Biały Krzyż to rozpoznawalny punkt na mapie Szczyrku, który przyciąga ciekawą historią, fantastycznymi widokami i możliwością wędrówki po górskich szlakach. Często Przełęcz Salmopolska potocznie nazywana jest Białym Krzyżem, jednak warto zwrócić uwagę, że przełęcz to przełęcz (Salmopol), a Biały Krzyż? To konkretne miejsce, które znajduje się na przełęczy, oznakowane drewnianym krzyżem.
Biały Krzyż to drewniany krzyż, który znajduje się na Przełęczy Salmpolskiej. Pierwotnie wykonany był z brzozy i stąd jego nazwa. Pod krucyfiksem znajdują się dwie tablice kamienne z dekalogiem. O krzyżu krążą różne historie. Niektórzy twierdzą, że symbolizuje zatargi między wyznawcami wiary katolickiej i ewangelickiej. Inni powiadają, że jego budowa była symbolicznym aktem umocnienia polskiej tożsamości narodowej oraz patriotyzmu w okresie zaborów. Krzyż nierzadko występuje w opowiadaniach dotyczących walk konfederatów Barskich z Moskalami, a także w opowieści o Panu Młodym, który w dniu swojego wesela został oddelegowany na wojnę. Zmarł, a zrozpaczona żona w dowód miłości, postawiła biały krzyż.
W kierunku Białego Krzyża można dojechać autobusem (wyłącznie w sezonie letnim) lub samochodem kierując się od Szczyrku w stronę Wisły. Trasę urozmaicają fantastyczne serpentyny z pięknymi widokami na Beskidy. To miejsce, które warto odwiedzić, przebywając w mieście, z co najmniej kilku powodów:
Niepowtarzalny szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne.
Szlak prowadzi przez piękne lasy i pagórki, oferując niezapomnianą panoramę na okolice.
Warto tutaj zawitać, aby zasmakować wspaniałych górskich przygód, wspiąć się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, skosztować regionalnych potraw i zaczerpnąć pozytywną energię z niesamowitego piękna przyrody. W okolicach Białego Krzyża można wypocząć, jak nigdzie indziej!
© 2023-2024 atrakcjewszczyrku.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie strony: AK-webdesign.pl