Żylica

Żylica w Szczyrku
fot. Żylica w Szczyrku / atrakcjewszczyrku.pl

Obszar zamieszkany przez mieszkańców Szczyrku położony jest na wysokości od 460 m n.p.m. do 800 m n.p.m. Natomiast osią całego terenu jest  rwiąca rzeka – Żylica wraz z jej dopływami, o łącznej długości około 22 km. Żylica nie tylko malowniczo wtapia się w górską przestrzeń, ale również zapewnia bezpieczeństwo podczas ulewnych deszczy i chłodny relaks w upalne dni.

 

Rzeka Żylica w Szczyrku

Żylica to inaczej lewostronny dopływ rzeki Soły. Źródło górskiej wody znajduje się na stokach Malinowskiej Skały, a ujście w otoczeniu Jeziora Żywieckiego (miejscowość Zarzecze). Malownicza rzeka płynie przez Beskid Śląski i Kotlinę Żywiecką, jednocześnie rozdzielając dwa masywy górskie: Skrzyczne i Klimczok.

Znowu za Małym Skrzeczenkiem górą jest góra nazwana Malinów, na której wierzchu jest studnia albo młaka na granicy Łodygowskiej i śląskiej, z której rzeka Żylcza główna, co przez Państwo Łodygowskie bieży i tam ma swój wykap albo źródło, z którego pochodzi – Dziejopis Żywiecki.

Żylica (rzeka) dawniej i obecnie

Dawniej, gdy opady deszczu przekraczały normę, Żylica wylewała się z koryta, nieustannie powodując zniszczenia w gospodarstwach domowych. Obecnie koryto Żylicy jest uregulowane i prawie całkowicie bezpieczne. Na przestrzeni wieków wody Żylicy były wykorzystywane przez człowieka, napędzając młyny, tartaki i fabryki. W XIX wieku ten naturalny ciek uznany został za najbardziej „pracowitą” rzekę Beskidów, zasilając blisko 30 zakładów na odcinku zaledwie 18 km.

Obecnie ciężko wyobrazić sobie Szczyrk bez Żylicy, obok której ciągnie się m.in. szczyrkowski deptak. Rzeka nie tylko dodaje górskiej przestrzeni uroku, ale także stanowi idealne miejsce na spacery i relaks. W wielu miejscach wzdłuż Żylicy można rozłożyć kocyk – czerpiąc energię z natury.

 

Galeria Żylica Szczyrk

Żylica - 1
fot. Żylica – 1 / atrakcjewszczyrku.pl

 

Żylica - 2
fot. Żylica – 2 / atrakcjewszczyrku.pl

Galeria zdjęć

Jak dojechać?

Szczyrk

Dojazd

Szczyrk