Biały Krzyż

Biały Krzyż w Szczyrku
fot. Biały Krzyż w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Biały Krzyż to rozpoznawalny punkt na mapie Szczyrku, który przyciąga ciekawą historią, fantastycznymi widokami i możliwością wędrówki po górskich szlakach. Często Przełęcz Salmopolska potocznie nazywana jest Białym Krzyżem, jednak warto zwrócić uwagę, że przełęcz to przełęcz (Salmopol), a Biały Krzyż?  To konkretne miejsce, które znajduje się na przełęczy, oznakowane drewnianym krzyżem.

 

Drewniany biały krzyż w Szczyrku

Biały Krzyż to drewniany krzyż, który znajduje się na Przełęczy Salmpolskiej. Pierwotnie wykonany był z brzozy i stąd jego nazwa. Pod krucyfiksem znajdują się dwie tablice kamienne z dekalogiem. O krzyżu krążą różne historie. Niektórzy twierdzą, że symbolizuje zatargi między wyznawcami wiary katolickiej i ewangelickiej.  Inni powiadają, że jego budowa była symbolicznym aktem umocnienia polskiej tożsamości narodowej oraz patriotyzmu w okresie zaborów. Krzyż nierzadko występuje w opowiadaniach dotyczących walk konfederatów Barskich z Moskalami, a także w opowieści o Panu Młodym, który w dniu swojego wesela został oddelegowany na wojnę. Zmarł, a zrozpaczona żona w dowód miłości, postawiła biały krzyż.

 

Atrakcje dla turystów związane z Białym Krzyżem

W kierunku Białego Krzyża można dojechać autobusem (wyłącznie w sezonie letnim) lub samochodem kierując się od Szczyrku w stronę Wisły. Trasę urozmaicają fantastyczne serpentyny z pięknymi widokami na Beskidy. To miejsce, które warto odwiedzić, przebywając w mieście, z co najmniej kilku powodów:

  • Wycieczka na Skrzyczne: Biały Krzyż jest często odwiedzany przez turystów jako miejsce startu wycieczki na Skrzyczne, czyli na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który wznosi się na wysokość około 1257 metrów n.p.m. Z Przełęczy Salmopolskiej do punktu docelowego prowadzi czerwony szlak. Warto poznać:

 Niepowtarzalny szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne.

Szlak prowadzi przez piękne lasy i pagórki, oferując niezapomnianą panoramę na okolice.

  • Cudowne widoki: Biały Krzyż nagradza turystów niezwykłymi widokami na okoliczne góry i doliny. Na szczycie można podziwiać panoramiczne krajobrazy.  Ten widokowy punkt jest szczególnie popularny wśród miłośników fotografii, pragnących uchwycić piękno górskiej przyrody.
  • Szlaki turystyczne: Biały Krzyż to także doskonały punkt wypadowy na liczne szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim. Oprócz wspinaczki na Skrzyczne można wybrać  pieszą wędrówkę np. w kierunku Malinowskiej Skały, Magurki Wiślańskiej, czy też do Jaskini Malinowskiej.
  • Ciekawostka: w okolicach Białego Krzyża organizowane są różne wydarzenia kulturalne i sportowe, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Można tutaj spotkać  miłośników górskich wędrówek, pasjonatów jednośladów oraz sportów zimowych, ponieważ Biały Krzyż słynie również z Kompleksu Narciarskiego Biały Krzyż.

Warto tutaj zawitać, aby zasmakować wspaniałych górskich przygód, wspiąć się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, skosztować regionalnych potraw i zaczerpnąć pozytywną energię z niesamowitego piękna przyrody. W okolicach Białego Krzyża można wypocząć, jak nigdzie indziej!

Galeria Biały Krzyż Szczyrk

Biały Krzyż - 4 atrakcjewszczyrku.pl
Biały Krzyż – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Biały Krzyż - 5
Biały Krzyż – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Biały Krzyż - 6
Biały Krzyż – 3 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Biały Krzyż - 1
Biały Krzyż – 4 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Biały Krzyż - 2
Biały Krzyż – 5 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Biały Krzyż - 3
Biały Krzyż – 6 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Dojazd