PĘTLA SZCZYRKOWSKA

 

Oto atrakcyjna propozycja dla rodzin z dziećmi na spędzenie wolnego czasu w Szczyrku. Pętla Szczyrkowska to rekreacyjna trasa, która swoim zasięgiem obejmuje 4 km pieszej wędrówki i aż 4 kolejki! Wycieczkę można rozpocząć od dolnej stacji kolei kanapowej COS OPO Szczyrk na Skrzyczne (ul. Myśliwska 45) albo od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Mountain Resort (ul. Salmopolska 53B).

 

Pętlą od kolejki na Skrzyczne

Tym razem proponujemy zaparkować samochód w okolicy kolejki linowej na Skrzyczne. Największy parking znajduje się za Delikatesami Centrum przy ul. Myśliwskiej 92.  Rozpoczynamy przygodę od dolnej stacji COS OPO Szczyrk wyjeżdżając pierwsze na Jaworzynę, a następnie po przesiadce z Jaworzyny na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (257 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa z fantastyczną panoramą na Kotlinę Żywiecką i Babią Górę, 87-metrowy maszt RTV, a także schronisko PTTK. Po wyjściu z kanapy skręć w prawo i delektuj się zielonym szlakiem kierującym w stronę Zbójnickiej Kopy. To 1,5 km spokojnej, widokowej wędrówki!

 

Kolejką, a później gondolą do głównej drogi w Szczyrku

Od Zbójnickiej Kopy prowadzi nas kolejka na Halę Skrzyczeńską. Tam polecamy zatrzymać się na chwilę. Cudowne widoki na Beskid Śląski i restauracja Kuflonka to idealny przepis na chwilę odpoczynku. Kolejny odcinek pokonujemy gondolą do dolnej stacji ośrodka Szczyrk Mountain Resort. Teraz możemy chodnikiem (przy głównej drodze) udać się 2 km w dół Szczyrku w stronę parkingu z naszym samochodem. Możemy również skorzystać z przystanku Komunikacji Beskidzkiej i wysiąść na przystanku Szczyrk – Skrzyczne. Albo…

 

Restauracja Kuflonka na Pętli Szczyrkowskiej
źródło: www.szczyrkowski.pl

 

Zakończ Pętlę Szczyrkowską bocznymi ścieżkami!

W atrakcjewszczyrku.pl po opuszczeniu dolnej stacji gondoli, polecamy przejść na drugą stronę głównej ulicy miasta. Tam, naprzeciwko przystanku autobusowego, boczna dróżka kieruje w stronę mostku. Ścieżka  jest cudowna! Idziemy wzdłuż rzeki Żylicy obok lasu, stadniny koni, trasy crossowowej, boiska, placu zabaw, aż do parkingu za Delikatesami.

 

Nie Pętla Szczyrkowska?

To może niebieski szlak z Przełęczy Salmpolskiej na Kotarz?