Zdecydowanie jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków w Szczyrku nazwano im. Stanisława Huli (fantastycznego miłośnika szczyrkowskich gór!). Malownicza trasa ma aż 31 km długości, czyli turyści, planując właśnie taką górską przygodę, mogą liczyć na całodniową wycieczkę. Pokonanie trasy zajmuje około 11 – 12 godzin. Szlak im. Stanisława Huli pozwala poznać Szczyrk dosłownie z każdej strony. Uwielbiana przez wielu górska trasa rozciąga się szczytami wokół turystycznej miejscowości.
Najdłuższy szlak górski w Szczyrku
Szlak rozpoczyna się w Szczyrk Centrum obok Urzędu Miasta (Beskidzka 4, 43-370 Szczyrk) i obelisku ku pamięci wieloletniego działacza PTTK. Najwytrwalsi tutaj również kończą swoją górską wędrówkę. Szlak Stanisława Huli biegnie przez Zapalenicę, aż po najwyższy szczyt Szczyrku — Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Następnie na miłośników górskiego piękna czeka ok. 4,5 km łagodny grzbiet, który prowadzi do punktu widokowego — Malinowska Skała. Na dalszym etapie trasa obejmuje: Malinów, Przełęcz Salmopolską (Biały Krzyż), Kotarz, Przełęcz Karkoszczonka i Klimczok (możliwość noclegu). Z Klimczoka do końca trasy pozostaje niecałe 6 km w dół. Szlak przebiega przez Podmagurę i obok Sanktuarium Matki Bożej na Górce.
Na trasie znajdują się schroniska (Schronisko PTTK Skrzyczne, Schronisko Górskie PTTK KLIMCZOK), ławeczki, wiaty, bary i inne punkty gastronomiczne (np. Piknik — Bar Kotarz, Gospoda „Na Przełęczy”) oraz tablice informacyjne z wartościowymi ciekawostkami na temat terenu. Szlak im. Stanisława Huli można podzielić na kilka etapów w czasie pobytu w Szczyrku. Popularnym rozwiązaniem na skrócenie trasy jest wyjazd kolejką linową na Jaworzynę, następnie na Skrzyczne. Inna opcja? Nocowanie w schronisku!