoli już na początku zaplanować działania. Wiedząc, ile mamy czasu na realizację poszczególnych etapów dzielących nas od sukcesu, łatwiej nam osiągać cele.

 

11. Zlikwiduj wszystkie przeszkody, które leżą na drodze do wybranego celu

Nie pozwól, aby cokolwiek odebrało Ci możliwość osiągnięcia celu. Zawsze warto przygotować się na wszystkie możliwości, jakie mogą pojawić się w oczekiwaniu na realizacje pragnienia. Istotne są pozytywne myśli, ale nie zapominaj o gorszych scenariuszach. Mam nadzieję, że nigdy nie pojawią się w Twoim życiu. Jednak jeśli gorsze dni nadejdą, warto mieć w ręku plan. Opracuj własne sposoby na rozwiązywanie problemów. Podążając w kierunku realizacji celu, powinniśmy działać w sposób przemyślany i dokładny. Lekkomyślne decyzje nie wpływają pozytywnie na proces spełniania marzeń. Nie zapominajmy, że mamy „konkretną” drogę do osiągnięcia.

 

Indywidualny sposób na osiągnięcie celu.
Opracuj własne sposoby na rozwiązywanie problemów. / fot. Canva

 

12. Jak osiągać cele? Spraw, aby Twój cel był widoczny dla oczu

Przypominajka to jedna ze skuteczniejszych porad w dążeniu do celu każdego dnia. Jak ją wykonać? To proste! Na kartce papieru wypisz lub namaluj swoje marzenie. Zdanie bądź obrazek ustaw w okolicy łóżka. W taki sposób, aby Twój wzrok spotkał przypominajkę po przebudzeniu i przed snem. Udowodniono, że taka codzienna rutyna pozwala szybciej osiągnąć sukces. Nasza podświadomość działa, nawet jeśli w danej chwili tego nie planujemy. Może warto spróbować?

 

13. Wizualizacja to najskuteczniejszy sposób, aby osiągnąć to, czego pragniesz

Wizualizacja to metoda, dzięki której  możemy osiągnąć sukces. Myślisz, że marzenie jest nieosiągalne? Warto stworzyć w swoim umyśle żywą wizję danego celu. To naprawdę działa! Czy wiesz, że nasz mózg nie widzi większej różnicy między tym, co przeżywamy, a tym, co wykreujemy w podświadomości? Wizualizując swoje cele, angażujesz swój umysł do ponadprzeciętnej koncentracji. Pobudzasz i motywujesz mózg. Warto wspomnieć: ten sprawdzony sposób osiągania pragnień sprawia, że przyciągasz do siebie wszystko, co potrzebne do realizacji celu.

 

14. Pracuj nad emocjami

Pokonaj swój strach. Często zdarzają się sytuacje, gdy mamy cele, ale przeraża nasz strach przed niepowodzeniami. Jesteśmy przekonani, że gdy osiągniemy marzenie, będziemy szczęśliwi. Jednak nie robimy kompletnie nic, aby to się stało. Boimy się, co ludzie powiedzą. Boimy się, że droga do celu będzie za kręta albo poniesiemy za dużo strat. Zarówno fizycznych, psychicznych, jak i materialnych.

Czy chcesz osiągnąć zamierzone efekty? Jeśli tak, to świetnie! Chyba najwyższy czas, aby pokonać swoje lęki. Nie bójmy się porażek. Nikt nie powiedział, że podążanie za pragnieniem będzie proste. Kiedy staniesz twarzą w twarz ze swoim największym lękiem i wygrasz, to przed Tobą nie pojawi się już nic „niemożliwego”.

 

15. Szczęśliwi ludzie szybciej osiągają swoje marzenia

Pozytywnie nastawieni do życia ludzie mają prościej. Często osiągnięcie wybranego celu wiąże się z czasem i ciężką pracą. To wtedy zazwyczaj czujemy się bezsilni, a trud związany z podążaniem do sukcesu kojarzy się ze smutkiem i złością. Dużo osób po osiągnięciu konkretnego wyzwania, nie potrafi na chwilę się zatrzymać. Biegniemy i nie skupiamy się na tym, że droga do sukcesu może być piękna.

Szczęśliwi ludzie po prostu są wdzięczni. Widzą swoje osiągnięcia i doceniają każdy dzień. Swoim uśmiechem przyciągają do siebie pozytywnych ludzi. Jeżeli marzymy o osiąganiu celów, najpierw warto zabrać pod lupę swoje nastawienie. Nie da się spełniać marzeń w sposób przygnębiający, bez energii i radości. Szukasz sposobu na uśmiech? Koniecznie przyjedź do Szczyrku po pozytywną dawkę energii.

 

Kobieta uśmiecha się w górach.
Szczyrk – miasto radości i inspiracji.

 

16. Nie zapomnij o nagrodzie po każdym sukcesie

Największą nagrodą, kiedy już zrealizujesz  swój plan, z pewnością będzie satysfakcja z osiągniętego celu. Warto jednak pomyśleć o systematycznym nagradzaniu w trakcie wędrówki po marzenia. Nagroda nawet banalna, najdrobniejsza może stać się pozytywnym impulsem dla Twojej zaspanej motywacji.

 

17. Poszerzaj swoją wiedzę i zdobywaj dodatkowe umiejętności, aby osiągnąć zamierzone efekty

Posiadanie celu to jedno. Drugą sprawą jest osiągnięcie tego, czego pragniemy. Jeżeli cel, do którego codziennie dążymy, mimo upływających lat nie zostanie zrealizowany, to coś działa nie tak. Warto wtedy usiąść, wyciszyć się i zastanowić, czego nam brakuje. Prawdopodobnie możesz nie mieć wystarczającej wiedzy albo umiejętności, koniecznych do osiągnięcia sukcesu. Spróbuj odszukać swoje słabe punkty. Może zapiszesz się na specjalny kurs, udoskonalisz jazdę samochodem, nauczysz się wybranego języka? To doskonała pora, aby zrobić „coś”, co pozwoli zbliżyć się do spełnienia pragnień. Nauka to kolejna sprawdzona rada, jak osiągnąć wyznaczone cele.

 

18. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi i emocjami

Ludzie mają na nas ogromny wpływ i nie możemy się odizolować. Różne usposobienia otaczają nas i oddziałują na nasze samopoczucie. Dbając o realizację swoich celów pamiętajmy, jak ważne jest wsparcie pozytywnie nastawionych do świata ludzi. To bardzo ważne, bo przyjdą momenty, gdy możemy potrzebować dobrego słowa, a może przytulenia.

 

19. Czujność,  gdy pojawiają się wątpliwości

Wątpliwości to Twój największy wróg w dotarciu do celu. Kiedy już zaczniesz wędrówkę, spróbuj dotrwać do jej końca. Po to wszystko planujemy, skrupulatnie notujemy i walczymy, aby teraz odczuć tą niepohamowaną radość i dumę z sukcesu. Tak cudownie jest rozpalić i podtrzymywać w swojej głowie najpiękniejsze emocje przez cały czas podążania za marzeniami. Kiedy odczuwasz wątpliwości przypomnij sobie, jak bardzo pragniesz poznać efekty osiągnięcia konkretnego celu.

Wątpliwości pojawią się zawsze. Potrafią szybko zepsuć to, na co pracujemy przez dłuższy czas. Nie pozwól, aby pokonały Twoje chęci. Za każdym razem, gdy pojawią się w Twojej głowie wątpliwości, polecam: osiągnąć cel i sprawdzić na własnej skórze, czy miały sens.

 

Wątpliwości mogą utrudnić drogę do celu.
Wątpliwości to Twój największy wróg w dotarciu do celu. / fot. Canva

 

20. Wytrwałość, jako najważniejsza cecha w osiąganiu celów każdego dnia

“Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują” (William Feather).

Wszystko wymaga czasu. Również osiąganie celów. Nic nie dzieje się ot tak, bez: pragnień, marzeń, motywacji i codziennych starań. Rzadko pojawiają się sytuacje, gdy coś, czego zapragniemy stanie się tu i teraz. Chociaż pewnie się zdarzają. Im dłużej czekamy, tym sukces lepiej smakuje. Warto uzbroić się w wytrwałość. Wytrwałość to nasza tarcza podczas cudownej wędrówki po marzenia. To dzięki uporowi i cierpliwości, będziesz cieszyć się z urzeczywistnienia pragnień. Osiąganie celów wymaga determinacji.

 

To pragnienia, marzenia i właśnie mniejsze lub większe cele powodują, że człowiek czuje się spełniony. Nie mając określonych planów realizacji, nie mamy chęci do działań. Tkwimy w jednym i monotonnym punkcie. A przecież życie jest takie piękne! Przeczytaj również: Jak zmienić swoje życie na lepsze? Wypróbuj 12 sposobów.

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *