Kościoły w Szczyrku — czas na chwilę modlitwy i wytchnienia

Kościoły w Szczyrku — czas na chwilę modlitwy i wytchnienia

Kościoły w Szczyrku pozwalają na chwilę uciec od codzienności i przypomnieć sobie, co naprawdę w życiu jest ważne. Dla niektórych kościół to miejsce święte i obowiązkowy punkt wizyty co najmniej jeden raz w tygodniu. W innych osobach obiekty sakralne budzą ogromne zainteresowanie na myśl o wyjątkowych wnętrzach. Czasami to po prostu budynek, który stoi tak jak inne. W szczyrkowskim miasteczku są 4 kościoły, a pośród nich dwa wyniesione do rangi sanktuarium. Jest również kaplica o klimatycznym wnętrzu!

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

To znany wszystkim Kościół na Górce. Obiekt ogłoszono sanktuarium w 1994 roku. Kościół oznacza nie tylko miejsce odprawiania nabożeństw, ale również miejsce cudów – objawienia Matki Boskiej małej dziewczynce. Tutaj znajduje się sanktuarium, ośrodek rekolekcyjny, magiczne źródełko, urokliwa-kamienna grota i cudowny obraz Matki Boskiej, uroczyście otwierany wyłącznie podczas nabożeństw.

Msze Święte odprawiane są w kościele o godzinie: 7:30, 9:30, 17:00. Dodatkowa msza niedzielna o godzinie 11:30. Codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia sanktuarium zaprasza na nabożeństwo również o godzinie 11:00

Przeczytaj więcej: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

 

Kościoły w Szczyrku - Sanktuarium na Górce
źródło: szczyrksanktuarium.pl

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Piotra i Pawła to Nowy Kościół w Szczyrku. Jest przestronny i pomieści wielu wiernych. Głównie z tego powodu pełni funkcję kościoła parafialnego w szczyrkowskiej parafii. Obiekt sakralny wyróżnia skromny, ale piękny ołtarz oraz 14-niesamowitych obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa. O godzinie 12:00 każdego dnia z wieży kościelnej rozbrzmiewa cudowna melodia.

W kościele niedzielne Msze Święte odprawiane są w godzinach: 6:15, 9:45, 11:45, 20:00. Natomiast od poniedziałku do piątku o 6:30 i 19:00.

Przeczytaj więcej: Kościół Piotra i Pawła w Szczyrku

 

Sanktuarium św. Jakuba

To wyjątkowe miejsce na mapie Szczyrku, a jednocześnie fantastyczna atrakcja turystyczna. Sanktuarium św. Jakuba jest najstarszą świątynią w mieście. Drewniany kościółek wyróżnia wnętrze w stylu późnobarokowym. Barokowa ambona, chrzcielnica z 1800 roku i obrazy z 1814 robią ogromne wrażenie! Sanktuarium znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Tutaj modlitwa nabiera niepowtarzalnego znaczenia.

Msze Święte w Sanktuarium Jakubka odprawiane są w niedziele o godzinie: 8:00, 11:00, 18:00. W sobotę o: 7:00, 18:00 oraz w dni powszechne o 18:00 z wyjątkiem III piątku miesiąca.

Przeczytaj więcej: Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

 

Sanktuarium św. Jakuba
źródło: www.szczyrk.wiara.org.pl

Kościół Ewangelicki

To jedyny kościół ewangelicki w Szczyrku. Należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Białej. Obiekt sakralny zaprojektowany przez inż. Karola Gasia, wybudowano w latach 1991-1995. Kościół Ewangelicki położony jest w otoczeniu malowniczej przyrody, gdzie można odpocząć i nabrać pozytywnej energii.  Niedzielna msza święta odprawiana jest tutaj o godzinie 11:00.

Przeczytaj więcej: Kościół Ewangelicki w Szczyrku

 

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

W Salmopolu udostępniona dla wierzących, ale również dla turystów jest Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapliczka przyciąga uwagę drewnianymi, sportowymi i góralskimi akcentami. To wyjątkowo klimatyczne miejsce na modlitwę. Na ścianach można rozpoznać np. patrona turystów — Bernard z Menthon. Niedzielne Msze Święte odprawiane są w kaplicy o godzinie 8:30 i 10:30. Natomiast o godzinie 17:00 w każdy piątek.

Przeczytaj więcej: Kaplica NSPJ w Szczyrku

 

Parafia św. Jakuba Apostoła w Szczyrku
źródło: www.szczyrk.wiara.org.pl

Szczyrk i kościoły

Kościoły w Szczyrku znacząco różnią się od siebie. Każdy to inna historia, inny styl, różnorodne wnętrza. Szczyrkowianie to górale, którzy czują mocną więź z Bogiem. W niedziele ławki w kościołach są zapełnione! Proboszcz i Pastor zachęcają turystów do modlitwy w szczyrkowskich świątyniach.

Modlitwa jest zawsze właściwą odpowiedzią, nawet jeśli nie zawsze jest odpowiedzią pełną. (Paul Johnson)

About Author

Karolina Hartman

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *